• BIST 108.934
  • Altın 154,635
  • Dolar 3,8280
  • Euro 4,5256
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 3 °C

Demirbaş’a soruşturma istemi

Demirbaş’a  soruşturma istemi
Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalıştırılmak üzere hizmet alımı yolu ile daha önce alınan isçilere Türkçe yanı sıra Kürtçe (Kurmanci ve Zazaki), Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden en az birini daha iyi bilme zorun

 

Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalıştırılmak üzere hizmet alımı yolu ile daha önce alınan isçilere Türkçe yanı sıra Kürtçe (Kurmanci ve Zazaki), Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden en az birini daha iyi bilme zorunluluğu getirilmesi üzerine Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in soruşturma izni verdiği ortaya çıktı.

 

Sur Belediyesi Temizlik ve Fen İşleri müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere alınan işçiler için belediyece Kürtçe bilme zorunluluğu getirildiği iddiasıyla yapılan ön incelemede 13 Haziran tarihinde olaydan haberdar olunduğu ve bunun üzerine yapılan ön inceleme sonucu Demirbaş'ın soruşturulmasına 29 Temmuz'da izin verildiği kaydediliyor.

 

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN İÇİN İŞÇİLER ‘ADET’

Söz konusu İçişleri Bakanlığı kararında, İdris Naim Şahin'in Ankara'daki patlama sonrası yaşamını yitirenler için kullandığı "Adet" kelimesinin işçiler için de kullanılması dikkat çekerken, "Temizlik ve Fen İşleri müdürlükleri bünyesinde çalıştırılmak üzere toplam 85 adet vasıflı ve vasıfsız işçi için 24.01.2011 tarihinde yapılan ihale sonucunda ihaleyi alan yüklenici firma ile 25.02.2011 tarihinde sözleşme imzalandığı, sözleşme dışında aynı tarihte Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile yüklenici firma yetkilisi tarafından imzalanan bir de protokol düzenlendiği, protokolde, 'hizmet alımı kapsamında çalıştırılacak işçilerin resmi dilimiz Türkçe dışında Kürtçe (Zazaca-Kirmanç), Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden en az birini daha iyi derecede konuşabilmeleri' zorunluluğunun getirildiği" ifadelerine yer verildi.

 

YÜZDE 72’NİN KÜRTÇE KONUŞUYOR OLMASI TÜRKÇE BİLMEDİĞİNİ GÖSTERMİYORMUŞ!

Yapılan ankette Sur İlçesi'nde yaşayan insanların yüzde 72'sinin Kürtçe konuşması nedeniyle böyle bir karar alındığının belirtildiği ancak anket için, "Doğruluğu kesin olmamakla birlikte yaptırıldığı iddia edilen ankete göre" denilerek, "Bu insanların tamamının Türkçe bilmediğini göstermediği, zira Anayasamıza göre ülkemizde eğitim ve öğretim dili Türkçe, ilköğretimin, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasız olduğu" cümlelerine yer verildi.

 

CADDELERİ TEMİZLEDİKLERİ İÇİN HALKLA DİYALOG GEREKMİYORMUŞ!

 

Temizlik ve Fen İşleri'nde çalışan işçilerin görevlerinin sadece cadde ve sokakları temizlemek olduğunun belirtildiği ve halkla doğrudan diyalog gerektirmeyen işler olduğunun ileri sürüldüğü kararda, protokol ile Kürtçe bilme zorunluluğunun getirilmesi gerekçesinin makul olmadığı vurgusu yapıldı.

 

BU DİLLERİ BİLMEYEN MAĞDUR OLUYORMUŞ

Söz konusu nedenlerden dolayı Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan "eşitlik ilkesi"ne aykırı davrandığı "yanlı" olduğu ileri sürülen bu uygulama ile Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden birini bilmeyen kişilerin mağduriyetine sebep olunduğu ve bu dilleri bilenlere ise haksız menfaat sağlandığı gibi komik bir gerekçe ile soruşturma izni verildi. Bakanlığın izin kararında bile "Türkçenin yanı sıra" denilmesine rağmen, "Bu dilleri bilmeyen mağdur oluyor" ifadelerine yer verilmesi ise karardaki çelişkiyi gözler önüne serdi.

 

DEMİRBAŞ NE DEMİŞTİ?

Demirbaş, 19 Mayıs'ta basında yer alan haberde uygulamaya ilişkin şunları kaydetmişti: "Belediye olarak yaptırdığımız anketlerde Sur ilçesinde oturan halkın yüzde 72'sinin Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçesiyle konuştuğu için, halkın sorunlarına daha iyi eğilmek ve onlarla etkili iletişim sağlamak amacıyla personel alımına bu zorunluluğu getirdik. Belediyeler halk için vardır. O halka hizmet için de onların anadillerinde hizmet götürmek gerekiyor. Bizde bunu yaptık. Halkımız kendilerine anadillerinde gelen hizmetten mutludurlar. Bu aynı zamanda demokratik özerklik ve demokratik cumhuriyetin teminatıdır."

 

 

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim