• BIST 75.210
  • Altın 105,714
  • Dolar 2,9105
  • Euro 3,2605
  • Diyarbakır 23 °C
  • Mardin 30 °C
  • Batman 18 °C

BASİT USULE GERİ DÖNÜŞ ARTIK MÜMKÜN

Yılmaz Dönmez

 

 6322 sayılı Kanunla Basit Usulde vergilendirme ile ilgili köklü değişiklikler yapıldı. 

Daha önce Basit Usulde vergilendirilirken Gerçek Usule geçen mükellefler, bir daha asla Basit Usulden yararlanamazlardı. 

Hatta Gerçek Usulde vergilendirilmesi gereken kişilerin, aynı türden iş yapan eş ve çocukları da bu faaliyetleri nedeniyle Basit Usulden yararlanamazlardı.

Söz konusu Kanunla bu yasak kaldırıldı. Artık Basit Usulde vergilendirilirken Gerçek Usule geçen mükellefler bazı şartlar dahilinde tekrar Basit Usulden faydalanabilecekler.

Tekrar Basit Usule dönebilmek için birinci şart, Gelir Vergi Kanunu’nun 47 nci maddesindeki şartları taşımaktır. Anılan maddede Basit Usule tabi olmanın genel şartları düzenlenmiştir. Bunlar;

1-1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.) 

1-2. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı büyükşehir belediye sınırları içinde 1.1.2012 tarihinden itibaren 3.500 TL’yi aşmamak

1-3. Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde Gelir Vergisi'ne tabi olmamak. 

2 ve 3 numaralı bent hükümleri öteden beri işe devam edenlerde takvim yılı başındaki, yeniden işe başlayanlarda ise işe başlama tarihindeki duruma göre uygulanır.

Basit Usule dönebilmek için ikinci şart, arka arkaya iki hesap dönemi iş hacminin 48 inci maddede yazılı hadlerden düşük olmasıdır.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 48 inci maddesi; Basit Usule tabi olmanın özel esaslarını düzenlemektedir. Bunlar;

2-1. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alım tutarının 1.1.2012 tarihinden itibaren105.000 TL’yi aşmaması,

2-2. 1 numaralı bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşanların bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatının 1.1.2012 tarihinden itibaren 35.000 TL’yi aşmaması, 

2-3. 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde, yıllık satış tutarı ile iş hasılatı toplamının 1.1.2012 tarihinden itibaren 70.000 TL’yi aşmaması. 

Yukarıda belirtilen hadler, her yıl Gelir Vergisi Genel Tebliğleri değişmektedir. Bu nedenle Gerçek Usulden Basit Usule tekrar geçmek isteyenlerin, izleyen yıllardaki hadleri dikkat etmeleri gerekir.

Basit Usule dönebilmek için üçüncü şart, yazılı olarak talepte bulunmaktır.

Bu üç şartın gerçekleşmesini takip eden takvim yılından başlayarak Basit Usulden tekrar yararlanmak mümkündür.

Ancak, yukarıdaki şartları taşısalar bile; sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenledikleri tespit edilen mükellefler, hiçbir suretle Basit Usule dönemezler.

Gerçek Usulde vergilendirilenler ile Basit Usulün şartlarını kaybeden mükelleflerin, işlerini terk etmeleri durumunda; iki yıl beklemeleri gerekecek. İki yıldan sonra tekrar işe başlamak isterlerse, bu mükellefler Basit Usulden yararlanabileceklerdir.

Gerçek Usulden Basit Usule geçen mükelleflerin yapmaları gereken bir işlem daha var. Bu da Gerçek Usulde vergilendirilirken notere tasdik ettirdikleri veya anlaşmalı matbaalara bastırmış oldukları belgeleri, Basit Usule geçtikleri tarihten itibaren bir ay (Ocak ayı) içinde bağlı bulundukları vergi dairesine dilekçe ile müracaat ederek kullanılmamış olanların iptalini sağlamaları gerekmektedir.

Ondan sonra yapmaları gereken; diğer Basit Usul mükellefleri gibi, belgelerini bağlı oldukları odadan temin ederek kullanmaktır.

Bu arada, Basit Usule geçen mükellefler yazarkasalarını, isterlerse kullanmaya devam edebilirler, isterlerse de hurdaya ayırabilir veya bir başka mükellefe satabilirler.

 

Bu yazı toplam 1742 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim