• BIST 108.508
  • Altın 153,730
  • Dolar 3,8505
  • Euro 4,5205
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 20 °C
  • Batman 11 °C

BÖLGE ŞAHLANIYOR

BÖLGE ŞAHLANIYOR
Güneydoğu, özellikle son 10 yılda büyük gelişme gösteren sanayi sektörüyle büyük dikkat çekerken, bu gelişme "Güneydoğu'nun makus talihi değişiyor" şeklinde yorumlanıyor.

 

Yakın zamana kadar geçim kaynağının sadece tarım ve hayvancılıkla sınırlı olduğu ifade edilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde aslında son yıllarda gözden uzak ve hızlı şekilde sanayileşme yolunda büyük adımlar atıldı. Uzun yıllar boyunca yöredeki bazı il ve ilçelerde kamu tarafından kurulan Tekel, Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) ve Sümerbank dışında üretim tesisinin yer almadığı Güneydoğu'da, kamuya ait bu fabrikaların kapatılmasına rağmen son yıllarda uygulamaya konulan "doğru teşvik" uygulamalarıyla özel sektör tarafından 3 bin 500'ün üzerinde fabrika üretime açıldı. Son teknolojiye sahip fabrikalarda dünya standartlarında kaliteli ürünler üretilirken, bu ürünler yurt içinin yanı sıra 100'ü aşkın dünya ülkesine ihraç ediliyor. Yatırımcıların bir bir devreye soktuğu tesisler sayesinde özellikle organize sanayi bölgelerinde kurulan fabrikaların sayısı her geçen gün artarken, yapım ve proje aşamasında olan yüzlerce fabrika da kısa vadede üretime geçmeye hazırlanıyor.

Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak'ta gıda, tekstil, mermer, kimya, yapı, plastik ve mobilya başta olma üzere çeşitli dallarda üretim yapan 3 bin 500'ü aşkın tesiste 150 bini aşkın kişi çalışıyor. Üretim tesislerine bağlı olarak gelişen yan sektörlerle birlikte bölgede artık 1 milyonu aşkın kişinin geçim kaynağını, sanayi sektörü oluşturuyor.  Gaziantep'te bin 800, Diyarbakır'da 600, Şanlıurfa'da 575, Adıyaman'da 265, Batman'da 125, Mardin'de 108, Siirt'te 55 ve Şırnak'ta 10 olmak üzere toplam 3 bin 538 üretim tesisinde 150 bini aşkın işçi istihdam ediliyor. Bu işçilerin 100 binden fazlası Gaziantep'teki tesislerde çalışırken, Diyarbakır'da 16 bin, Şanlıurfa'da 15 bin, Adıyaman'da 11 bin, Batman'da 3 bin 200, Mardin'de 3 bin, Siirt'te bin 300 ve Şırnak'ta ise 200 kişi istihdam ediliyor. Üretim tesisleri beraberinde başta hizmet sektörü olmak üzere birçok sektörün de gelişmesini sağlarken, bu yan sektörler sayesinde de on binlerce kişi istihdama kavuştu. Sanayi sektöründe küçümsenmeyecek oranda kadın işçiler de çalışırken, sanayileşmenin aynı zamanda sosyal değişime ve beraberinde bölgede uzun yıllardır hakim olan feodal yapının kırılmasını da sağladığı belirtildi.

 

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ALÇI FABRİKASI DİYARBAKIR'DA

Karavil Grup tarafından Diyarbakır'da Avrupa'nın en büyük, dünyanın 5'nci en büyük entegre kalsit, alçı, alçıpan, yapı kimyasalları ve profil fabrikası kuruldu. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde 75 bin metrekaresi kapalı toplam 125 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve aynı zamanda kentin en büyük özel sektör yatırımını oluşturan Karlis Yapı Entegre Tesisi toplam 25 milyon avroya mal oldu. Günlük üretim kapasitesi bin 200 ton olan fabrika 300 kişiye direkt olarak iş sağladı.

başladı.

 

ORTADOĞU PAZARINA YAKINLIK BÖLGEDE ÜRETİMİ CAZİP KILIYOR

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, bölge illerinde tarıma dayalı gıda sektörlerindeki yatırımlarda büyük artış olduğunu kaydederek, bunun yanı sıra farklı alanlarda da üretim tesislerinin kurulduğunu söyledi. "Güneydoğu sanayileşme son yıllarda büyük bir ivme yakalamıştır" diyen Kadooğlu, girişimcilerin bölgedeki organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak için yer bulamadığını kaydetti. Kadooğlu, bu yatırımların bölgedeki işsizliği gelecekte azaltacağına vurgu yaparak, şöyle konuştu: "Ortadoğu pazarına yakınlık bu bölgede üretim yapmayı cazip kılıyor. Ancak sadece Ortadoğu ülkelerine değil Avrupa, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine de yönelik çok geniş yelpazede üretim yapan fabrikalarımız mevcut. Bölgemiz her ne kadar tarımla anılsa da artık sanayileşmenin büyük atılım içerisinde olduğunu görüyoruz. Diyarbakır ve Elazığ'da üretilen mermeri dünya ülkelerine ihraç ediyoruz. Sadece Diyarbakır'da 10 bini aşkın istihdam sağlayan ve yıllık 110 milyon dolar ihracat yapan modern mermer fabrikalarımız mevcut. Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman ve Batman'da kurulan büyük tekstil fabrikaları kısa sürede büyük gelişme gösterdi. Dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç yaptıkları gibi uluslararası alanda ünlü firmalar için de fason üretim yapıyorlar. Gaziantep bölgenin en büyük sanayi yatırımlarının bulunduğu kent. Son verilere göre Gaziantep, geçen ay 423 milyon 987 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamla bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 49 artış göstermiş. Bu gelişmeler gurur veriyor."

 

YATIRIM İÇİN ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyunlu ise genç ve dinamik nüfus yapısı ile önemli bir potansiyele sahip olan Güneydoğu'nun zengin yer altı kaynakları, jeostratejik konumu, hızla devam eden GAP yatırımlarının yarattığı sinerji, bölgeye yönelik artan teşvik ve destekler, hükümetin bölgedeki komşu ülkelerle geliştirdiği olumlu ekonomik ve siyasal ilişkiler nedeniyle yatırımcı için büyük potansiyel ve fırsat yarattığını söyledi. Bu potansiyel ve fırsatların değerlendirilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarca ulaşım, iletişim ve sanayi altyapısının geliştirilmesine yönelik çok büyük yatırımlar yapıldığını vurgulayan Karakoyunlu, "Bunun sonucu olarak son yıllarda özel sektörün bölgeye büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Bu nedenle özellikle Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'ya ihracat yapmayı düşünen iş adamlarımızın bölgemize yatırım yapmak için ellerini çabuk tutmalarını istiyoruz" dedi.

 

Bu haber toplam 1797 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim