• BIST 104.295
  • Altın 163,036
  • Dolar 3,9567
  • Euro 4,6398
  • Diyarbakır 13 °C
  • Mardin 16 °C
  • Batman 16 °C

BDP KONGRESİNDE KONUŞAN DEMİRTAŞ

BDP KONGRESİNDE KONUŞAN DEMİRTAŞ
Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 2. Olağan Kongresinde konuşan Selahattin Demirtaş, devlete ve PKK’ya çağrıda bulunarak savaşın biran önce durması gerektiğini söyled

 

 

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 2. Olağan Kongresinde konuşan Selahattin Demirtaş, devlete ve PKK’ya çağrıda bulunarak savaşın biran önce durması gerektiğini söyledi. Demirtaş, tüm eğitim emekçilerine ve öğretmenlere çağrıda bulunarak, görev yaptıkları okullarda çocukların kendi ana dillerinde eğitim görmelerine yardımcı olmalarını istedi. Demirtaş ayrıca Yılmaz Erdoğan ve Mahsun Kırmızıgül’e de çağrıda bulunarak, kendi kültürleri ve kendi dilleri olan Kürtçe’de sinema filmleri çekmelerini istedi.

KİMLER KATILDI

Barış ve Demokrasi Partisi 2. Olağan Genel Kongresi yapıldı. Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak'ın BDP Eş Genel Başkanlığı'na aday olduğu kongrede, 1174 delege blok liste ile 80 asil 40 yedek Parti Meclisi üyesini seçecek.  “Özerklik Kürdistan, demokratik Türkiye” sloganı altında gerçekleşen Kongre salonunda Türkçe, Kürtçe ve Ermenice “Demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü toplumu yaratalım”, “Askeri ve siyasi operasyonlara son” pankartları asıldı.  Kongreye, Avrupa Birliği, Sırbistan ve Fransa temsilcileri, KYP Ankara temsilcisi ve eşi ile Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan ve Fatma Öcalan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz katıldı.

 

ERGENEKON ZİHNİYETİ İKTİDARDA

BDP eşbaşkanlığı için yeniden aday gösterilen Selahattin Demirtaş konuşmasında AK Parti ve yandaşlarının her türlü muhalefeti toptancı bir yaklaşımla Ergenekoncu ilan ettiğini söyledi. Ergenekon'un teşkilatlanma olarak feshedildiğini ancak zihniyet olarak Ergenekon'un şu anda iktidarda olduğunu belirtti. Yaşamını yitiren askere, polise, gerillaya ve sivile de yazık olduğunu vurgulayan Demirtaş, çok zorlu ve kanlı bir sürece göz göre göre ilerlerken hiçbir siyasetçinin buna seyirci kalamayacağını ifade etti. Barış konusunda Öcalan ile başlatılan sürecin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, "Hükümet kendisine sunulan protokollere cevap vermelidir. İmralı'daki hukuksuz tecrit derhal sonlandırılmalıdır. Haftalardır yapılmayan avukat ve aile görüşmelerinin yanı sıra sivil heyetlerin İmralı'ya gidişine izin verilmelidir" dedi. Yeni anayasa sürecinde BDP ile acık ve şeffaf bir diyalog sürecinin başlatılmasını isteyen Demirtaş, "Hükümet Kürt sorununu şiddet dışı yöntemlerle nasıl çözeceğini açık bir şekilde kamuoyuna anlatmalı ve BDP'nin desteğini almak için önerilerimize kulak kabartmalıdır" diye konuştu.

 

PARLAMENTO İÇİN HENÜZ ZEMİN OLUŞMUŞ DEĞİL

BDP olarak parlamentodan çekilmediklerini de vurgulayan Demirtaş, ancak genel kurul çalışmalarına katılmaları için asgari demokratik siyaset ortamının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. "Bugün itibariyle bu koşulların olgunlaştığını görmüyoruz. Bu tavrımızın doğru anlaşılması gerekir" dedi. Demirtaş Kürt halkı için kimseden sadaka ya da lütuf istemediklerini; Türkiye sınırları içinde kendi anadil ve kültüründe yaşamak, kendilerini demokratik özerklikle yönetmek istediklerini söyledi.  

 

DEVLETE VE PKK’YA ÇAĞRI

Demirtaş, konuşmasında iki tarafa da bir çağrıda bulundu. "Bu savaş derhal durmalıdır. Hükümet askeri operasyonlarını, PKK da eylemlerini durdurmalıdır" diyen Demirtaş, PKK'yı dağa çıkaranın BDP olmadığını, devletin hatalı politikaları olduğunu ifade etti. Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti. “Ama BDP devletin bu hatalı politikalarını düzeltmesine yardımcı olarak PKK'nın dağdan inişini sağlayabilir. Çağrımızın ilk muhatabı doğal olarak hükümettir. Hükümet bu muhataplıktan kaçamaz. Varsa hükümetin bir çözüm formülü, açıklamasının tam zamanıdır. Yoksa formülü birlikte oluşturmanın da tam zamanıdır. Bu çerçevede BDP olarak, oluşturulacak bir akil insanlar heyetinde de, hakikat komisyonunda da anayasa konseyinde de yer almaya hazırız. Yeter ki ortaya savaş seçeneği dışında ciddi bir çözüm arayışı çıksın. Biz destek olacağız. Bunun için meclisin açılmasını beklemeye de, BDP'nin yemin etmesini beklemeye de gerek yoktur. Bu irade ortaya çıktıktan sonra BDP bütün süreçlerin önünü açma konusunda rolünü oynayacaktır:"

 

 

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PROTOKOLÜ

BDP Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, ise, Kürt sorununun çözümü için BDP’nin hazırladığı “Çözüm Önerileri Protokolü”nü açıkladı. Kışanak’ın “yol haritamız” dediği protokolde Türkiye’de yaşayan tüm kimliklerin, kültürlerin, dillerin, inaçların anayasal güvence altına alınması, anadilde eğitimin anayasal bir hak olarak tanınması, bölgesel düzeyde tanınacak özerkliklerle bölge, il ve belediye meclislerinin yetkileri merkeze oranla artırılması istendi. Kışanak, BDP 2. Olağan Kongresi’nde Genel Başkan adayı Selahattin Demirtaş’ın ardından kürsüye geldi. “Halkları etnik bir çatışmanın tarafları haline getirmek isteyen seneryoyu bozmak için” BDP olarak bir “Çözüm Önerileri Protokolü” hazırladıklarını belirten Kışanak, “Demokratik Anayasal Çözüm Sürecinin Temel İlkeleri” başlıklı prokol metnini okudu. Türkiye’de rejimin demokratikleştirilmesi, ve bütün toplumsal kesimlerin eşitlik hukuku çerçevesinde barış içerisinde bir arada yaşamasının ancak yeni bir toplumsal sözleşme ile mümkün olduğunu ifade eden Kışanak şöyle konuştu:“Yapılacak yeni anayasanın temel hedefi demokratik cumhuriyet olmalı ve adil bir toplumsal sistemi inşaa etmenin önünü açmalıdır. Türkiye toplumunun çok etnisiteli, çok kültürlü ve çok inançlı yapılardan oluşan ‘çok kimlikli’ realitesi yeni anayasanın temel perspektifi olmalıdır. Cumhuriyetin üzerine inşaa edildiği tek dile, tek etnisiteye dayalı ulus yapısı yerine, farklı kimliklerin bir araya gelerek oluşturdukları yeni bir ulus tanımı yani (demokratik ulus), herşeyin merkezden idare edildiği ve tekçi ulus anlayışına hizmet eden katı merkeziyetçi devlet idaresinin yerine, özerklik hukukunu tanıyan, ademi merkeziyetçi yönetim biçimi, vatanı  bir etnik kimliğin yurdu olarak tanımlayan anlayış yerine, tarihsel ve coğrafi isimleri de kapsayan  ortak vatan anlayışı yeni demokratik cumhuriyetin esasları arasında olmalıdır”

 

 

ÖCALAN KISA VADEDE EV HAPSİNE ALINMALI, ORTA VADEDE SERBEST BIRAKILMALI

Kışanak, açıkladığı protokolde İmralı’da hükümlü bulunan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin önerilerini de açıklarken “Bütün bu süreçlerin aynı zamanda barışa  da hizmet edebilmesi için Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunu temsilen bir heyetin İmralı’da yüz yüze görüşme yapması, sonrasında görüşmelerin daha sağlıklı yürütülebilmesi için İmralı sistemine son verilmesi ve kısa vadede ev hapsi, orta vadade ise serbest bırakılması öngörülmelidir” dedi.

 

 

DEMOKRATİK ÖZERKLİK İFADESİ TÜZÜKTE

Parti tüzüğünde 17 değişiklik ön görülüyor. Bunlardan birincisi ise parti, tüzüğünün demokratik özerklikler uyumlu hale getirilmesi için 1. maddede şu değişiklik ön görülüyor:Tüzüğün 3. maddesi C fıkrasında yer alan ‘Kardeşliğin temelinin tarihin derinliklerinde yattığını beyan eder’ ibaresi madde metninden çıkarılıyor. Aynı fıkranın son satırındaki ‘demokratik cumhuriyette görür’ ibaresi ‘demokratik özerklikte ve demokratik cumhuriyette görür’ şeklinde değiştiriliyor.

 

ARDA TURAN’IN SÖZLERİNE ALKIŞ YAĞMURU

BDP kongresine katılan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Arda Turan’ın "Hem Türk halkına hem Kürt halkına kendini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hisseden herkese sesleniyorum. Lütfen bu ölümler dursun. Çünkü ölenlerin hepsi bizim evlatlarımız, ağabeylerimiz, kardeşlerimiz" sözlerine teşekkür etti.Taş, “Hükümetin söyleyemediğini bir futbolcu kardeşimiz söyledi. Arda Turan’ı yürekten kutluyorum. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim