• BIST 108.508
  • Altın 153,730
  • Dolar 3,8505
  • Euro 4,5205
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 20 °C
  • Batman 11 °C

EFSANELER İLE NOSTAJİ GÜNLER

EFSANELER İLE NOSTAJİ GÜNLER
Gazeteniz Güneydoğu Güncel, Diyarbakırspor’un efsane isimlerini her hafta bu sayfalara taşıyacak. İlk isim Diyarbakırspor’un ve Dicle Üniversitesi’nin kurucuları arasında yer alan Hacı Abdurrahman Özbek’in oğlu, Diyarbakırspor’da yıllarca kaptanlık, yönet

 

Gazeteniz Güneydoğu Güncel, Diyarbakırspor’un efsane isimlerini her hafta bu sayfalara taşıyacak. İlk isim Diyarbakırspor’un ve Dicle Üniversitesi’nin kurucuları arasında yer alan Hacı Abdurrahman Özbek’in oğlu, Diyarbakırspor’da yıllarca kaptanlık, yöneticilik ve başkanlık yapan bir isim Kenan Özbek..

Diyarbakırspor’un bugün içinde bulunduğu duruma çok üzüldüklerini ifade eden Kenan Özbek, hem işlerinden ötürü hemde Diyarbakırspor’un içerisinde bulunduğu durumlardan ötürü artık stadyuma gelmediğini belirtti. Diyarbakırspor için Üniversite eğitiminden vazgeçen, Diyarbakırspor’a evladımız diyen Kenan Özbek ile Diyarbakırspor’un kuruluşundan bugüne kadar geçen süreçte her şeyi açık açık konuştuk.

 

Güneydoğu Güncel: Babanız Diyarbakırspor’un kurucularından birisi. Öncelikle Diyarbakırspor’u kurma fikri o dönemde nasıl çıktı? Hatırlıyor musunuz?

 

Kenan Özbek: Hatırlamaz olur muyum? O dönemlerde ben 20’li yaşlardaydım Babam, amatör kulüplerden Yıldız Gençlikspor’da hem oyuncu hem yöneticilik yaptı. Babam futbolu çok seviyordu, sporu çok seviyordu. Merak ediyordu. O dönem tüm bölgelerde her ilin bir takımı kurulmaya başladı ve arkadaşları ile Diyarbakır neden bunun dışında kalsın diyerek o dönem ki belediye başkanı Nejat Cemiloğlu’nun yanına gittiler. Cemiloğlu ile görüşerek ikna ettiler ve Diyarbakırspor’un kuruluşunu gerçekleştirdiler.  Nejat Cemiloğlu’da sporu çok seven bir idareciydi ki Diyarbakır’ın en büyük artısı sporu seven kişilerin bir araya gelmesiydi. Cemiloğlu’da Diyarbakır’ın futbol anlamında dışarıda kalmasını istemedi ve Dicle Spor Kulübü idarecileri ile bir araya gelerek Diyarbakırspor’u kurdular 1968 yılında. O dönemde de ben Yıldız Spor’da futbolcuydum.

 

Güneydoğu Güncel: Diyarbakır’da birçok amatör kulüp varken, kentin tek takımı olma yolunda kurulan Diyarbakırspor’a halkın bakış açısı nasıldı?

 

Kenan Özbek: Çok olumlu bir bakış açısı vardı. İnanılmaz bir ilgi vardı. Şehir olarak profesyonelliği bilmiyor ve amatörce hareket ediyorduk. 3. Lig’e çıkınca biraz tecrübeler edindik ve profesyonelliğe geçiş yaptık. Halk bizi her alanda destekliyordu. Gittiğimiz her yerde bize inanılmaz derecede sevgi gösterilerinde bulunuyordu. Futbolcular olarak hepimiz amatördük. Lisanslarımız profesyonel olabilirdi ancak bizler amatörce hareket ediyorduk. Formayı, kenti temsil etmenin onuru ile.

 

Güneydoğu Güncel: Diyarbakırspor’un tarihte ki ikinci golünü atarak tarihe geçtiniz. O golü bize anlatabilir misiniz?

 

Kenan Özbek: İlk maçımızdı. O dönemde ki Diyarbakır’da ki her gencin hayallerinden birisiydi bana ve Hoş Hoş Emin’e nasip oldu. Ceza alanı çizgisi üzerindeydim. Bir orta geldi bende göğsümle topu durdurdum ve yere değmeden blok bir şut ile ağlara gönderdim. Ankara Altındağspor mücadelesiydi. Anlatırken bile heyecan duyduğum bir gol.

 

Güneydoğu Güncel:  Futbolculuk kariyerinizde birbirinden başarılı maçlara çıktınız ve akabenide Diyarbakırspor’da yönetici oldunuz.

 

Kenan Özbek:  En başarılı olduğumu düşündüğüm süreç idarecilik dönemlerimdir diye düşünüyorum. Babam kulüp başkanıyken bende perde arkasında aktif olarak rol alıyordum ki babanın olduğu yerde bizler görünemezdik. Babamız başkanken bizlerin inanılmaz desteği söz konusuydu ki o süreçte profesyonel olduğumuzu düşünüyorum. Şeyhmus Akçadağ ile birlikte ki kendisi aile dostumuzdu hatta benim sağducumdur. O futbol şube sorumlusu ben perde arkasında babamda başkan olarak bir çalışma içerisine girmiştik. O şekilde birliktelik içerisinde ki çalışmamız Diyarbakırspor’a inanılmaz fayda sağladı diye düşünüyorum.

 

Güneydoğu Güncel: İdareci olduğunuz dönemin unutulmaz Mardin maçını soralım. Yenilen takımın küme düşeceği ve Diyarbakırspor’un kazanarak Mardin’i küme düşürdüğü mücadele.

 

Kenan Özbek: Diyarbakırspor için çok talihsiz bir dönemdi. Yaşar Şerbetçi’nin beklenmeyen vefatı takımı sahipsiz bıraktı o dönemde. Takım içerisinde ciddi sıkıntılar söz konusuydu. Borçların fazlalığı, takımın kötü gidişatı gibi. Her zaman olduğu gibi kentin ileri gelenleri babamın kapısını çaldı. Yanılmıyorsam 1988–89 sezonuydu. Diyarbakırspor ile ilişkimizin kalmadığı bir dönemde 25 Temmuz’da Diyarbakırspor kongre yapılmaksızın bizlere temsil edildi. Futbolcular dağılmış bir vaziyetteydi. Para yok ve borcu çok bir kulüp devraldık. Futbolun içerisinde olanlar bu durumda işlerin çok zor olduğunu çok iyi bilirler. Çevremizi kullanarak bir şeyler yapmaya çalıştık. Çok zor şartlarda takımımızı ligde bıraktık. Tabi ki Mardin maçı bizim ve komşu kentimiz için talihsiz bir karşılaşmaydı. İnanılmaz bir tribün desteğimiz vardı. Hakem olayı falan yoktu. Maçta iyi bir performans sergiledik, seyircimiz ile bütünleştik ve 2. Lig’de tuttuk. Ligde bıraktıktan sonra ayrıldık ve tamamen Diyarbakırspor’dan koptuk.

 

Güneydoğu Güncel: O dönemden sonra neden Diyarbakırspor ile bağlarınız koptu?

 

Kenan Özbek: Biz ailecek çok yıprandık ve yorulduk. Hep kötü dönemde Diyarbakırspor’a sahip olmak zorunda kaldık. O dönemde ki basın mensubu arkadaşlarımızdan Ertuğrul Pirinççi ve Erttan Yurttaş gibi üç beş arkadaşımız en kötü dönemde babama gelmişlerdir. Babamda yeri gelmiş kendisi, yeri gelmiş bizlere söyleyerek sahip çıkmamıza neden olmuştur. Bırakmamızda ki en büyük nedenlerden birisi mahalli idarelerden ( Valilik, Belediye, Stk’lar) destek göremememizdi. Onlarda ‘ nasılsa yöneten birileri var’ anlayışını görünce ve maddi manevi çok yıpranınca bir daha kısmet olmadı.

 

Güneydoğu Güncel: Peki bugün Diyarbakırspor neden bu hale geldi?

 

Kenan Özbek: Diyarbakırspor ne yazık ki yalnız kaldı. Günümüzde kulüplerimiz sadece yöneticilerin sırtında yönetilmez. İş adamlarının, basının, taraftarın, Mahalli idarecilerin birlik olarak desteklemesi gerekmektedir. Bizde ne yazık ki hiçbir kesimi Diyarbakırspor çatısı altında toplayamadık.  Bunların yanı sıra taraftarında sahip çıkmaması Diyarbakırspor’u gözden ne yazık ki düşürdü. Ayrıca başa gelen yöneticilerine sporun içinden gelmemesi dolayısı ile kulübü idare edememesi takımın bugünkü duruma gelmesine vesile olmuştur.

 

Güneydoğu Güncel: İstanbul’da Üniversite eğitimi alırken Diyarbakırspor için bırakıp geri geldiniz. Herhangi bir pişmanlık var mı?

 

Kenan Özbek: Doğrudur. İstanbul’da Eczacılık Fakültesini okurken Diyarbakırspor’dan davet geldi. Diyarbakırspor bizim evladımız gibidir. Bizlerle kuruldu, büyüdü, dolayısıyla Diyarbakırspor’dan davet gelirse bizim hayır demek gibi bir lüksümüz yoktur.  O dönemde de ben İstanbul’da okurken Diyarbakırspor için babam gel dedi bende okulu bırakarak Diyarbakır’a döndüm. Okusaydım bugün Eczacı diploması sahibi olacaktım. Aslında bu anlatılacak bir duyguda değil. Hiçbir zaman Diyarbakırspor’a hizmet etmekten pişman olmadım. Olmayacağımda feda olsun demiştim o süreçte şimdi yine feda olsun diyorum. Bu memleketin çocuğuyuz. Üzerimize hizmet düşüyorsa her zaman o hizmeti vermeye çalıştık.

 

Güneydoğu Güncel: Son 5 seneye baktığımızda Diyarbakırspor’un siyasi sloganlar ile karşılandığını görebiliyoruz. Sizin dönemizde Diyarbakırspor’a bakış açısı nasıldı?

Kenan Özbek: Bizim dönemimizde bakış açısı bugünkü durumdan tamamen tersti. Çünkü bizim zamanımızda gelen tüm takımları karşılar, yemeğe alır, Diyarbakır’ı temsil eden hediyeler verirdik. Kendi tarafımızda tutabilmek için bir kardeşlik bağı kuruyorduk. Bizim bunları yaparak ektiğimiz tohumlar meyvesini gittiğimizde vermekteydi. Onlar bizi daha iyi karşılamaya çalışıyor, taraftarlarına bizimle ilgili en ufak kötü söz ettirmiyorlardı.

 

Güneydoğu Güncel: Diyarbakırspor’da unutamadığınız bir anınız var mı?

 

Kenan Özbek: Aslında hiçbir anımız unutulmaz ancak özellikle bir Hatay maçı var ki.. Asla ama asla unutulmaz bir anıdır benim için. Yüzümde de hala izini taşırım. Kaşımın açıldığı bir mücadeleydi. 80 dakika tek kale oynadık. Gelen hakem maçın önüne geçti ve şampiyonluğumuzu etkiledi. Şampiyon olamadık. Ancak inanılmaz derecede üzüntülüyüz. İdarecilik dönemimde bu hakem ile karşılaştım ve hakeme Hatay maçını hatırlattım. ‘Neden böyle yaptın’ diye sordum. ‘Diyarbakırlılar benim oğlumu öldürdü’ dedi. Ben adeta dondum kaldım. ‘Peki, nasıl öldürdü’ diye sordum. Bir trafik kazasında oğlunu kaybetmiş ve ‘ben bunun intikamını aldım’ dedi. Bu sözü açık açık söyledi bana. O mücadele de kaşım patladı ve pamuk ile tutarak maçı tamamladım. Bir elim suratımda maçı bitirdim.

İdarecilik dönemimde ise hiçbir anımı unutamasam da bir transfer görüşmesini anımsadıkça tebessüm ederim. Bir transfer görüşmesi için Ankara’dayız.  O dönemde ismini vermeyeceğim bir isim bizden çok büyük bir para istedi. Bende kendisine yahu sen ağzınla kuş mu tutuyorsun dedim. Futbolcu da yeteneğim var diyerek o parayı bizden talep ediyordu. Bende kendisine bir şartla o parayı verebileceğimizi söyledim. İlk olarak tamam dedi ve şartımı söyledim. Ankara’da boş bir meydanda ikimizde birer daire çizeceğiz ve karşılıklı olarak bir birimize sert şekilde atacağız. O topu durdurup birbirimize vuracağız. Topu yuvarlak dışına çıkarmadan tutarsan istediğin parayı veririm ancak top çizgiyi geçerse benim vereceğim parayı kabul edeceksin dedim. Turan Ağalday’da antrenörümüzdü ve olaya şahitti. Kendine güvenin varsa buyur dedim ve gelmedi. Gelmeyince ben o futbolcuyu transfer etmedim.

 

Güneydoğu Güncel: Sizin zamanınızda ki taraftar profili ile şimdi ki taraftar profilini karşılaştırabilir miyiz? Arada nasıl bir fark var?

 

Kenan Özbek: Arada fark yok. Uçurum var. O dönemde ki taraftar profilimiz ile şimdi ki taraftar profilimiz tamamen tersti. Burada düşünün ben Televizyondan izledim. Bir Fenerbahçe maçı oynuyoruz. Takımımız 1–0 önde ancak taraftar sahaya taş atıyor. Tarif edilemeyecek kadar değişmiş bir durumda. Bizim dönemimizde kötü söz, takıma ceza verdirecek bir şey yapmayan taraftarlarımız muhteşem bir destek verirdi ki rakipler için korkulu bir rüyaydı Diyarbakır. Ancak şimdi o kadar çok olay çıkmasına rağmen, gelen takımlar üç puan alıp gidiyor.

 

Güneydoğu Güncel: Hem futbolculuk hem idarecilik yaptınız. Hangisi sizi daha fazla heyecanlandırıyordu?

 

Kenan Özbek:  Diyarbakırspor’un her kademesinde görev almak bizleri ister istemez heyecanlandırırdı. Ancak yöneticiyken bende durum bambaşkaydı. Ben sigara kullanmayan kişi, Diyarbakırspor maçının olduğu gün sabah arka arkaya sigara yakardım. Maç bitimine kadar. Futbolcuyken böyle değildi. İdareciyken maç günleri sigaraya başlar, maç bitiminde sigarayı bırakıyordum.

 

 

 

Güneydoğu Güncel: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Kenan Özbek: O günleri tekrar tekrar yaşadım. Diyarbakırspor’un kuruluşundan bugününü yeniden yaşadım. Herkese sağlık ve başarı dileklerim ile birlikte iyi bayramlar..

 

 

Bu haber toplam 2755 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim