• BIST 108.934
  • Altın 154,635
  • Dolar 3,8280
  • Euro 4,5256
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 3 °C

“Diyarbakır’ın Geleceği Aydınlıktır, Siyasilerin Selamlaşması Şartıyla”

“Diyarbakır’ın Geleceği Aydınlıktır, Siyasilerin Selamlaşması Şartıyla”
Yazarlarımızdan Eyüphan Kaya bu hafta söyleşi sayfasına kısa adı SİDER olan Sur İmalatçı ve Toptancıları Derneği Başkanı Şükran Yılmaz’ı konuk etti.

Röportaj: Eyüphan KAYA

Kaya: Muhterem Başkanım kendini kısaca tanıtır mısınız?

Şükran Yılmaz: Doğuma büyüme Sur çocuğuyum, çocukluğum surda geçti evli, bir çocuk annesiyim yıllardır eşimle birlikte tekstilcilik alanında Toptancılık yapmaktayım, yaklaşık 5 yıl kadar değişik derneklerde yönetim kurlunda yer aldım ve iki yıldır SİDER’in yönetim kurulu başkanıyım, bana güvenip bu sorumluluğa layık gören üyelerime müteşekkirim.

Üç yıl kadar İstanbul’da çalıştık, 2012-2015 yılları arasında İstanbul’da çalıştık, 6-8 Ekim olayları üzerine şehrimize sahip çıkma adına doğup büyüdüğümüz yer olan Diyarbakır’a geldik.

Kaya: SİDER’in kurma düşüncesi nasıl hasıl oldu, üyelerinizin  dernekleşmeye bakışı ilk etapta nasıldı?, ikna etmek kolay odlumu? Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz? Ayrıca derneğinize üye alırken 3P kriterine göre aldığınızı duydum bun da açıklar mısınız?

Şükran Yılmaz: Aslında yıllardır böyle bir arayış vardı, esnaf çalıştığı yerde rahat çalışmakta zorlanıyordu, TIR arabaları Sur esnafına ulaşamıyordu vs.. Sur olayları başladıktan sonra artık böyle bir girişimde bulunmak durumunda kaldık.

SİDER’in şu anda 570 üyesi var, 9 ayrı sektörde ticaret/imalat yapıyorlar, bir çok endüstriyel ürünleri de batıdan alıp bölgeye dağıtmaktadırlar. Dolayısıyla Diyarbakır esnafının rahat çalışması için fiziki bir imkan lazımdı. Bu Sur Çarşısı buna elverişli bir projedir diye düşünüyorum.

Biz bu derneği kurarken 3P prensibine göre üye aldık doğrudur, malum bu derneği 15 Temmuz darbe girişiminden önce kurduk, o zamanlar paralelin zirvede olduğu bir süreçti ve bir çok kimse onların aleyhinde bir şey dillendiremezken biz dedik ki Paralel ile ilişkili olan hiçbir üye almayacağız.(P-1), İkincisi PKK ile iltisak ve irtibatı olmayacak(P-2) üçüncüsü de ahlak dışı hal ve davranışları olan kimseleri(Rüşvet, uyuşturucu, ahlak dışı faaliyet… vs.) aramıza almayacağız(P-3),  bu teklif üyelerimiz tarafından makul bulundu, İyi ki bu kuralı koyduk, ayrıca bu vesile ile rahat ettiğimizi de söyleyebilirim.

Kaya:Sur Çarşısı çalışmaları ne durumda, proje hangi aşamadadır, sanırım Ankara’ya çok gidip geldiniz bu süre içinde siyasilerden size en çok kim yada kimler katkı verdi? Bu arada aklınızda kalmaya değer bir anekdot var mı?

Şükran Yılmaz: Artık uçak firmalarındaki hosteslerle arkadaş olduk, o kadar ki sık Ankara’ya gidip geliyoruz. TOKİ bize hem iyi bir süre verdi, hem indirim yaptı, şu anda üyelerimizden talep toplama sürecindeyiz, üyelerimiz %10 peşinatlarını yatıracaklar ve Mart ayı itibariyle ihale edilip, inşallah çalışmalara başlanacak ve 14 ay gibi bir süre içinde inşallah hak sahiplerine teslim edilecek.

Bu süre içinde en çok bize katkı veren eski Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz bey oldu diyebilir, derneğimizin kartvizitini bastığımız günden beri tüm aşamada himmetini bizden esirgemedi, o zaman daha Bingül vekili olmasına rağmen bu projeyi sahiplendi, Çevre şehircilik Bakanımız da, şu andaki Kalkınma Bakanımız Lütfü Elvan da, TOKİ başkanımız da Sur Çarşısı projesini her fırsatta sahipleniyor, kolaylık sağlıyorlar.

Dediniz ki unutmadığını bir anınız var mı? Evet var; Daha başlardayken Başbakanımız dedi ki “gidin siyasilerinizle birlikte bu proje çalışmalarını yürütün”, ben gittim siyasilerimizden yardım istedim, biri dedi ki “devletin Sur’a verecek bir şey yok” ve kalemi masaya fırlattı. Talebimiz de şuydu: Biz devletten ücretsiz hazine arazisini istiyoruz, TOKİ de makul bir maliyetle yapımını üstlensin, herhalde bundan daha makul bir talep olamazdı, elhemdu lillah 1,5 ayda 378 dönüm hazine arazisi Sur Çarşısına tahsis edildi.

Kaya:Sur Çarşısının fiziki kapasitesi, dükkan sayısı ve istihdama vereceği katkı hakkında bilgi verir misiniz?

Şükran Yılmaz: Yaklaşık 468 işyerimiz olacak bunlar;100-200-300 metre kare şeklinde olacak. Bu dükkânlarımız üç katlı,  bir katı imalat diğer iki katı toptan ticaret ve büro olarak kullanılacak. Üyelerimizin %20-22 oranında üyelerimiz imalatçıdır.

Kaya: Malum Sur Çarşısına binlerce çalışan alacaksınız, bunlar arasında nefret ettiğimiz deyimle “Dayısı” olamayan mağdur, müstahak Diyarbakır gençlerin de yeri olacak mı?

Şükran Yılmaz:Ebetteki olacak, mesela derneğimizin sosyal çalışmaları da var.şu anda elimizden geldiği kadar 472 yetim aileye yardımımız oluyor, İmam-hatip liselerimize kitap ve Kur’anı Kerim yardımını yapıyoruz, Ramazan ayında, Bayramlarda, Kışın başında muhtaç insanlarımızın halini sormaya çalışıyoruz, bu komplekse 5-6 bin çalışan alınacaksa tabi ki ehil, mağdur, kimsesizlere de yer vereceğiz, tabir yerindeyse yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Kanaatim o ki bu proje hayata geçince esnafımız daha da güçlenecek ve bu tür yardımları da daha fazla olacak diye düşünüyorum.

Kaya:Şehrimizin geleceğini nasıl buluyorsunuz?

Şükran Yılmaz: Eğer devletimiz bu kararlılıkla devam ederse, İçişleri Bakanımız bazen sert konuşmalarına rağmen hem ülkenin hem şehrimizin geleceği daha parlaktır.Maalesef bazen Kürt vatandaşlarımızın moralini bozacak tarzda açıklamalar yapılıyor, bu konuda daha hassas olmak lazım, Kürt kardeşlerimizi kucaklayıcı bir duruş ortaya koymak lazımdır diye düşünüyorum.

Maalesef cazibe merkezi hala hayata geçemedi onunla da birçok yatırım gelecek ve istihdam alanı açılacak.

Yakında Zirvedeki kadınlar heyetinde ben de Külliyeye davetliyim, bu defa ülkenin, bölgen ve şehrimizin huzuru için Cumhurbaşkanımızın eline bir dosya vereceğim inşallah işe yarar diye düşünüyorum.

Kaya: Bize zaman ayırıp sorularımıza açıklıkla cevap verdiğiniz için güneydoğugüncel gazetesi adına teşekkür ederiz.

Şükran Yılmaz: Kamuoyuna sesimizin yansıması için fırsat oluşturduğunuz, SİDER adına ben de teşekkür ederim.

Bu haber toplam 385 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yatırımcı Bilgi Merkezi – YABİMER
05 Aralık 2017 Salı 13:39
13:39
Yatırım demek istihdam demek. İstihdam ise ancak yeni yatırımlarla desteklenirse kalıcı olur. Diyarbakır gibi güzel bir memlekete yatırım yapmak istihdama katkı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyin derim. Tüm kurumlardan sahibinden ayrıca hazineden uygun yatırım fırsatlarını göreceksiniz çok fazla ödemeden yatırımlarınıza başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yabancı yatırımcılar içinde haritadan bulma özelliği çok etkin. https://kralilan.com/haritada-ara
217.131.147.190
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim