• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Diyarbakır 5 °C
  • Mardin 12 °C
  • Batman 2 °C

DİYARBAKIR HALKI YÜREĞİNİ PAYLAŞTI

DİYARBAKIR HALKI YÜREĞİNİ PAYLAŞTI
Van’da meydana gelen 7.2’lik depremin ardından başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir Belediyeleri depremzedelere ulaştırmak üzere yaklaşık 30 kamyon gıda ve giyecek malzemesi gönderdi.

 

Van’da meydana gelen 7.2’lik depremin ardından başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir Belediyeleri depremzedelere ulaştırmak üzere yaklaşık 30 kamyon gıda ve giyecek malzemesi gönderdi. Diyarbakırlı vatandaşlarında büyük duyarlılık gösterdiği yardım kampanyasında Van ve çevresine kendi imkanları ile yardım gönderenlerde oldu.

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN DEV YARDIM

 

Diyarbakır Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yaptığı duyurular üzerine, Diyarbakırlı yurttaşların yaptığı yardımlar deprem bölgesine ulaştırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, depremin hemen ardından yurttaşlara destek vermek ve yerinde inceleme yapmak için Van’a hareket ederken, Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekipleri bölgeye gittiler.

 

Aralarında Diyarbakır Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu Afet Koordinasyon Merkezi Van’daki depremzedelere ulaştırdıkları yardımlar konusunda bilgilendirme yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan basın açıklamasına BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek,Yerel Gündem21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Afet Koordinasyon Merkezi adına açıklamayı Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hacı Haspolat yaptı.

 

BAYDEMİR DEPREM BÖLGESİNDE

Haspolat, depremin hemen ardından Afet Koordinasyon Merkezi’nin başkanlığını yürüten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Van’daki yurttaşlara destek vermek ve yerinde inceleme yapmak için afet bölgesine gittiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı arama-kurtarma ekipleri ve 2 vidanjör, 2 su tankeri ve vinçten oluşan iş makinelerinin depreme ilk ulaşan ekip olduğunu söyleyen Haspolat, DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından da 50 adet seyyar tuvalet, 6 jeneratör, elektrik malzemeleri ve projeksiyonun yola çıkarıldığını ifade etti. Haspolat,  71 kişilik sağlık ekibinin deprem bölgesine giderken, Dicle Üniversitesi tıp ve mühendislik bölümü öğrencilerinden oluşan 60 kişilik öğrenci grubunun da Koordinasyon Merkezi tarafından tahsis edilen bir otobüsle depremzedelere yardım için Van ve Erciş’e gönderildiğini söyledi. Van’da yıkılan öğrenci yurdundaki gençlerin Diyarbakır ve yakın illerdeki evlerine ulaşımını sağlamak için 4’ü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6 adet otobüsü Van’a gönderdiklerini bildiren Haspolat, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için Erciş’e 2 adet hazır mutfak ulaştırdığını kaydetti.

 

DİYARBAKIR HALKI YÜREĞİNİ PAYLAŞTI

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yaptığı duyurular üzerine, Diyarbakırlı yurttaşların yaptığı yardımlarla yaklaşık 20 bin battaniye, bin katalitik soba, 20 kamyon kışlık giysi, gıda ve çocuk bezinin deprem bölgesine ulaştırıldığını aktaran Haspolat, “Diyarbakır halkı gösterdiği bu duyarlılıkla, kadirşinaslığını bir kez daha göstermiştir. Van’daki kardeşlerimizle yüreklerinden kopan yardımları ulaştırdıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

 DEPREM DEĞİL, YAPILAR CAN ALDI

“Ülke olarak çok büyük bir acıyı yaşıyoruz” diyen Haspolat, şöyle konuştu: “Ne yazık ki, son yaşanan depremde de, Türkiye’de canlarımızın yitirilmesinin temelinin deprem değil, standartlara uymayan yapılar olduğu bir kez daha görülmüştür. Bu zor zamanında Diyarbakır halkı Van’daki kardeşlerinin güçlü bir biçimde yanında olmaya ve yaralarını sarmaya devam edecek. Depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.” Büyükşehir ve ilçe belediyeleri öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından oluşan Afet Koordinasyon Merkezi’nin deprem bölgesine yardımların ulaşması için talepleri almayı sürdüreceğini ifade eden Haspolat, “Şu ana kadar daha çok acil olan ayni yardımlar toplanmaktadır. Elden toplanan herhangi bir nakdi yardım söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

 

BAĞLAR HALKI VAN İÇİN TEK YÜREK OLDU

 

Van’ın Tabanlı Köyünde dün meydana gelen deprem felaketinin ardından Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesi topladıkları malzemeleri bölgeye gönderdi.

 

7,2 şiddetindeki deprem ile sarsılan Van’da ki depremzedelere yardım etmek isteyen Bağlarlı vatandaşlar adeta birbiri ile yarışıyor. Yardım etmek isteyen vatandaşlardan sokak sokak gezerek kıyafet, battaniye, gıda ve soba toplayan kamyonlar yola çıktı.

 

BAĞLAR’DAN VAN’A 2 KAMYON YARDIM GİDİYOR

Bağlar Belediyesi Şantiyesi’nde toplanan yardımlar, belediye çalışanları tarafından gruplara ayrılıp paketlenerek tekrar kamyonlara yüklendi. Yardım çalışmalarına Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran’ın yanı sıra başkan yardımcıları, belediye çalışanları ve tüm dış birimler de katıldı. Paketleme ve yükleme esnasında halen gelmeye devam eden eşyaların ise ayrılması işlemi devam ediyor. Yükleme çalışmalarının bitmesinin ardından Bağlar’dan Van’a 2 kamyon yardım yola çıkacak. Öte yandan Van’a yardım etmek isteyen ve Bağlar Belediyesi’ni telefonla arayan vatandaşlar ise koordineli bir şekilde belediye şantiyesine yönlendiriliyor. 

 

YARDIMLAR GRUPLARA AYRILIYOR

Bağlarlı vatandaşların ilettiği yardımların yanı sıra Kardelen Kadın Evi, Günışığı Mağazası ve Zabıta ekiplerinin topladığı yardımlar önce şantiyede toplandı. Burada kadın, erkek ve çocuk giyimi olarak ayrılan kıyafetler, üzerine adet ve hangi gruba ait oldukları yazılarak paketlendi ve kamyonlara yüklendi. Depremzedeleri soğuktan koruyacak olan battaniyeler ise 8’erli gruplar halinde paketlenerek kamyonlara yüklendi. Yardımlar arasında ayrıca çok sayıda çocuk bezi, ayakkabı, hali, yorgan, mont, soba ve gıda maddesi bulunuyor. Bağlar Belediyesi’nin yardım ulaştırma çalışmaları önümüzdeki günlerde de devam edecek.    

 

DERMAN BABA TEPKİLİ

 

Dermanbaba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, Van depremini farklı yönlere çekenlere sitemde bulunarak, "İnsanların acısına sevinmek, kelimelerle dahi izah edilemeyecek bir barbarlık, vahşilik" dedi.  Van'da meydana gelen depremle ilgili bazı sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumlara tepki gösteren Yılmaz Acu, bu yorumları barbarlık olarak nitelendirdi. Acu, "İnsanların acısına sevinmek, kelimelerle dahi izah edilemeyecek bir barbarlık, vahşiliktir. Bazı sosyal paylaşım sitelerinde Van depremi ile ilgili birtakım yorum ve yazıları görünce gözlerime inanamadım. Büyük bir depremin acısını yaşayan insanların gözyaşlarına, sevinç gözyaşlarıyla karşılık vermeye çalışan mahlukatların ibretlik haline dondum kaldım. Herkes haddini bilmelidir, yazdıklarına dikkat etmelidir, İnsanlar nasıl olur da doğal bir olaydan dolayı acı çekenler ve cesetleri üzerine yorum yapar “dedi.

 

 

DİCLE ÜİNVERSİTESİ UZMAN GÖNDERDİ

 

Diyarbakır’ın Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi deprem bölgesine  42 uzman hekim, hemşire ve yardımcı personelden oluşan sağlık ekibi ve 2 minibüs dolusu sağlık malzemesi gönder.

 

Van’da meydana gelen depremin ardından Dicle Üniversitesi Hastaneleri deprem bölgesine sağlık ekibi ve sağlık malzemeleri gönderdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, “ depremi duyar duymaz kriz ekibimizi topladık. Toplantıda deprem bölgesine sağlık ekibi ve sağlık malzemelerini gönderme kararı aldık.  Aldığımız karar üzerine sağlık bakanlığı ile görüştükten sonra uzman doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personelinden oluşan 42 kişilik uzman ekip ve iki minibüs dolusu sağlık malzemesini deprem bölgesine gönderdik. Akşam saat 19.30 da deprem bölgesine gitmek üzere yola çıkan sağlık ekibimizden iki uzman doktoru Bitlis’te 40 kişi de Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kendilerine ayrılan bölüme yerleşerek göçük altından çıkarılan yaralıları kabule başladılar. Bunun dışında bölgeye 5 tanede hizmet aracı ve daha sonrada 15 intör doktor gönderdik “ dedi.

 

DEPREM BÖLGESİ İÇİN 100 YATAK AYRILDI 

Dicle Üniversitesi hastanelerine gönderilecek olan olası yaralılar için 100 yatak ayırdıklarını ifade eden Başhekim Sait Alan, Halen 20 ye yakın yaralının hastanelerinde tedavi gördüğünü söyledi.  Alan, deprem bölgesinden gelen hastaların daha çok beyin cerrahi, çocuk cerrahisi, nefroloji, ortopedi ve genel cerrahi hastaları olduğuna dikkat çekti.

        

YARALI HASTALARI ZİYARET ETTİ

Deprem Bölgesinden Hastanelerine sürekli yaralı geldiğini ifade eden Prof. Dr. Sait Alan, göçük altından çıkarılarak genel cerrahide tedavi altına alınan Aynur Aydın2ı ( 27) ziyaret ederek   geçmiş olsun dileğinde bulundu. Halen hastanelerinde tedavi gören 20 hastadan birinin vefat ettiğini belirten başhekim Alan,  ‘’ hastanemize gelen yaralıların tedavisi için hazırlıklarımızı yaptık. Gerekirse iki vardiya olarak çalışacağız ‘’ dedi.

 

KAYAPINAR BELEDİYESİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

 

Van ve çevresinde dün meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem için Diyarbakır halkı seferberlik ilan etti.

 

Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda oluşturulan kriz merkezine halktan yoğun destek yağmaya başladı. Kriz merkezinin oluşturulduğu Kayapınar İlçesi’nde dün gece sabah saatlerine kadar vatandaşlar battaniye, kilim, kuru gıda, çadır gibi ihtiyaç malzemeleri ulaştırıldı.  Gönüllü vatandaşların ve belediye personelinin düzenlediği çoğunluğu battaniye, halı ve kilimden oluşan 3 kamyon yardım malzemesi akşam saatlerinde yola çıkarılarak, sabah Van’da olması sağlandı. Kayapınar Belediyesi merkez binası bahçesinde vatandaşlar tarafından getirilen yardımlar, belediye ekipleri tarafından düzenlenmeye devam ediliyor. Kayapınar Belediyesi kriz merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Dün geceden beri vatandaşlarımız Van depreminin yaralarının sarılması için ellerinden gelen tüm çabayı göstermiştir.  Araçları olmayan vatandaşlarımızın yardımları belediye ekipleri tarafından evlerden alınmıştır.”denildi. Kriz merkezi açıklamasında, “Vatandaşlarımızın gönderecekleri yardım malzemelerinin kullanılabilir olmasına özen göstermelidir. Bu konuda belediyemizin 251 10 10 nolu Halkla İlişkiler Telefonu ile belediyemizin 251 24-26-2512427 nolu telefonlarından gerekli bilgiyi alabilirler” dedi. Haspolat, gerekli hassasiyet en üst düzeyde sağlanacak Büyükşehirde öncülüğünde oluşturulan kriz merkezinin sorumlusu Hacı Haspolat yaptığı açıklamada; ‘’özellikle bölgemizde meydana gelen bu felaket dolayısıyla çok üzgün olduğumuzu belirtmek istiyorum. Olayı duyar duymaz büyükşehir belediyemiz öncülüğünde alt kademe belediyelerimiz, çeşitli sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşlarımızın katılımıyla kriz masası oluşturuldu. acil müdahale ekiplerimizi olay mahalline intikal ettirildi.  Bütün ilçe belediyelerimizin bulunduğu yerleri toplanma yeri yaptık. Halkımızın getirdiği çeşitli düzeylerde gıda, giyim ve soğuktan korunmak için battaniye yatak ve benzeri kışlık elbiseleri burada toplayıp acil olarak yola çıkardık. bu çerçevede büyükşehirden 4 adet kamyon 3 otobüs, Kayapınar belediyesi 3 kamyon, Sur, Yenişehir ve Bağlar Belediyeleri de 3’er kamyon acil gıda ve barınma malzemelerini bölgeye ulaştırmak için olay mahalline gönderildi. yarın itibari ile geniş bir konsensus sağlayacağız. Yine kriz merkezimiz bir araya gelip tüm kentteki duyarlılığı daha organizeli bir biçimde oradaki acıları paylaşmak için elinden gelen çabayı gösterecektir.’’dedi.

 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YOLA ÇIKTI

 

Van'da meydana gelen depremin ardından bölgedeki yaraları sarmak üzere Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan sağlık ve kurtarma ekipleri yola çıktı.

 

Van'daki depremden sonra bölgedeki yaraları sarmak üzere harekete geçen Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur başkanlığında 15 uzman hekim, 37 sağlık personeli olmak üzere 52 kişilik ekip yola çıkardı. Diyarbakır İl Ambulans Servisi Başhekimliği önünde toplanan ekipler Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar tarafından uğurlandı. Sağlık personeli 9 ambulans ile yola çıkarken, uzman hekimler ise askeri uçakla Van'a gönderildi. Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, her ambulansta minimum 3 sağlık personelinin bulunduğu söyledi. Avar, "Depremden dolayı Diyarbakır olarak 9 ambulans ve bunların içinde minimum 3 sağlık personelini Van'a gönderiyoruz. Bunlardan 7 tanesi yola çıktı. Ayrıca 6 kişiden oluşan UMKE ekibimiz Van'a ulaştı. Sağlık Bakanlığı'nın ambulans helikopteri ile 4 personel Van'a ulaştı. Buradan giden bütün arkadaşlarımız Van Erciş'e gidecek. Şuanda 15 uzman hekimden oluşan bir ekimiz de askeri uçakla Van'a gidecek" dedi.

 

SUR BELEDİYESİ’NDEN 3 KAMYON MALZEME

 

Van’da meydana gelen 7.2 şiddetinde ki depremin yankıları sürerken, Sur Belediyesi afet bölgesine 3 kamyon ihtiyaç malzemesi gönderdi.

 

Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde zarar gören ve zor durumda bulunan depremzedelere Sur Belediyesi ve BDP Sur İlçe teşkilatı mahalleleri dolaşarak halktan battaniye giyecek talebinde bulundu. Vatandaşlar duyarlılık göstererek evlerinde bulunan battaniyeleri gecenin geç saati olmasına rağmen belediyeye getirerek Van’a hemen yollanması talebinde bulundular.  Sur Belediyesi Temizlik şantiyesinde yapılan paketlemenin ardında 3 kamyon battaniye, giyecek ve 12 bin adet su, 240 kilo gıda, elektrikli soba ile tüpleri gece yarısı yola çıkardıklarını belirten Sur Belediye başkan vekili Nakşi Sayar, “Halkımızın duyarlığı bizi duygulandırdı. Böyle bir durumda herkesin imkanları ölçüsünde gereken yardımı esirgemeyecektir. Aynı gece bu yardımları depremzedelere ulaştırmak için yola çıkardık. Bu yardımlarımız devam edecektir “diye konuştu.

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim