• BIST 104.123
  • Altın 145,676
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Diyarbakır 25 °C
  • Mardin 21 °C
  • Batman 25 °C

KATİL DİZİLER

 KATİL DİZİLER
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan intiharların temelinde, toplum yaşayışını farklı ve abartılı bir şekilde dile getiren dizilerin rol aldığı belirtildi. Psikyatrist Dr. Ayhan Güler, intiharların temelinde dizilerde ele alınan konula

 

 

Ramazan DEVRİM’in Özel Haberi

Özel Güneydoğu Tıp Merkezinde Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Psikyatrist Dr. Ayhan Güler, meydana gelen intiharlarla ilgili olarak çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Güler, Bölgede son dönemde meydana gelen intihar vakalarının temelinde yatan nedenler, dizilerde gösterime konulan hayali ve abartılı hayatlar, zorla yapılan evlilikler ve töre cinayetlerinin neden olduğunu söyledi.  Topluma yön veren televizyonun insanları farklı bir şekilde yönlendirdiğini söyleyen Güler, televizyonların şiddet ve kötü içerikli sahnelere yer vermekten ziyade toplumu yönlendiren ve bilinçlendiren sahnelere yer verilmesi gerektiğini belirtti. İntihar vakalarının sadece dizilerdeki abartılı hayata ve kötü içerikli sahnelere bağlanamayacağını dile getiren Güler, Zorla yapılan evlilikler ve töre cinayetleri can almayı sürdürdüğünü vurguladı. Geçmişe nazaran intihar vakların azalma olduğunu söyleyen Güler, İntiharların minimum seviyeye inmesi için bölgede eğitim seferberliğinin başlatılması gerektiğini söyledi.

ZORLA YAPILAN EVLİLİKLER CAN ALIYOR

İntiharların değişik nedenlere bağlanabileceğini vurgulayan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Psikyatrist Dr. Ayhan Güler, bu nedenlerden önemli olan faktörlerden biri de zorla yapılan evlilikler olduğunu ifade etti. Güler. “Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yapılan evliliklerde evlenen kişilerin tercihleri göz önünde bulundurulmaz. Aileler genellikle toprak dağılımının olmaması ve aile birliğinin sağlanması için aile içi evliliklere sıkça yapılır. Bu tür durumlarda gençler istemeyerek evleniyorlar. Evlendikten sonra da anlaşmazlıklar oluşuyor. Anlaşmazlık sonucu ayrılmak istenen gençleri aileleri engelliyor. Çaresiz kalan gençler intihara başvuruyor. Muş valiliğine müracaat edenler var. Ailelerimiz bizi zorla evlendiriyorlar. Bize sahip çıkın diye devletten yardım istiyorlar. Bu tür vakalar eskisine nazaran azalmış durumda; ancak daha kat edilecek çok yol olduğunu söylüyoruz” dedi.

TÖRE CİNAYETLERİ=İNTİHAR

Töre cinayetlerinin farklı şekilde yapıldığını söyleyen Güler, en çok görülen şekilleri traktörle ezme, nehre atma ve yüksek bir yerden atlamaya zorlanmaları olduğunu dile getirdi. Güler, “Toplumda ifade edilen intihar olaylarının çoğu töre cinayetidir. Töreye yanlış yapmış birisini cezalandırdıklarında olaya intihar süsü verirler. Örneğin, bir kız, amcası oğluyla evlendirilmeye çalışılıyor. Ellerinden olmadan evleniyorlar. Evlenmeseler olmaz. Evlendiklerinde de anlaşmama sonucu ayrılmalarına da izin verilmez. Bu durum içerisinde olan gençler intihara yöneliyor. Gençlerin böyle nedenlerden dolayı ölmeleri yazıktır. Ailelerin, bu tür durumlarda çocuklarını anlamaları gerekiyor. Yaşadığımız dönemin farklılığını göz önünde bulundurmalarılazım. Kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa çocuklarına da öyle davransınlar. Aksine kötü olaylar sonucu herkesin üzüleceğini” diye konuştu.

TELEVİZYON BİLİNÇLENDİRMELİ

Televizyonun toplumu yönlendiren temel dinamiklerden biri olduğunu söyleyen Güler, İntihar gibi olayların önlenmesinde de televizyona büyük görevler düştüğünü söyledi. Güler, “İnsanlar televizyon kanalıyla tüm dünyayı izleme şansına sahip. Evden çıkılmasına izin verilmeyen genç kızlar evde televizyon izlemekten başka bir iş yaptıkları yok. Televizyonda gördükleri özgür hayata özeniyorlar. Ve tabii ki kendilerinden çok daha iyi koşullarda yaşayan insanların yaşamlarını televizyonda görerek farklı düşünmeye başlıyorlar. Çoğu televizyon kanalı, toplum ahlakına ters düşen içeriklere sahip olduğu için gençlerin ahlakında değişiklikler oluşuyor. Televizyon topluma kötü katkılarından çok olumlu katkılar sağlamalıdır. Televizyonlar, başta gençler olmak üzere toplumu yararlı içeriklerle bilinçlendirme görevini üstlenmelidirler. Eğitim kurumlarında da bilinçlendirme çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini” söyledi.

Bu haber toplam 3259 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim