• BIST 109.244
  • Altın 156,111
  • Dolar 3,8598
  • Euro 4,5505
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 17 °C
  • Batman 8 °C

BENUSEN AÇILIMI

BENUSEN AÇILIMI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Rennes Belediyesi işbirliğiyle Benusen Mahallesi’nin kentsel dönüşüm kapsamında Uluslar arası Planlama ve Kentsel Tasarım Çalıştayı verilen resepsiyonla başladı.

 

Sümerpark Resepsiyon Salonu’ndaki resepsiyona Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Cergy Atölyeleri uzmanları ve katılımcıları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, Benusen Mahallesi sakinleri katıldı. Cergy Atölyeleri Müdürü Nikolas Detrie gönüllülük temelinde yapacakları çalıştayın 15 gün süreceğini söyledi. Öngün öneriler ışığında yapılacak atölye çalışmasında 3 takım proje geliştirileceğini ve bunun çıktılarını karar verici olan belediyelere sunulacağını ifade etti. Rennes ve Diyarbakır Belediyesi arasında siyasi ve teknik anlamda 31 yıllık bir dostluğun sürdüğünü söyleyen Detrie, Fransız Kalkınma Bankası ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Benusen’de yaşam düzeyini yükseltirken sosyal bağların da korunmasına dikkat edeceklerini ifade eden Detrie, projede çalışacak değişik ülkelerden gelen 21 kişinin kendilerini Benusen’e adadıklarını söyledi. Atölyeler Yönetim Kurulu Üyesi ve proje yürütücüsü Marc Errera da kendi haline terk edilmiş bir halkın geleceği için bir şeyler yapmaktan onur duyduğunu söyleyerek bu projenin Benusen için bir kalkınma modeli olacağını söyledi. Öncelikle Benusen’deki surların renovasyonu ve alan etüdü yapılması gerektiğini belirten Errera, Benusen içinde araç sorununa çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekti. Errera “Diyarbakır’da bulunmak ve Benusen için çalışmak benim için efsanevi olacak” dedi.

 

İTFAİYE VE AMBULANS GİREMİYOR

Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu da Şehitlik bölgesindeki Benusen Mahallesinde yürütülen projenin ortağı olmaktan dolayı mutluluğu dile getirdi. Benusen’in fotoğrafı çekildiğinde 90’lardan beri yoğun göç almış ve gelir seviyesinin oldukça düşük olduğu bir bölge olduğunu belirten Kurbanoğlu, şöyle devam etti: “Yılların birikimiyle imara ve kentleşmeye aykırı yapılaşma gelişmiştir. İmara aykırı bir takım uygulamalar olduğu için özellikle Diyarbakırımızın uluslar arası camiada tanıtılmasında önemli bir araç olan Diyarbakır surlarının güzelliği kaybolup zarar görmüştür. Burada bulunan bazı evlerde ıslak zemin bulunmamaktadır. İnsanımızın sağlıklı bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi özellikle de çocuklarımızın sağlıksız bir ortamda yetişmesi söz konusudur. Herhangi bir yangın veya sağlık problemi sırasında itfaiye ve sağlık araçlarının girişinde gerçekten çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır “dedi. Uluslar arası düzeyde Benusen bölgesine ilişkin atölye çalışmalarının startını verdiklerini belirten Kurbanoğlu, “Bu proje sonuçlandığında hep beraber önümüzü çok daha rahat göreceğiz. Beklentimiz bu bölgenin sosyal dokusunun bozulmamasıdır. Orada bulunan insanlarımızın yapılacak projeyle hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

 

ÇATIŞMALAR KENTLERİ DE ETKİLEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de yaptığı konuşmada çatışmaların, doğal afetlerin, politik istikrarsızlıkların sadece insan yaşamı üzerinde değil kentsel dizaynlar üzerinde de çok büyük bir etki yarattığını söyledi. “Yaşamış olduğumuz son 30 yılın kentimiz Diyarbakır açısından en travmatik sonuçlarından bir tanesi de çarpık kentleşmedir” diyen Baydemir, 2003 yılından bugüne yerel yönetimler olarak sürdürmüş oldukları çalışmalarda kentin İmar Master Planını kent dinamikleriyle birlikte büyük bir başarıyla tamamladıklarını bildirdi. Hazırladıkları planla kentin yeşil alanı ihtiyacından sosyal donatı alanına, ulaşım ihtiyacından eğitim tesis alanlarına kadar pek çok ihtiyaca yanıt olduklarını ifade eden Baydemir, “Ancak 30 yıllık zaman dilimindeki tahribat en az 14 yerleşim birimimizde haklı ve aynı zamanda kentsel dönüşümü zorunlu kılar bir tahribatla karşı karşıyayız. Benusen bu mahallelerimizden sadece bir tanesini oluşturmaktadır” dedi.

 

ULUSLARARASI DENEYİMLE BULUŞMA OLACAK

İnsan merkezli bir kentsel dönüşüm politikasını arzuladıklarını bununla birlikte ekonomik kalkınmayı, sosyal kalkınmayı ve sürdürülebilinir bir tarihi kültürel varlığı koruma perspektifiyle hareket ettiklerini anlatan Baydemir “Şüphesiz ki bu konuda deneyime de ihtiyacımız var. Ulusal bağlamda Toplu Konut İdaresi yıllardır yeni kentler inşa etmektedir. Diyarbakır’dan doğru uluslar arası deneyimi de yanımıza alarak ve ulusal deneyimi olan TOKİ’yle birlikte Türkiye’de yeni bir perspektif, yeni bir bakış açısı ve sosyal bakış açısını yaşama geçirebileceğimiz konut hakkını temel insan hakkı olarak ele alan bir bakış açısıyla yeni bir model çıkarabilir miyiz?” diye konuştu. “İnsanları kendi yerinden göç etmeye zorlamadan, kendi habitatında tutarak mümkün mertebe bir dönüşüm sürecini yaratabilir miyiz arayışın hep birlikte ortaya koyacağız” diyen Baydemir, çalışmanın pek çok yerleşim biriminde yeni kentsel dönüşüm politikasını oluşturma açısından önemli bir deneyim olacağına inandığını söyledi.

Bu haber toplam 4372 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim