• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Diyarbakır 6 °C
  • Mardin 2 °C
  • Batman 0 °C

Ali semahı da öğrenecek

Ali semahı da öğrenecek
Hükümet düzenlediği Alevi çalıştaylarının ardından İlköğretim ders kitaplarında Alevilik ile ilgili bilgilerin yer almasını sağladı. İlköğretim 4. sınıftan lise sona kadar kitaplarda Alevilik, Caferilik ve Bektaşilik anlatılacak.

 

Hükümet düzenlediği Alevi çalıştaylarının ardından İlköğretim ders kitaplarında Alevilik ile ilgili bilgilerin yer almasını sağladı. İlköğretim 4. sınıftan lise sona kadar kitaplarda Alevilik, Caferilik ve Bektaşilik anlatılacak.

Alevi Çalıştayları sonucunda alınan kararlar doğrultusunda bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenecek. Alevi Çalıştayları’nı yürüten dönemin Devlet Bakanı, şimdiki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz yıl düzenledikleri çalıştaylarla Alevilerin  sorunlarını tam bir açık yüreklilikle dile getirdikleri bu çalıştaylarla ilk kez devletle Aleviler arasında doğrudan bir iletişim ve buna bağlı bir diyalog zemini oluşturduklarını söyledi.

Müfredatı Aleviler hazırladı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri müfredatının bu çalıştaylarda gündeme geldiğini belirten Çelik, çalıştaylar sonunda varılan mutabakat gereğince, müfredatta gerekli düzenlemeleri yapmak üzere Alevi vatandaşlardan oluşan bir komisyon kurulduğunu ifade etti. Bakan Çelik, komisyonun 3 ay gibi kısa bir sürede çalışmalarını tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne sunduğunu söyledi. Çelik, genel müdürlüğün değerlendirmesinin ardından çalışmanın 2010 yılının Aralık ayında Alevi vatandaşların temsilcileriyle paylaşıldığını kaydetti. Çelik, “AİHM’in 2007’de belirttiği gibi nesnellik ölçüklerince hazırlanan müfredat Talim ve Terbiye Kurulu tarafından da onaylanmıştır.  Böylece Alevilik ilköğretim 4. sınıftan, lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarına girdi’’ diye konuştu. Yeni müfredatın Nusayri ve Caferi vatandaşların taleplerini de karşıladığını vurgulayan Çelik, ders kitaplarının 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında öğrencilere okutulacağını söyledi.

Alevi dua ve beyitleri de var

Düzenlenen yeni müfredata göre, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretim programlarında yer verilen Alevilik, Bektaşilik, Caferilik ve Nusayrilik konularının işlenmesine İlköğretim 4. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabından başlanıyor. Kitapta Alevi Bektaşilik hakkında bilgiler verildikten sonra dua örnekleri de sıralanıyor.  AA ANKARA

ALEVİLER ALİ’Yİ SEVENLERDİR

Muharrem oruçları Kerbela’nın anması

Yeni müfredat değişikliğine göre ilköğretim 7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının ‘’Oruç İbadeti’’ ünitesine Alevi, Bektaşi geleneğinde önemli bir yer tutan ‘’Muharrem Orucu’’ konusu eklendi. Alevi, Bektaşilerin muharrem ayının ilk on iki gününü oruçlu olarak geçirdikleri, bu günlerde Kerbela’da Hz. Hüseyin’in ve evladının susuz bırakılmış olmasından dolayı su içmedikleri, eğlence yapmadıkları ve kurban kesmedikleri kaydediliyor. Oruçlar tutulduktan sonra on üçüncü gün, Kerbela Olayı’ndan sağ kurtulan Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynü’l-Abidin için şükran kurbanı kesildiği ve aşure kaynatıldığı ifade ediliyor. ‘’İslam Düşüncesinde Yorumlar’’ ünitesine, ‘’Alevilik, Bektaşilik’’ konusu eklendi. Hz. Ali’yi seven, sayan ve ona taraftar olan kişiye Alevi dendiği belirtilerek, Alevilerin Allah’ın birliğine inandığı, Hz. Muhammed’i son peygamber olarak kabul ettiği, kutsal kitaplarının Kur’an-ı Kerim olduğu, Hz. Muhammed’i ve onun ehl-i beytini seven Müslümanlar oldukları bilgisine yer veriliyor.

çerağcı, zakir, ferraş, sakka

Semahın kuralları cem ve cemevi geleneği

“Alevilik ve Bektaşilik’’ konusunun alt başlığında ‘’Cem ve Cemevi’’ konusuna da değinilerek, her zaman yapılabilen cemin yanı sıra yılın belli zamanlarında ‘’düşkünlükten kaldırma cemi’’, ‘’dardan indirme cemi’’ ve ‘’Abdal Musa cemi’’ gerçekleştirildiği de anlatılıyor Cem esnasında on iki kişi tarafından belirli bir düzen ve kurallar çerçevesinde yapılan ‘’On İki Hizmet’’ konusunun da ele alındığı ders kitabında, on iki hizmetin dede, rehber, gözcü, çerağcı, zakir, ferraş, sakka, sofracı, pervane, peyikçi, iznikçi ve bekçi adı verilen kişiler tarafından yerine getirildiği bilgisi aktarılıyor. Kitapta, semahın Alevi, Bektaşi cemlerinde ceme katılanların manevi coşku halinde kendilerinden geçerek ilahi bir aşkla ayakta dönmeleri olduğu ifade ediliyor. Aynı ders kitabında ayrıca Alevilik ve Bektaşilikte önemli olan ‘’Musahiplik (yol kardeşliği)’’, dua olarak isimlendirilen ‘’Gülbenk’’ ve genellikle şubat ayının 13, 14 ve 15. günlerinde tutulan ‘’Hızır Orucu’’ konuları da yer alıyor.

Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim