• BIST 110.248
  • Altın 155,637
  • Dolar 3,8262
  • Euro 4,5259
  • Diyarbakır 8 °C
  • Mardin 12 °C
  • Batman 6 °C

Darbelerin kapısına kilit 12 Eylül gününde vuruldu

Darbelerin kapısına kilit 12 Eylül gününde vuruldu
Türkiye artık 12 Eylül’ü “darbe” olarak değil, “darbecilere vurulan darbe” olarak hatırlıyor.

 

Türkiye artık 12 Eylül’ü “darbe” olarak değil, “darbecilere vurulan darbe” olarak hatırlıyor. Referandumda yapılan değişikliklerle hayata geçen yeni kanunlar, demokrasi üstündeki vesayet izlerini de sildi.

Tam bir yıl önceki referandumla kabul edilen anayasa değişikliği, YAŞ mağdurlarından darbe mağdurlarına, HSYK ile görevden uzaklaştırılanlardan sendikalılara geniş bir kesimin yüzünü güldürdü. 12 Eylül 2010’da halkın yüzde 58 desteğiyle kabul edilen Anayasa değişikliğinin ardından geçen ilk yıl adeta iade-i itibar yılı oldu. 26 Maddelik değişiklik paketiyle demokrasi için köklü reformlar getiren değişikliklerin birçoğu hayata geçirildi. 

YAŞ VE HSYK MAĞDURLARINA DÖNÜŞ YOLU

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile bugüne kadar ordudan uzaklaştırılan 4 bini aşkın kişiye iade-i itibar sağlandı. Anayasanın 125’inci maddesi YAŞ’ın terfi ve kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma hariç her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açacak şekilde değiştirildi. Bugüne kadar ordudan ihraç edilen bin 543 mağdur subay ve astsubay haklarının iadesini istedi. İlk etapta 513 mağdura iş verildi. Mağdurların hepsi özlük haklarına yeniden kavuştu, kıdemlerine göre ordudan emekliliğini kazandı. Yüzde 58, HSYK’nın meslekten men kararlarını da yargıya açtı. Şemdinli İddianamesini hazırlayan Ferhat Sarıkaya gibi ihraç edilen 52 hakim-savcı göreve döndü.

71 BİN KİŞİYE YURTDIŞINA ÇIKIŞ ÖZGÜRLÜĞÜ

12 Eylül 2010’a kadar süren mevcut işleyişte, ceza soruşturması ve kovuşturması geçirenlere yurt dışı yasağı getirilebiliyordu. Az miktarda vergi borcu olan bir işadamı, bu sınırlama yüzünden yurt dışına çıkamıyordu. Referandumla hakkında hakim kararı olmadığı sürece ceza kovuşturması ve soruşturması geçirenlere de yurtdışına çıkış serbestisi tanındı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Pasaport Kanunu’nun 22’nci maddesine dayanılarak valiliklerce yapılan tahkikat sonucunda, bakanlığın takdir yetkisi ile genel güvenlik bakımından yurt dışına çıkmalarına kısıtlama getirilen 528 vatandaş hakkındaki tahdit kaydı silindi. Vergi daireleri ve mal müdürlüklerince yurt dışı çıkış yasağı talep edilen ve hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulan 71 bin 516 vatandaşın yasağı da kayıtlardan silindi.

DARBENİN MAĞDURLARINA İADE-İ İTİBAR

12 Eylül 1980 derbecilerinin zırhı olan Anayasa’nın geçici 15. Maddesinin kaldırılmasıyla, darbecilere yargı yolu açılırken, darbe mağdurlarına iade-i itibar sağlandı.Darbe mağdurları, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin, darbecilere 30 yıl sonra ilk kez soruşturma başlattı. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın ifadesi alındı. İddianameyle dava süreci başlayacak. Ayrıca hapiste yatanlara sigorta tamamlama, emeklilik hakkı dahil birçok imkan doğdu. Torba yasadan faydalanmak için başvuran 605 kişinin hakları iade edildi. Devletten mağduriyet sebebiyle tazminat alamayanların o dönemki tüm prim borçları Hazine tarafından ödenmeye başlandı. 4 bin 891’i kamuda olmak üzere 30 bin kişi de sakıncalı olduğu için işinden atılmıştı. 

YERELDEKİ HAKİMLERE HSYK’DA TEMSİL

HSYK’nın üye sayısı 7’den 22’ye yükseldi. HSYK’nın 22 asil üyesinden 10 tanesi yerel hakim ve savcılar tarafından seçildi. 12 bin hakim ve savcı, değişikliğin ardından sandığa giderek kendilerini yönetecek isimleri seçti. Referandum ile kabul edilen anayasa değişikliğiyle Yargıtay ve Danıştay’ın yapısı da değişti. Yargıtay’da 32 olan daire sayısı 38’e, üye sayısı ise 250’den 137 artırılarak 387’ye, Danıştay’ın daire sayısı ise 13’ten 15’e çıkarıldı. Danıştay’da 95 olan üye sayısı,156’ya çıkarıldı. Bu değişikliklerle yargıdaki iş yükü azaltılarak, daha hızlı yargılama sağlandı. Anayasa Mahkemesi’nin yapısı köklü bir şekilde değişti. Anayasa’nın 146. maddesinde yapılan düzenleme üye sayısı 11’den 17’ye çıktı. Üyelerinin 3’ünü TBMM, 14’ünü ise Cumhurbaşkanı seçiyor. Yeni yapıyla Mahkeme’nin antidemokratik uygulamaları ortadan kalktı.

HER VATANDAŞA YÜKSEK MAHKEME HAKKI

Referandumdaki değişikliğin  23 Ağustos 2012’den itibaren uygulanmasıyla, bütün vatandaşlara Anayasa Mahkemesi’nin kapısı açılacak. Böylece bugüne kadar 2 bini aşkın davada AİHM’e ödenen milyonlarca dolarlık ceza önlenecek. TBMM’ye verilen yasa tasarısına göre Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay kararlarını iptal edebilecek. Devlet kurumlarının her türlü işleminde haksızlığa, kötü muameleye uğrayan vatandaş mahkemeye müracaat etmeden sorununu TBMM’ye bağlı ombudsmanlık aracılığıyla çözebilecek. Kamu denetçisi, hem yerel yönetimler hem de merkezi yönetime yönelik şikâyetleri inceleyebilecek ve başvuruları en geç 6 ay içinde sonuçlandıracak.

DARBECİLERE ASKERİ YERİNE SİVİL YARGI

12 Eylül Anayasa’sı ile askeri personelin işlediği suçlara askeri mahkemeler bakarken, 1 yıl önce Anayasa’nın 145. maddesinde yapılan değişiklikle,askere sivil yargı yolu açıldı. Düzenlemenin ardından Balyoz Darbe Planı kapsamında muvazzaf ve emekli askerlere darbeye teşebbüs davası açıldı... 12 Eylül sendikalar için de bir milat olurken, memurlar toplu görüşme dönemini geride bırakıp toplu sözleşme hakkına kavuştu.

 
Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim