• BIST 109.754
  • Altın 156,091
  • Dolar 3,8568
  • Euro 4,5510
  • Diyarbakır 13 °C
  • Mardin 18 °C
  • Batman 12 °C

DiYAR’IN HOCASIYLA DOBRA DOBRA

DiYAR’IN HOCASIYLA  DOBRA DOBRA
Geçtiğimiz hafta, Diyarbakırspor’un teknik direktörlüğüne getirilen Murat Yiiter ilk roportajını gazetemiz Güncel’e verdi.

 

 

UMUT KARDAŞ'IN ÖZEL RÖPORTAJI

 

Geçtiğimiz hafta, Diyarbakırspor’un teknik direktörlüğüne getirilen Murat Yiiter ilk roportajını gazetemiz Güncel’e verdi. Diyarbakırspor Tesislerinde spor muhabirimizi ağırlayan Yiğiter ile dolu dolu bir söylei gerçekletirdik. Diyarbakırspor’da ki futbolculuk günlerinden, Menajerlik günlerine kadar.. Kırgınlıkların, küskünlüklerin konuşulduu dopdolu söyleşimizde Yiğiter, Diyarbakırspor’un geleceğinden umutlu olduğunu ancak dışarıdan desteğin bu takımın ayakta kalabilmesi adına şart olduğunu belirtti.

GÜNCEL: Farklı takımlar forması altında Diyarbakırspor’a karşı birkaç maça çıktınız ki bunların arasında olaylı bir Rize maçı söz konusu. Neler hissettiniz bu maçlara çıkarken, Diyarbakırspor’a karşı forma giymek nasıl bir duygu?

YİĞİTER: Formasını giydiğimiz takıma hizmet ettik sadece. Ekmeğini yediğimiz yere hizmet ettik. Diyarbakır’a karşı oynamak değişik duygular yaşamamıza neden oluyordu ancak sahaya çıkıp elimden gelen mücadeleyi sergilemeye çalıştım. Bahsi geçen mücadele de Diyarbakırspor, Deniz’in golü ile o dönemde bizi 1-0 yenmişti. Enteresan bir duyguydu. Ailem burada tribünlerdeydi. Babam ve abim ile röportajlar yapılmıştı. Onlar doğal olarak Diyarbakırspor’un kazanmasını istiyorlardı. Güzel bir atmosferdi. Biz yendiğimiz takdirde kümede kalacaktık. Ancak yenildik. Bugün dönüp baktığımızda hep güzel hatıralar olarak hafızalarda yer edinmiştir.

GÜNCEL:  Bir süre önce Diyarbakırspor’a başkan olmak istiyordunuz. Nitekim kongrede de adaydınız. Ancak son anda vazgeçtiniz. O dönemde ne oldu da vazgeçtiniz?

YİĞİTER: Herkesin bir hayali var. Benimde hayallerimden, hedeflerimden birisi Diyarbakırspor’a başkanlık yapmaktır. Diyarbakırspor bana ayrı bir huzur, sevgi ifade ediyor. Ailemden bir parçadır Diyarbakırspor. Kulübe girdiğim zaman çok farklı duygular yaşıyorum. Bu kulüpte çeşitli görevlerde hizmet ettim. Sporcusu olarak, menajeri olarak, hocası olarak. Diyarbakırspor için ne istenirse yaparım ki bunu yapmışım da bazı insanlar gibi kenara çekilip günümü beklemiyorum. Kulüp içerisinde olsam da olur olmasam da olur. Her şekilde yardım ederim. Gelecek zaman da ne olur bilinmez ancak başkanlık hala benim niyetim, isteğim, hayalim ve hedefimdir. O dönemde şartlar o şekilde gelişti. Çok ciddi bir şekilde başkanlığa aday oluyordum ancak gelişen farklı olaylardan sonra vazgeçmek zorunda kaldım.

GÜNCEL: Bir önce ki hocalık görevinizden sonra, Diyarbakırspor ile olaylı bir şekilde ayrıldınız. Biraz kırgınsınız diyebilir miyiz?

YİĞİTER: Biraz değil, çok kırgınlık vardı. İmkânsızlıklar içerisinde geldik kulübe. O dönemde Ahmet Aydın vardı, Ahmet Göksü vardı. Onlarla görüşerek geldim göreve ki kulüp menajerliğine geldim. Ancak şartlar öyle bir hale geldi ki hocalık düşünmediğim halde takımın hocası oldum. Diyarbakır’da bir ilk oluşturup tamamı yerli teknik adamlar ile çalıştık. Kampa giderken sorunlarımız vardı. Bir avantajımız bir önce ki sene takımda olan futbolcular ile devam ediyor olmamızdı. Ekonomik krizin baş gösterdiği bir süreçte Burhan Eşer’i sattık ve ondan gelen para ile yarım sezon idare ettik. Benim sitemim doğal olarak var. Adnan Öktüren’e özellikle. O dönemde sorunlara rağmen biz başarılıydık. Sitemkâr olduğumu Öktüren’e de ifade etmiştim. Zaman zaman kendisine de sordum “ neden bize sahip çıkılmıyor” diye, gelişen olaylardan ötürü ne yazık ki Diyarbakırspor’da görevi bırakmak zorunda kaldık. Futbolda dürüst çalışılınca demek ki durum bu hale gelebiliyormuş.

GÜNCEL: O dönemde istifa mı ettiniz? İstifa ettirildiniz mi?

YİĞİTER: Biz kamptayken hoca arayışlarının olduğunu duyduk ve rahatsız olduğumuzu ifade ettik. Ve ben uçaktan iner inmez yöneticilerimize söyledim ayrıldığımı. Nedenini sordular ve söyledim. Arkamızdan sessiz sedasız gizli saklı iş çevrilmesinden ötürü ayrılmak istediğimi belirttim. Şuanda bile kırgın olduğumu açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. Daha sonra Adnan Öktüren başkanımız üç defa beni çağırdı, görüştük kendisiyle hocalık teklif etti ancak kabul etmedim. Diyarbakır’da birçok insan o teklifi kabul ederdi ancak ben etmedim. Çünkü yardımcılarım ile ayrılmıştım. Onları bırakıp gitmek bana yakışmadığından gitmedim.

GÜNCEL: Peki, neden Diyarbakır’da teknik direktör yetişmiyor? Hep aynı isimler ile sınırlı kalıyor?

YİĞİTER: Bizim Diyarbakır’ımızda, bunu söylediğim zaman tepki gelebilir, eleştiri olabilir ancak insanlar birbirinin yüzüne söyleyemiyor. Ben açıkça belirtmek istiyorum. Diyarbakır’da kıskançlık, birbirini çekememezlik olduğundan dolayı hoca yetişmiyor. Yöneticiler hocaların arkasında durmamasının da katkısı var. Bu böyle sürdüğü için kendi sınırlarımızda kısıtlı kalıyoruz. Açılamıyoruz.

GÜNCEL: Sene başında teklif geldi ve kabul etmediniz. Neden?

YİĞİTER: Bank Asya’da Nurullah Edemen başkanımız kulübü almak istiyordu ki bende yanındaydım. Birlikte bu işi yapacaktık. Olmadı. Bu sene başında da aradı beni kendisi ve ‘ ben bu kulübü alıyorum benimle var mısın?’ dedi. Bende ona takımın durumunun çok kötü olduğunu, kulübün durumunun da aynı şekilde olduğunu ifade ettim. Neticede ortada bir kadro yoktu. Bank Asya’da bir çok problem yaşamış ve küme düşmüş bir takım söz konusuydu. Bana sorarsan alma dedim ancak başkan kafasına koymuştu nitekim idealinde ki şeyi gerçekleştirdi ve aldı kulübü. Ben onu bir nevi yarı yolda bıraktım diyebilirim ki bunu kendisine de ifade ettim. O dönemde kimden teklif gelirse gelsin kabul etmeyecektim. Bundan başka bir düşüncem yoktu. Açıkçası bir takım da çalıştırmak istemiyordum

GÜNCEL: O günden bugüne ne değişti?

YİĞİTER: Sezon başından beri ben Nurullah başkan ile sürekli olarak diyalog halindeydik. Diyarbakırspor’a yardım, destek için kulübün içerisinde olmak gerekmiyor. Recep hocanın gelmesinde de bana danışıldığında Recep Bayık’ında içerisinde olduğu birkaç isim söyledim ve içlerinden Recep hoca tercih edildi ve anlaşıldı. Kampa gidildiğinde de ben yönetim ile görüşüyordum. Fikir alışverişinde bulunuyordum. Takım kötü gidince yönetim hoca arayışına girdi. O süreçte farklı takımlardan da teklif aldım lakin çalışmak istemediğimden dolayı görev almadım. Diyarbakırspor’da yeni hoca arayışları için danışıldığında bazı isimlerde belirttim ancak ihale bende kaldı.

GÜNCEL: Kayapınar Belediyespor’u neden ret ettiniz?

YİĞİTER: Ret etmek diye bir şey yok. Ben sezon başında hem Kayapınar Belediyespor ile hemde Diyarbakırspor ile görüştüm. İki arada bir derede kaldım. İki kulübün başkanı da samimi dostluklar kurduğum insanlar. Ben bu işi yapmak istemiyordum. Kırgın olduğum için. Büyükşehir Belediyespor ve Diyarbakırspor’da yaşadığım olaylardan ötürü gitmedim. Bana çok kişi sordu ‘ hocam kendine mi güvenemiyorsun’ diye. Ben kendime güveniyorum ancak yanımdakilere güvenemiyordum aslında. Recep hocanın bırakması gündeme geldiğinde Nurullah başkan beni arayarak, bize hoca bul dedi. Bende birkaç isim önerdim. Bu süreçte sürekli başkan ile irtibat halindeydik. Kim olabilir, kimi getirebiliriz diye az öncede dediğim gibi ihale bize kaldık.

GÜNCEL: Menajerlik yaptınız. Futbolculuk yaptınız. Teknik direktörlük yaptınız. Başkanlığa aday oldunuz. Nasıl bir duygu?

YİĞİTER: 16-17 Yıl futbol oynadım. Kendimce iyi bir çevrem olduğunu düşünüyorum. Demek ki görev verenler bende o potansiyeli gördü. Menajerlikte ve hocalıkta başarılı olduğumu düşünüyorum ki başarısız olma hakkımızda var. Nitekim yabancı hocaları getirdiğimizde bunun örneklerini görebiliyoruz. Her aldığım kulübü lige çıkarmayacağım. Başarısızda olabilirim ki Büyükşehir Belediyespor macerasında başarısız olduğumu da söylüyorum. Diyarbakırspor’a her şekilde hizmet etmek gururdur. Bende bu gururu yaşamaktayım.

GÜNCEL: Diyarbakırspor’da geliş şekliniz bir kesim tarafından tartışıldı. Recep Bayık’ın ayrılışından bir saat sonra antrenmana çıkmanızı eleştirenler hakkında neler söyleyeceksiniz?

YİĞİTER: Sakızcı Memo bile Diyarbakırspor’un İskenderun maçından sonra hoca aradığını biliyordu. Bu konuda eleştirileri kabul etmiyorum. Gelmek için can atan hocalar vardı. Ben sadece dostuma isimler öneriyordum ki neticede bu bir saatlik bir süreç değil, iki haftalık bir süreçti ki bunu beni eleştirenlerde çok iyi bilmekteydi. Eleştirirken bazı şeyleri düşünsünler lütfen. Geçen sene de, sezon başında da teklif geldi ama gitmediğimi unutmasınlar. Laf olsun diye eleştirilmemelidir. İnsanlar eleştirirken elde ki imkanları göz önünde bulundurup imkanlar dahilinde eleştirmelidir.

GÜNCEL: Diyarbakırspor’a geldiğinizde nasıl bir takım ile karşılaştınız?

YİĞİTER: Turgutlu ve İskenderun maçlarını canlı izlemiştim. Koşan, mücadele eden bir takım görüntüsündeydi. Recep hocanın sezon başında takımı çok iyi çalıştırdığını düşünüyorum. Ancak saha da organizasyon kurmakta zorlanan bir takım söz konusuydu. Organize atak, organize savunma konularında ciddi sıkıntılar yaşanmaktaydı. Antrenmanlarda bunun üzerinde duruyoruz. Top, adam ve ben neredeyim? Pozisyon almaya çalışıyoruz. Bir nevi sıfırdan eğitime başlıyoruz. Çocuklarda inanılmaz bir gayret, öğrenme hırsı var. Bunu gözlerinden okuyabiliyorum. Bir seferde değiştiremeyiz ancak değiştireceğiz. İyi yol katlettik şimdiye kadar ancak tam anlamıyla hazır değiliz. Allah’ın izniyle birkaç haftalık süreçte seyircilerimiz bu takımı izlerken zevk alacak duruma gelecek.

GÜNCEL: İlk maçınızda şampiyonluk mücadelesi veren Altay’ı, ikinci maçınızda ise geçen sene finalde elenen Yeni Malatyaspor’u elimizden kaçırdık diyebiliriz. İki maçında değerlendirmesini alabilir miyim?

YİĞİTER: Perşembe günü takımın başına gelmiştik. Birkaç antrenmanda birlikte sahaya çıktık. Futbolcularımız ile sık sık konuştuk bu kısa süreçte. Onlara inandığımızı, güvendiğimizi belirttik sürekli olarak. Onlarda bu potansiyelin olduğunu, istenildiğinde her şeyin başarıla bilineceğini belirttik. Kaldı ki Altay çok güçlü bir ekipten oluşuyor. Neticede futbolcularımız genç ve hata yapabilirdi. Ancak yapmadık ve Altay’ı elimizden kaçırdık. Daha sonra bayram nedeniyle bir araya denk geldik ki bu ara bize inanılmaz iyi geldi. O arada kafamda ki bazı şeyleri çocuklara aşılamaya çalıştım. Rakibimizin maçlarını izleyerek analizini yaptık. İki maça çıkarken de inanılmaz rahattım, takımımızda iyi mücadele etti ve rakiplerimizi elimizden kaçırdık diyebiliriz.

GÜNCEL: İlk geldiğiniz gün ile bugüne bakarsak takımda neler değişti?

YİĞİTER: Futbolcularımız saha içerisinde ne yaptığını bilmeye başladı. Yukarıda da söyledim temel eğitimden başladık. Organize olabilmeyi öğrendik ki bunların meyvesini Malatya maçında görebildik. Futbolcularımıza özgüven aşılıyoruz sürekli. Ayrıca bazı futbolcularımız çok yetenekli ancak bu yeteneklerini takım için kullanamıyorlar ve bu takıma zarar veriyordu bunu en aza indirmeye çalıştık.

GÜNCEL: Çok pozisyona giren ama az gol atan bir Diyarbakırspor söz konusu. Bu sorun nasıl çözülecek?

YİĞİTER: Malatya maçında yaklaşık olarak 8 pozisyona girdik. Ve bu pozisyonlar topu kontrol et, kafanı kaldır ve pas kombinasyonu ile sağlamış bulunuyoruz. Bazen top gelmez diyoruz ancak top orada biz ise başka yerde olabiliyoruz. Mesela Cemal, sürekli olarak ceza sahası dışında beklerdi. Ancak antrenmanlarımızda sürekli olarak Cemal’i çalıştırdık diğer arkadaşları gibi. Nitekim attığımız ikinci golde 6 Diyarbakırsporlu 18 in içinde yer alıyordu. Diğer maçları izlediğinizde arada ki farkı görebilirsiniz.

GÜNCEL: Takımda ne gibi sıkıntılar var?

YİĞİTER: Şuanda ki en büyük sıkıntımız sakatlarımızın olması. Geldiğimizde Hikmet ve Hasan sakattı. Neticede kadromuz kısıtlı ve bu futbolcularımız kadronun as elemanıydı. Bu hafta da Mustafa ile Cemal’in sakatlığa başladı. Yani Yeni Malatyaspor maçında da iki fire verdik. Mustafa’nın burnunda çatlak var. Cemal’in ayağında ise ciddi bir sıkıntı söz konusu ve bunu gidermeye çalışıyoruz. Mustafa büyük ihtimal Balıkesirspor mücadelesinde sahada ki yerini alacak.

GÜNCEL: Son çalıştığınız Büyükşehir Belediyespor’da başarısız bir sezon geçirip, bu kadar olumsuz koşullar altında olan bir kulübe gelmeniz nasıl bir risktir?

YİĞİTER: Bu soruyu çevremde de duyabiliyorum. Takımlar çağırıyor ancak biz gitmiyoruz. Biraz duygusal olduğumu düşünüyorum. Ve bu duygusallığı yendiğimi düşünüyorum. Büyükşehir Belediyespor demişken, orada çalışmaktan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. 14 haftalık bir süreç kalmışken ligin bitimine istifa etmiştim. Nitekim kabul edilmedi. Ve son 8 haftaya girilirken bir kez daha istifa ettim. İç dünyamda Büyükşehir Belediyespor’u düşünmüştüm. Yeni hoca canlılık getirir diye düşündüm. Bugün o kararımdan pişmanlık duyduğumu belirtebilirim. Benden sonra Durmuş Ali Çolak geldi. Ben bıraktığım dönemde Elazığspor altımızdaydı ve 8 haftalık periyot vardı. Kahramanmaraşspor’u yenmiş olsaydı Belediye ligde kalmış olacaktı. Sizin aracılığınızla bir kez daha belirtmek istiyorum ki Büyükşehir Belediyespor’dan çok güzel anılar ile ayrılmış oldum. İlerde tekrar Belediye’de görev almak isterim.

GÜNCEL: Neden yardımcılarınızı Diyarbakırlı hocalardan seçmediniz?

YİĞİTER: Neticede bir ekip oluşturuyorum. Ne için? Diyarbakırspor’un başarısı için. Başarılı olabilmek için bildiğim, tanıdığım isimler ile çalışmak istedim. Ben yardımcı hocalarımı çok iyi tanıyorum. Bu nedenden ötürü tanıdığım arkadaşlarımla çalışmak istedim.

GÜNCEL: Diyarbakır’da spor son 5 yılda geriye gitmekte sizc3 bunun nedeni nedir?

YİĞİTER: Daha önce de söyledim. Kıskançlık, kıskançlık ve kıskançlıktır. Camiamızda kimse birbirini çekemiyor. Antrenörler arasında olsun, yöneticiler arasında olsun, basın arasında olsun bir çekememezlik, o geliyorsa başarılı olmasın, bu varsa küme düşsün gibi düşünceler bu takıma zarar veriyor. Oysa birlik olmadan başarı nasıl gelir?

GÜNCEL: Diyarbakırspor’da ki hedefiniz nelerdir?

YİĞİTER: Öncelikli hedefimiz takımı lige bırakmak. Bunun için çalışıyoruz. Diyarbakırspor’u, o hafta oynayacağımız rakiplerimizi sıkı sıkıya izliyor ve inceliyoruz. Rakiplerimizin her türlü analizini yapıp ona göre hazırlanıyoruz. Bu çocuklarda bu potansiyel var ve bunun arkasında gelecek. Diyarbakırspor’un 2-3 yılı kurtulacak. Yeter ki halkımız destek olsun. Ben futbolcularıma da söylüyorum. Benim size inandığım kadar siz kendinize inanırsanız ligde kalırsınız. Benim futbolcularıma yalan söyleme hakkım yok. Bu işin yalanı küme düşmektir. Ben futbolcularıma olmayan bir şeyi söylemiyorum. Bu çocuklar bu ligde kalacak kapasitededir. Ayrıca bir şey eklemek istiyorum. Geçmiş süreçte bu çocuklara inanılmaz umut verilmiş. Sen x kişisin yaparsın. Yıldız olacaksın denmiş ancak çocuklar profesyonel bile yapılmamış. Dolayısıyla çocukta bir kırgınlık oluyor. Babası, amcası arıyor durumu izah ediyor. Ben bir kez daha yineliyorum. Bu çocukların kendine güvenmesi halinde daha iyi hale geleceğiz.

GÜNCEL: Diyarakırspor’un yalnız kaldığı gün gibi ortada. Bu durumda Valiliğe, Belediyeye, Siyasilere ve taraftarlara neler söylemek istersiniz?

YİĞİTER: Valilik; Vanspor’un başındayken, Çorum’a maça gittiğimizde Çorum’da ki dostlarımız validen çok memnun olduklarını dile getiriyordu. Spor adına çok güzel şeyler söylediklerini duydum. Diyarbakır’a tayini çıkınca duyumlarımı anlattım yakın çevreme ve Diyarbakır için sporda bir atak bekledim. Ancak duyduğumu nokta kadar göremedim ben Sayın validen. Bununda sebepleri de mutlaka vardır.

Belediye; Diyarbakırspor’a bakış açısının olumsuz olduğu görülüyor. Belediyelerin kendi kulüplerinin olmasının yanı sıra diğer branşlarında olması belki sadece Diyarbakırspor’a yönelmesini zorlaştırıyor ancak bu zor dönemde yardımcı olunmalı ancak belediyeye baktığımızda onlarda da tık yok diyebiliriz.

Siyasiler; Bakanımız var, 11 vekilimiz var..Şimdi bunu neden söylüyorum. İzah edeyim;  Malatya’ya gittik. Orada iki stadyum var. Ve çalıştırılmıyor. Bomboştu o sahalar. Diyarbakır’a bakıyoruz. Amatör takımlarımız, profesyonel takımlarımız saha bulamıyor. Malatya’da iki saha var kullanılmıyor bizde koskocaman Kayapınar Belediyespor’un sahası yok. Biz ölelim yav! Futbolcuyu düşünsenize. İdmana giderken antrenman nerde diye düşünüyor. İdman stadyumda mı, suni çimde mi, Şilbede mi, Beyaz tebeşirde mi. Umuyorum bir gün bir babayiğit çıkar ve kendini bu işlere adar ve bu durum biraz düzelir. Tabi o babayiğiti hain ilan etmezsek.

Taraftar; Şuanda kulüp kötü günler geçirdi. Bir çok badireler atlattı ancak Diyarbakırspor ayakta. Taraftarımızı hep yanımızda görmek istiyoruz. Kötü günleri elbette atlatacağız. Tarihinde ender bir şekilde rastlanan bu kadar çok yerli kadroyu desteklemelerini istiyoruz. İlerde bu sporculardan üç-beş tanesi üst liglerde yer aldığında bugünü anımsayacaklardır. Bizi desteklemelerini istiyorum. Tabi ki sonuca bağlı bir taraftar kitlemiz var. Bizde onun için çabalıyoruz. Taraftarımız bizi yalnız bırakmasın bizde onlara iyi neticeler armağan edelim.

Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim