• BIST 109.330
  • Altın 155,771
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Diyarbakır 2 °C
  • Mardin 6 °C
  • Batman 3 °C

BİZİ TERÖRİST İLAN EDENLER...

BİZİ TERÖRİST İLAN EDENLER...
"Türkiye'de Kürdistan Konferansı", başladı. Konferansın Kürt halkının tarihi açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getiren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Kürt halkı 200 yıldır mevzide yenilmemiştir; ya iç ihanette ya da masa başında yenilgiye

 

Diyarbakır'da DTK, KADEP ve HAK-PAR öncülüğünde düzenlenen "Türkiye'de Kürdistan Konferansı", Class Otel Konferans Salonu'nda başladı. Çalışmaları yaklaşık bir yıldır sürdürülen konferansa Türkiye ve yurt dışından 182 aydın, yazar, akademisyen ve entelektüel katılıyor. 2 gün sürecek olan ve 6 oturumdan oluşan konferansın açılış konuşmasını yapan DTK Başkanlık Divanı ve Ulusal Konferans Komisyon Üyesi Nijad Yaruk, konferansın Kürt halkı için tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Kürtlerin tarih boyunca zor dönemlerle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Yaruk, konferansta Kürtlerin ortak sesini yakalamaya çalışacaklarını ifade etti. İlk kez tüm Kürtleri kapsayan bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yaruk, Irak'ın Erbil kentinde de gerçekleştirilmesi planlanan ve tüm Kürtleri kapsayacak olan konferans için de önemli bir çalışmanın sürdürüldüğünü söyledi. Türkiye'de bulunan Kürtlerin bir arada yapacakları çalışmaların aynı zamanda diğer parçalarda yaşayan Kürtleri de bir araya getireceğini

dile getiren Yaruk, "Kürt halkının en büyük beklentisi bugün burada olan tüm siyasi anlayışların ortak iradesinin birliğe doğru atmış olduğu adımların açığa çıkmasıdır. Konferans ile ilgili halkın heyecanını yerinde gördük. Asıl gözlenen ve beklenen, buradaki çalışmalardan sonuç alması gereken bizleriz. Biz burada bir ayrışmanın değil, bir kopuşun değil, demokratik zeminde insan olmaktan kaynaklı haklarını demokratik zeminde almak isteyenleriz" dedi.

 

Yaruk'un ardından kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, konferansın gerçekleştiği günün Kürt halkı için tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi. Kürt halkının önünde iki seçenek bulunduğunu ifade eden Baydemir, "Kürt halkı ya 30-40 yıl daha bu acıları yaşayacak ya da birliğini oluşturup yakaladığı barış özgürlük zeminini ortaya çıkaracak. Biz iyi bir siyaset yürütüp birliği oluşturabilirsek kimsenin yaşamını yitirmesine gerek kalmayacaktır. Bu alanda çıkacakbirlik, Kürt halkının kurtuluşunu, özgürlüğünü getirecektir" açıklamasını yaptı.

 

HİÇBİR KÜRT LİDER, 'SADECE BENİMKİ DOĞRU' DEMEMELİDİR

Ardından Kürtçe bir konuşma yapan DTK Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, düzenlenen konferansın barış ve kardeşliğe vesile olacağına inandığını söyledi. Kürt halkının mücadelesinin yıllardır devam ettiğini fakat siyaset yapma konusunda yetersiz kaldıklarını dile getiren Türk, bu bakımdan Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşanan büyük değişiklikleri örnek gösterdi. Uluslararası güçlerin yeni bir siyaset ürettiğine dikkat çeken Türk, "Kürt halkının bu değişimleri iyi değerlendirmesi gerekmektedir. İyi biliyoruz ki emperyalist devletler bu değişimler karşısında önemli bir rol oynuyor. Kürt halkı dile getiriyor ki, sorun biz Kürt siyasetçilerindedir" dedi."Birlik konferansı" için bir yıldır yoğun bir çalışmanın yürütüldüğüne dikkat çeken Türk, konferansın gerçekleşmesi için HAKPAR ve KADEP'in de önemli katkıda bulunduğunu söyledi. Kürt halkının siyasetinin ülke demokrasisinin zenginliği anlamına geldiğine vurgu yapan Türk, "Biz eşitliği, adaleti, barışı ve birliği istiyoruz. İnanıyoruz ki halkımızın önünde zafer var. Eğer sonuç alamazsak Kürtler sıkıntılı dönemler yaşayacaktır. Bu yüzden tüm Kürt önderleri halkın birlik talebine cevap olmalıdır. Kürtler

yaşadıkları ülke devletlerinden eşitlik, barış, kültü, ekonomi, kısacası demokratik özerklik talep ediyor. Kürtlerin birliği önemlidir. Hiçbir Kürt lider, 'Sadece benimki doğrudur' dememelidir. Biz çözüm yolunu ve ortak siyasetin dilini yakalamalıyız. Kürt halkının birliği, gelecek aydınlık günlerin teminatıdır. Bugün zafer ve yenilgi baş başa gidiyor. Ne tarz bir siyaset istiyoruz, bizim görevimiz bu soruyu cevaplamaktır. Ağır bir yük halkımızın ve siyasetçilerimizin sırtındadır. Halk bu yükü büyük bir

emekle sırtlamıştır. Asıl sırtlayamayan biz siyasetçileriz. Kürt halkının isteklerini bu konferansın isteklerine dönüştürmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

 

KÜRT HALKI 200 YILDIR MEVZİDE YENİLMEDİ

Türk'ün konuşmasının ardından konferans KADEP ve HAK-PAR Genel Başkanları tarafından yapılan konuşmalarla devam ederken, daha sonra ise BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş söz aldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konferansın Kürt halkının geleceğine ışık tutacağını belitti. Konferans bileşeni herkesin tarihi bir adım attığının farkına varması gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Bugüne kadar Kürtler uluslar tarihinde hep kendi sorunlarıyla ifade edildi. Kürtler denince Kürt sorunu anlaşıldı. Çünkü Kürtler en küçük hücrelerine kadar bölünmüştür. Bu çerçevede bir halk olarak uluslar tarihine geçebilmemiz için birliğin vazgeçilmez olduğu görülmelidir. Kürt halkı 200 yıldır mevzide yenilmemiştir; ya iç ihanet ya da masa başında yenilgilere uğramıştır. Bugün Kürtlerin varlığı verilen mücadele ile kabul ettirilmiştir. Artık Kürtlerin statüsüzlüğüne son verme zamanı gelmiştir. Öncelikle kendimiz olmayı becerebilmeliyiz. Biz ulus stratejisi çerçevesinde bir araya gelinmesi gerektiği inancındayız" dedi. Demirtaş bir araya gelmenin Kürtlerin talepleri konusunda ortak payda yakalanması çerçevesinde ele alınması gerektiğini söylerken, Kürtlerin taleplerindeki ortak paydaları şu şekilde sıraladı: "Demokratik Ulus stratejisi çerçevesinde bir araya gelinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Farklılıklarımızı renklerimizi değiştirmek zorunda değiliz. Parçalar içinde statüsel çözümler gerektiğine inanıyoruz. Ortak müştereklerde birleşilmesi gerektiği inancındayız. Kürt halkının istekleri konusunda birlik yakalanması

gerektiği doğrusunu kabullenmeliyiz. Bu konferansın ulusal konferansa zemin hazırlaması gerektiği inancındayız “dedi. Konferans, yapılan konuşmaların ardından Şah İsmail Bedirhanoğlu moderatörlüğünde sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin konuşmaları ile devam ederken, toplantının kalan bölümü basına kapalı olarak devam etti. İki gün sürecek olan toplantıda alınacak olan kararların daha sonra basına deklare edileceği öğrenildi.

 

Kürt halkını mı tutuklayacaksınız?

 

Öte yandan, Şırnak merkez ve Cizre ilçesinde bu sabah saatlerinde KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınanlarla ilgili bir açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 30'dan fazla kişinin gözaltında bulunduğunu, bunların arasında belediye meclis üyeleri ve parti yöneticilerinin de olduğunu söyledi.

 

Şırnak merkez ve Cizre ilçesinde bu sabah erken saatlerinde KCK operasyonu düzenlendi. Yapılan operasyonlarda aralarında belediye meclis üyeleri ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 30'dan fazla kişi gözaltına alınırken, BDP Şırnak il ve ilçe binası mahkeme kararı ile savcı eşliğinde arandı. Yapılan operasyonla ilgili bir açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Şırnak ve Cizre'de 30'dan fazla arkadaşımız gözaltında. Aralarında belediye meclis üyeleri, parti üyeleri var. Şırnak il binası ve Cizre il binası mahkeme kararı ile savcı eşliğinde aranmış. Siyasi operasyonun olacağını daha önceden söylemişlerdi. 2009 yılından beri KCK operasyonu adı altında kesintisiz yapılan baskınlar, BDP'yi tasfiye etme, gücünü bitirme operasyonudur. Bu operasyonu yapanlara şunları söyleyeyim: BDP halkın kendisidir. BDP'yi bitirmek isteyen, bu halkı bitirmeyi göze almalıdır. Eğer bunu göze alıyorlarsa bizi bitirebilirler. Yok bunu göze alamıyorlarsa bu ucuz senaryolardan vazgeçsinler. Şu anda ceza almayan, Yargıtay'da ceza almayan hiçbir yöneticimiz yoktur" dedi.

 

YA BÜTÜN KÜRTLER CEZAEVİNE KONULUR YA DA BÖLGENİN ETRAFI TEL ÖRGÜLERLE ÇEVRİLİR

Demirtaş, bu işin sonunda ya bütün Kürtleri cezaevine atacaklarını ya da bölgeyi tel örgüler ile kapatacaklarını belirterek, "Bu işin sonunda ya bütün Kürtler cezaevine konulur, o kadar cezaevi yok, ya bütün bölgenin etrafını tel örgülerle çevirirler ya da bize bunu dayatanlara bütün hücrelerimizle direnir, tarihin çöplüğüne atarız. Bizim için seçenek direnmekse durmayacağız. Hangi anlamda anlıyorlarsa anlasınlar direnmeyi, biz o anlamda direneceğiz. Operasyonlar hiç durmadı, büyük bir aldatmaca, büyük bir kandırmaca var. Sanki bugüne kadar biz iyi niyet gördük kendilerinden de bundan sonra iyi niyet göstermeyeceklermiş. Eğer iyi niyet 3 bin kişinin tutuklanmasıysa kötü niyet nedir merak ediyorum. Daha kaç bin kişi tutuklanacak?" ifadelerini kullandı.

 

EĞER BİZ TERÖRİSTSEK HÜKÜMET BUNDAN UTANMALIDIR

Demirtaş, Kürt halkının ve kendilerinin terörist ilan edildiğini belirterek, "Yani bütün bir halkı terörist ilan etmiş bir hükümet var. Eğer biz teröristsek ve 10 milyonluk bir halkı terörist olarak tanımlıyorsa hükümet kendinden utanmalıdır, bunu bu şekilde tanımlayan savcılar kendinden utanmalıdır. Biz düşüncelerimizi, fikirlerimizi her platformda çekinmeden söylüyoruz, konuşmaktan çekinmiyoruz. Eğer bu terörizmse bizim bu siyasi faaliyetlerimizden daha fazlasını görecekler. Geri adım atmak yok bizler açısından" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim