• BIST 115.147
  • Altın 163,214
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 0 °C
  • Batman 3 °C

DİYARBAKIR'A KURULMASIN

DİYARBAKIRA KURULMASIN
Füze savunma sisteminin Diyarbakır Pirinçlik’e kurulması planına Diyarbakır tepki gösterdi. Siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, savunma radarlarının kente kurulması halinde bölge halkını can güvenliğinin tehlikeye gireceğini bildirdi.

 

Sebat KARABULUT

NATO'nun yeni stratejik konsepti çerçevesinde kurulacak füze savunma sistemi kapsamında Türkiye'de konuşlanacak olan yeni radar ve patriot füze sisteminin yeri belirsizliğini koruyor. Füze savunma sistemine ilişkin çalışmalar devam ederken, Türkiye'ye yerleştirilecek ABD yapımı radarın yerleştirileceği yer konusunda Diyarbakır Pirinçlik köyünün en uygun yerlerden biri olarak belirlendiği ifade edildi. Bir benzerinin de Mardin'de bulunduğu radar sisteminin tekrar çalışır hale getirilmesi için çalışma yapılıp yapılmadığı öğrenilemezken, yaşanan askeri hareketlilik ise dikkat çekti. Uzun yıllar Türkiye’de kurulu bulunan radar sistemi ile Türkiye-Irak, Suriye sınırlarındaki uçuşlar kontrol altında tutuluyordu.

 

TÜRKİYE’DE KURULMASINDA BİR ZARAR YOKTUR

Diyarbakır’a kurulması düşünülen füze savunma kalkanları ile ilgili olarak AK Parti İl Başkanı Halit Advan bir açıklama yaparak, ülkenin tamamen savunma taktiği ile ilgili stratejik bir karar olduğunu söyledi. Advan, “Önemli olan hükümetin bu konuda radarların Türkiye’ye getirilip getirilmemesi kararıydı. Diyarbakır’a kurulup kurulmaması önem arz etmiyor. Asıl önemli olan bu ülkede kurulmasıdır. Bu tek başına İran’a savunma stratejisi değildir. Daha geniş kapsamlı olarak düşünecek olursak bütün ülkeleri gözetleyen donanıma sahip olacağını düşünüyorum. Bu böyleyse eğer Türkiye’de kurulmasında bir zarar yoktur “dedi.

 

TEPKİMİZİ EN SERT ŞEKİLDE ORTAYA KOYACAĞIZ

İHD Şube Sekreteri Raci Bilici, savunma kalkanının Diyarbakır’a kurulmasına karşı olduklarını dile getirdi. Bilici, “Bırakın Diyarbakır’ı bölgeye kurulmasına karşıyız. Bunlar savaş içerikli yatırımlardır. Diyarbakır’a kurulması bölgeyi tehlikeye sokar. Bu konuda tepkimizi en sert şekilde ortaya koyacağız. Bu konu ile ilgili raporda hazırlayacağız. Diyarbakır’a kurulursa hedef bölge olur “dedi.

 

DİYARBAKIR’A KURULMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

MHP Diyarbakır İl Başkanı M: Teyyar Karakoç, savunma kalkanlarının ülkeye kurulmasının bir fayda getirmeyeceğini vurguladı. Karakoç, bu füze kalkanlarının emperyalist güçlere hizmet etmek için getirildiğini belirterek, “Füze kalkanı projesi İran’a karşı ve İsrail’i muhafaza altına almak için kuruldu. Füze kalkanın Diyarbakır’a değil Türkiye’ye kurulmasına karşıyım. Emperyalistlere hizmet etmek için Türkiye’ye kurulan bir projedir. Diyarbakır’a kurulması kabul edilebilir değildir. Uzun yıllardan bu yana bölge zaten bir sıkıntı içerisindedir. Bu füze kalkanı sıkıntıya sıkıntı ekleyecektir “şeklinde konuştu.

 

MEMLEKETİMİZ NATO TARAFINDAN KULLANILMASIN

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, bölgenin zaten bir diken üzerinde olduğunu ifade ederek, “Memleketimizin NATO tarafından kullanılmasına karşıyız. Bunları benimsemiyoruz. Bu konuda hükümetin hassas davranması gerekir. Büyük bir sorun önümüzde dururken Diyarbakır’ın NATO tarafından kullanılmasına karşıyız. Bu konuda tepkimizi dile getireceğiz “diye konuştu.

 

KALKANLARI İSTEMİYORUZ

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, bu savunma sistemlerinin Diyarbakır’a kurulmasına karşı oldukları dile getirerek, “Bunlar ülkeye ve bölgeye zarar verir. Zaten bölge soğuk bir savaş içerisinde. Biz Diyarbakırlı olarak bu ülkenin en önemli sorunu olan Kürt sorunun ilk olarak çözümlenmesini istiyoruz. Böyle bir sorun varken, bu kalkanların memleketimize kurulmasına karşıyız “dedi.

 

TÜRKİYE İRAN’IN HEDEFİ HALİNE GLEECEKTİR

BDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ise, savunma sistemlerinin 13 yıl sonra tekrar AK Partinin onayıyla kurulma kararı alındığını belirterek, “Şu anda bize en yakın ülkeler arasında İran gibi gözüküyor. İran’la Türkiye arasında bir problem yok. Durum gösteriyor ki ABD İsrail’i İran’dan korumak üzere birlikte ortak karar vererek bölgede füze kalkanı projesini Türkiye’ye yerleştirmek istiyor. Türkiye yakın gelecekte İran’ın hedefi olan bir ülke değildir. Bu sistemin kurulmasının esas nedeni İsrail’in İran’a karşı daha etkili bir biçimde korunmasıdır. Bu nedenle İran bu dururumu bildiği için önümüzdeki süreçte Türkiye, İran’ın hedefi haline gelecektir. Zaten bunu İran defalarca dile getirmiştir. Türkiye çok parada harcayacaktır. Buda Türkiye ekonomisine yükte getirecektir. Dolayısıyla Türkiye’nin yararına olan bir şey değildir. AK Parti’nin dış politikası açısından tuhaf bir durum var. Bir taraftan İsrail’e kafa tutuyor. İsrail’e bütün ekonomik ve diplomatik bağlarını koparıyor. Büyükelçiliklerini Türkiye’den gönderiyor. Yine aynı saatlerde ve aynı günlerde İsrail’i ilgilendiren projeye imza atıyor. İsrail’e karşı bu kafa tutuşu gerçekçi değildir. Sadece Ortadoğu’ya İsrail’e bile kafa tutan bir güçlü devlet amacını vermeye çalışıyor. Bunun anlaşılması gerekir “dedi.

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler