• BIST 109.666
  • Altın 156,594
  • Dolar 3,8910
  • Euro 4,5831
  • Diyarbakır 2 °C
  • Mardin 2 °C
  • Batman 2 °C

CENAZE HASSASTIR DOKUNMA

CENAZE HASSASTIR DOKUNMA
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Cenaze meselesi hassas bir meseledir bununla daha fazla uğraşma. Cenazesini unutan halk onursuz bir halktır, bunu bizden beklemeyin asla göremeyeceksiniz “dedi.

 

Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilk olarak Van depremine değindi. Demirtaş, , gazetecilerin depremdeki kayıplarında acı ve büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Depremin ilk gününden beri insani kimlikleri öne çıkardıklarını ve hiçbir kimliği öne çıkarmadıklarını ve bunu "utanç verici" buldukları için yapmadıklarını söyleyen Demirtaş, "Eksikleri gidermeye çalıştık. Bunun için açık ve yürekli olduk. Cem ve Sabahattin de bütün açıklamalarımızı çekip merkezlerine gönderiyorlardı aslında. Bir insanın geçinmesine yetmeyecek kadar bir maaşla yıpranma hakkı elinden alınmış köle gibi çalıştırılan bu arkadaşlar açıklamalarımızı geçiyorlardı. O eleştirilerimiz yansıtılsaydı, hükümet duyarlı olsaydı belki bu arkadaşlarımız yaşıyor olacaktı" diye konuştu. Orada "hasar tespit raporlarının" yapılmadığı yönünde eleştiriler yaptıklarını ve gözlem raporlarıyla yetinildiğini yönünde eleştirilerde bulunduklarını anımsatan Demirtaş, "Bu konuda yetersizlik varsa 77 gönüllü teknik elemanın ismini valiliğe bildirdik. Sırf bu teklif ve öneri BDP'den geliyor diye valilik reddetti. Ayrıştırıcı yaklaştılar" dedi.

 

VAN HALKI KADERİNE TERK EDİLDİ

Basına da eleştirilerde bulunan Demirtaş, bazı yayın kuruluşlarının "AKP'ye toz kondurmamak adına" Van'ın durumunu gizlemekle suçlayan ve BDP'ye ambargo uyguladığını belirterek, "Şimdi başbakan gidip danışmanlarına bakanlarına fırça çekiyor. Buradaki durumlar neden bana yeteri kadar aktarılmadı diye. Bu tekzip edilmediğine göre… Bizi neden dinlemedin, illa bakanların mı söyleyecek. Bu ülkede muhalefet neden var? Nedenini söyleyeyim çünkü bize bir muhalefet gözüyle bakmıyor, bize düşman olarak bakıyor, partimize ve partililerimize düşman olarak bakıyor. Bu emrindeki bürokratlarına ve polislerine yansıyor. Hepsi bizi düşman olarak görüyor. Mesele budur" diye konuştu. Van'da deprem yaralarının halen sarılmadığını, insanların sürgüne tabii tutulduğunu belirten Demirtaş, "Sebebi budur. Hem Türkiye'nin en büyük ekonomisi diyeceksiniz, öte yandan konteynır vermeyeceksin. Hele yaza kadar dayanın diyor. Deniz dayanamadı ne olacak. Van'da siyaseti bir kenara bırakalım, el ele verelim çağrısına karşı, grup toplantısında BDP ile uğraşıyor. Hadi biz başarısızız sen ne yaptın onu anlat. Kasada 200 milyon para toplanmış. Niye konteynır almıyorsunuz. Libya'ya kasalarla para götürmeyi biliyorsunuz. Neden Van'a göndermiyorsunuz. Neden Van halkı kaderine terk edilmiş, yaraları sarılmıyor, bunun hesabı sorulmuyor. Milliyetçiler neden sormuyor. Irkçılar çünkü" diye konuştu.

 

SİZ VAN’I BİTİRDİNİZ, VAN DA SİZİ BİTİRDİ

Demirtaş, bir muhalefet lideri olarak çıkıp hükümete teşekkür etmeyi çok istediklerini belirterek, "Biz yardım etmeye çalıştıkça hazretleri saldırıyor" dedi. Depremzedelere gazla saldırılmasını eleştiren ve bu yüzden "kurtarma ekiplerinin çalışmalarının aksatıldığını" hatırlatan Demirtaş, "50 kişinin protestosuna tahammül edemiyorsunuz. Siz Van'ı bitirdiniz, ama Van'da sizi bitirdi" dedi. Yaşananları "utanç tablosu" şeklinde tanımlayan ve bunun toplumda bölümde yarattığını söyleyen Demirtaş, Van halkının "yalan siyasetinden" dolayı devletten ve hükümetten uzaklaştığını anımsatarak, "Bölünmeden bahsedecekseniz vicdanlı olun, bu toplumu kim bölüyor görün" diye seslendi.

 

HÜKÜMETE GÜVENMEYECEKSİN, HAZIRLIĞINI ONA GÖRE YAPACAKSIN

Demirtaş, bütün çağrılarına rağmen BDP'li belediyelerle ortak çalışılmadığını ve düşmanca davranıldığını belirterek, "Tek tek belediyelerimiz ne yapmış onları anlatmayacağım. Kim ne yapmışsa eksik yapmış. Demek ki, hükümete güvenmeyeceksin hazırlığını ona göre yapacaksın. Ortaya çıkan budur" dedi. Hükümetin "afet bölgesi önerilerine" yönelik eleştirilerini de değerlendiren Demirtaş, afet bölgesi ilanı sonrasında "bütün çivileri devletin" çakması gerektiğini belirterek, "Bunu niye söylemiyorsunuz. Madem afet bölgesi ilanı bu kadar kötü bundan önce neden bu kadar afet bölgesi ilan ettiniz. Bir laf vardır ya bunlar yalan söylemeyi beceremeyecek kadar zeki değil, doğru söyleyecek kadar dürüst değiller. Arada bir yerde arafta kalmışlar" dedi. Bölgedeki mağduriyete ve kış koşullarının çetinliğine dikkat çeken ve "yardımlarınızı esirgemeyin" diyen Demirtaş, Vanlılara "göçü gündeminizden çıkarın" talebinde bulundu ve Vanlılara insanların evlerini açmasını istedi.

 

HÜKÜMET BEDELLİDE KURNAZLIK YAPIYOR

Bedeli askerlik konusuna da işaret eden Demirtaş, zorunlu askerliğin gündemden çıkarılması gerektiğini söyledi. Avrupa Konseyi'nin Aralık ayının sonuna kadar "vicdani ret" düzenlemesinin yapma zorunluluğunu şart koştuğunu ve bunun bu süreye kadar yapılmak zorunda kaldığını belirten Demirtaş, bunun öncesinde "bedeli askerlik" girişiminin de "kurnazlık" olduğunu söyledi. Demirtaş, son bir kez parası olmayanlara parasız bedeli yapma şansının tanınmasını istedi. Demirtaş, düzenlemenin alt sınırın 25 olmasını istedi.

 

KİRLİ PROPAGANDA

Basının yaşananlar konusunda uyguladığı sansürü de eleştiren "tehdit eden de tehdit edileni de" uyaran Demirtaş, 1990'lı yıllarda aynı yöntemlerin yaşandığını ve bunun sorunu ağırlaştırdığını söyledi. Basından "yaşananların üzerine objektif gidin ki yarınlar aydınlık olsun" talebinde bulunan Demirtaş, basının bu konudaki sorumluluğunun büyük olduğuna işaret etti. Yapılan haberciliği "kirli propaganda" şeklinde tanımlayan ve bunun toplumlar arasında makasın açıldığını belirterek, "BDP ile yaptığınız her hakaretin hedefinde 10 milyonluk yurttaş kitlesi olduğunu unutmayın. Bizi eleştirin ama Başbakanın gözlüğü ile düşmanca yaklaşmayın" dedi.

 

CENAZESİNİ UNUTAN HALK ONURSUZ BİR HALKTIR

En amansız çatışmalarda bile cenaze konusunun hassas bir konu olduğunu, gerektiğinde cenazelerin kaldırılması için savaşın bitirildiğini anımsatan Demirtaş, "Şimdi ne yapılıyor, cenazeler parça parça edip annesinin kucağına veriliyor. Cenazesini unutan halk onursuz bir halktır, bunu bizden beklemeyin asla göremeyeceksiniz. Acıyı paylaşmak insan olmanın gereğidir. Sen o annenin babanın acısına hakaretler yağdırırken nasıl bir duygu yarattığının farkında mısın? Hani anlıyordun, hani ben Kürt ve Türk analarının gözyaşını acısını iyi biliyorum diyordun. Sakın bu mesele ile daha fazla uğraşma derim. Hassas yaklaşın bu konuda vicdanlı olun vicdanlı yaklaşın derim" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim