• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Diyarbakır 6 °C
  • Mardin 2 °C
  • Batman 0 °C

BARIŞ ÇIĞLIKLARINA KULAK VERİN

BARIŞ ÇIĞLIKLARINA KULAK VERİN
Hakkari'nin Çukurca İlçesi’nde 24 askerin şehit olmasının ardından bölgede tansiyon yükselirken, Diyarbakır’da bulunan siyasetçiler, aydınlar, yazarlar, STK’lar ve siyasi parti temsilcileri saldırıya yönelik sert tepki gösterdi.

 

Hakkari'nin Çukurca İlçesi’nde 24 askerin şehit olmasının ardından bölgede tansiyon yükselirken, Diyarbakır’da bulunan siyasetçiler, aydınlar, yazarlar, STK’lar ve siyasi parti temsilcileri saldırıya yönelik sert tepki gösterdi. Toplumda birçok kişinin tepkisini çeken saldırının, yeni anayasa için uzlaşma komisyonunun toplandığı güne denk gelmesi herkesimi düşündürdü.

 

Ramazan DEVRİM

 

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde meydana gelen saldırıda 24 askerin şehit edilmesine tepkiler yağdı. 24 askerin şehit olduğu ve 18 askerin yaralandığı saldırıdan sonra kentte görev yapan STK temsilcileri, aydınlar, yazarlar ve siyasi parti temsilcileri saldırıyı gazeteniz GÜNCEL’e değerlendirdi.

 

ÇATIŞMALARI KONUŞARAK DURDURABİLİRİZ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yaşanan acının bütün Türkiye’nin ve bütün annelerin acısı olduğunu söyledi. Aydoğan, “Öncelikle yaşamını yitiren herkese Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Kürt sorunu hava, kara ve siyasi operasyonlarla çözülmeyeceğini iyi anlamak gerekiyor. Yaşananlardan önemli çıkarımlar elde etmemiz gerekiyor. Çözüm için vakit geçmiş değil. Mecliste bu sorunu masaya yatırarak konuşup, tartışıp çözebiliriz. Meseleyi ancak konuşarak çözebiliriz. Çatışmalar devam ettiği müddetçe ölümler de yaşanmaya devam edecektir. Bu ölümlerin önüne geçebiliriz. Süreci iyi kullanmak için akıllı davranmak gerekiyor. Medyada verilen haberlerin veriliş şekillerine dikkat edilmelidir. Milliyetçi dalga oluşturularak daha da olumsuz bir kaos ortamı oluşturur. Kaos ortamının hiç kimseye faydası yok. Akıllı davranmak gerekiyor. Aksi herkes zarar görmeye devam edecektir” dedi.

 

SALDIRININ AMACI BARIŞI ENGELLEMEK

Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde meydana gelen saldırının temel amacının barışı, süreci ve yeni anayasa hazırlamayı engellemek olduğunu söyledi. Ensarioğlu, Kürt sorunun çözümüne bu kadar yaklaşılmışken PKK’nın bu saldırıyı yapmasının vahim bir durum olduğunu ifade etti. Ensarioğlu, “Siyaset yapan herkese cesur görevler düşmektedir. Hükümet, sabrını kaybetmemelidir. Süreci doğru okuyarak doğru adımları atması gerekiyor. Kürt siyasetçiler de yaşananların Kürtlerin haklarını elde etmeye ve barışa zarar verdiğini görüp cesur adımlar atmaları gerekiyor. Devlet, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak zorundadır. Bunun için ne gerekiyorsa yapma zorunluluğu var. Bunlar, doğru adımlar çerçevesinde yapılırken barış çalışmaları devam etmelidir” dedi.

 

HAİN ELLER BİR GÜN KIRILACAKTIR

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, saldırının demokrasiye, huzura ve demokratikleşmeye yönelik olduğunu söyledi.  İçten, “Hakkari Çukurca ve Yüksekova’da Çıkan çatışmada 24 askerimizin şehit olduğu ve 22’inin üzerinde askerimizin de yaralandığı haberini üzüntüyle öğrendim. Ülkemiz ne zaman huzura kavuşsa, ne zaman demokratik bir adım atılsa, ne zaman geleceğe yönelik ümitler yeşerse, hain eller işbaşına geçiyor.  Bu tür saldırılar, ne Kürtlere, ne de Türklere bir fayda sağlar. Aksine bu tür olumsuzluklar acıyı ve nefreti arttıran etkenlerdir.  Kandan beslenen zihniyetler,  bölge halkının huzurlu bir ortamda yaşamasını istemeyen hain eller, bir gün kırılacaktır. Bu tür saldırılardan nemalanmak isteyenler şunu hiçbir zaman unutmasınlar ki, ülkemiz ve milletimiz asla yıkılmayacaktır. Bu vesile ile hain saldırıyı nefretle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum” dedi.

 

SALDIRIYI KINIYORUM

Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan, askerlere yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu söyledi. Advan, “Öncelikle yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye’nin hem içte hem de dışta etkin olduğu bir dönemde bu saldırının gelmesi düşündürücüdür. Bu saldırıyı kınıyorum. Bu saldırı anayasa çalışmalarını etkisiz hale getirmek için yapıldığını düşünüyorum. Umuyorum ki bu saldırı, yeni anayasa çalışmalarına ve Türkiye’nin olumlu gidişatına zarar vermez” dedi.

 

BURKAY PKK’YI ELEŞTİRDİ

Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, Kürtlerin ve Türklerin büyük çoğunluğunun çatışmadan şiddetten yana olmadığını söyleyen Burkay, El ele verip ülkeyi 90'lı yıllara götürmek isteyenleri fırsat vermememiz gerektiğini söyledi. Burkay, “Türkiye'nin BDP'nin parlamento boykotu ve PKK'nın artan saldırıları ve buna karşılık yapılan askeri operasyonlarla ortam hayli gerildi. PKK'nın saldırılarının diyalog ve çözüm sürecine hizmet etmediğini aksine sabote ediyor. BDP'nin parlamentoya dönmesini, PKK'nın silahlı eylemlerini durdurmasını, buna karşılık askeri operasyonların son bulmasını önerdim. Ne yazık ki gelişmeler olumsuz bir doğrultu izlemeye devam ediyor. BDP'nin parlamentoya döndüğü ve yeni bir anayasa için çalışmaların başladığı bir aşamada, dün ve bugün Bitlis'te ve Hakkari Çukurca'da yaşanan olaylar bu olumsuz gelişmeleri doruğa çıkardı. Bitlis'te patlatılan bomba sonucu beşi polis, dördü sivil olmak üzere 9 yurttaşımız hayatını yitirdi. Hakkari Çukurca'da ise PKK'nın saldırıları sonucu 24 asker hayatını yitirdi, 22 asker ise yaralandı. Bu gelişmeler ülkede gerilimi ve öfkeyi arttırdı. Şahsen, tüm iyi niyetli insanlar gibi bu gelişmelerden büyük üzüntü ve kaygı duyuyorum” dedi.

 

 

TUTUKLAMALAR BARIŞA ENGELDİR

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel,Yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başlığı dilediğini söyledi. Bozyel, “Türkiye son yıllarda bu gibi çok acılar yaşadı. Gördüğümüz kadarıyla son yaşanan çatışmalar maalesef ilk ve son olaylar da olmayacaktır. Türkiye kamuoyu da hükümet de, artık çatışma ortamının herkese zarar verdiğini ve sorunun çözümüne hiç bir katkı sağlamadığını görebilmelidir. Şiddet eylemleri demokratik gelişmeye darbe vuruyor. Bu tür yöntemlerden artık vazgeçilmesi gerekir. Hükümet, barış çabalarını hızlandırmalı. Tutuklama gibi barışın önüne engel olabilecek eylemlerden de vazgeçmelidir. Ve en önemlisi PKK artık şiddetten tamamıyla vazgeçmelidir. Bu talep aynı zamanda tüm Kürtlerin talebidir. Kürt halkı artık savaş istemiyor. Bugün Türkiye’de yeni anayasa için çalışmalar başlatıldı. İnanıyoruz ki, bu yeni anayasa öncelikle Kürt sorunun çözümü için önemli bir katkı sağlamasını talep edeceğiz ve bunun için demokratik taleplerde karşılıklı çabalar sarf ederek sağlayabiliriz. Dolayısıyla şiddet bu gelişmenin önünde ciddi bir engeldir. PKK silahı bırakmalı, hükümette buna karşı gerekli adımları atmalıdır” dedi.

 

SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, yaşanan hadisenin kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti. Can, Bölgenin biran önce huzura kavuşması gerektiğini söyledi. Can, “Şu anda ölenlerin evlerinde ağıtlar yakılıyor. Aynı acıyı bizler de yaşıyoruz. Kimsenin ölmemesi için herkes elinden gelenin fazlasını yapmalıdır. Bu topraklara biran önce barışın gelemsi lazım. Barışın gelmesi için umutlu bir bekleyişimiz var. Umuyoruz ki beklediğimiz barış en kısa zamanda gelir” dedi.

 

ÇATIŞMALAR GELİŞMELERİ TIKYOR

Ortadoğu Sanayici ve Genç İşadamları Derneği Başkanı Hüsnü Pervane, yaşanan saldırının acısı tüm Türkiye’de hissedildiğini söyledi. Pervane, “Hem hükümet hem de örgüt, savaşın durması için yaptığımız onca konuşma ve basın açıklamalarını boşa çıkarıyorlar. STK’lar olarak yaptığımız ortak açıklamalar dikkate alınmıyor. Yaşanan bu çatışmalar birçok gelişmenin önünü tıkıyor. Gelişmelerin önü tıkandığı zaman herkes zarar görüyor. Bunun olması kimse istemez. Can kayıplarının durması ve barışın sağlanması için askıya alınan müzakerelerin devam etmesi gerekir. Ayrıca, yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

 

ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİL

Diyarbakır Dicle Fırat Diyalog Grubu sözcüsü Muhittin Batmanlı, PKK'nın Bitlis ve Hakkari'deki saldırılarını kınayarak Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet, BDP ve PKK'ya çağrıda bulundu. Batmanlı, akan kanın sona ermesi için uzlaşma sağlanması talebinde bulundu. Bölgede son günlerde artan saldırılara dikkat çeken Batmanlı, şiddetle bir yere varılmayacağını belirterek, "Şiddet çözüm değil. Biz Kürt'üz diyenlere çağrıda bulunuyoruz. Bizler Cumhurbaşkanı, Başbakan'a, Kürtler adına hareket eden BDP'ye çağrıda bulunuyoruz. Artık savaş ve silahın hiç birimize faydası yok diyoruz" dedi.

 

SÜREÇ ÇOK TEHLİKELİ

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, PKK, ne kadar haklı bir mücadele yürüttüğünü söylese de bu tür saldırıların haklılığını boşa çıkardığını söyledi. Ay, “Geçen hafta sonu 715 STK ile ortak bir açıklama yaptık. Herkesin sürece katkı sağlamasını ve müzakere için gerekli koşulların sağlanması gerektiğini söyledik. Daha önce de aynı açıklamalar da bulunmuştuk. Söylediklerimiz ve girişimlerimiz sözde kaldı. Çatışmalar devam ediyor ve bunların sonucunda ölümler meydana geliyor. Bu nedenle süreç çok tehlikeli bir şekilde ilerliyor. Toplumda bir infiale yol açacağından endişe ediyorum. Ayrıca saldırılar da sivillerinin de yaşamını yitirmesi bizleri daha da özüyor. Ne olursa olsun insan canına kast eden saldırıları kınıyorum” dedi.

 

KAHROLASI SAVAŞ BİZİ MAHFETTİ

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Binici, yaşanan saldırılar sonucu yitirilen yaşamlar için çok üzgün olduğunu söyledi. Binici, “Bizleri kahreden savaşın durması ve insanların ölmemesi için çok konuştuk; ama hiçbir adım atılmadı. Silahlar patladığı müddetçe ve havaalanında savaş uçakları kalktığı müddetçe bu acıları yaşmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin acilen barışa ihtiyacı var. Barışın olması için de ne gerekiyorsa yapılması gerekir. Bu süreçte devletin başında bulunanların kullandıkları dile çok dikkat etmeleri gerekiyor. İntikam gibi kelimelerin telaffuz edilmesinin çok yanlış olduğunu söyledi. PKK’lıların öldürülmesi eğer savaş getirecekse git öldür. Bu güne kadar 40 bin insan yaşamını yitirdi. Bir sonuca varılmadı. Hala da bu kahrolası savaş yüzünden insanlarımız ölüyor. Ölenlerin hepsi bu memleketin vatandaşlarıdır. Ölenlerle beraber yüreğimiz parçalandı. Yeter artık. Barış için ne gerekiyorsa yapılsın” dedi. 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim