• BIST 108.508
  • Altın 153,730
  • Dolar 3,8505
  • Euro 4,5205
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 20 °C
  • Batman 11 °C

Eğitimle çözüm bulunacak

Eğitimle çözüm bulunacak
Diyarbakır 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nce SODES kapsamında çocuk ihmal ve istismarında toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla ''Çocuk ihmal ve istismarını önleme eğitimleri'' projesi yürütülecek

 

 Diyarbakır'da toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla ''Çocuk ihmal ve istismarını önleme eğitimleri'' projesi  yürütülecek . Diyarbakır  Valiliği'nin koordinasyonunda oluşturulan ve belediye, emniyet, sağlık, milli eğitim ve sosyal hizmet il müdürlüğünce, sokakta çalışan çocuklara yönelik çalışma yürüten, Risk Altındaki Çocuklar İl Yürütme Kurulu'nun eylem planı kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nce hazırlanan ''Çocuk ihmal ve istismarını önleme eğitimleri'' projesi hayata geçirilecek.


ÇOCUK HAKLARI YETERİNCE BİLİNMİYOR

SODES kapsamındaki projede, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesinde, toplumsal duyarlılık oluşturmak ve bilinç düzeyinin yükseltilmesinin hedeflendiği projede, aralarında öğretmen, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve emniyet görevlilerinin de bulunduğu 28 kişiye, uzmanlarca eğitim verilecek. Daha sonra bu kişiler kendi kurumlarındaki gruplara bilgilerini aktaracak. Sokakta çalışan çocukların rehabilite edilmesi amacıyla çalışma yürüten 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Bahar Oğuz, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 1989 yılında Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni onaylamasına rağmen, yetişkinler ve çocuklar tarafından çocuk haklarının yeterince bilinmediğini belirtti.
Çocuklara yurttaşlık ve birlikte yaşama bilincinin kazandırılması, çocukların ihmal ve istismarının önlenmesinde savunuculuk açısından çocuk haklarının önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Oğuz, çocuk hakları bilgisinin yaygınlaşmasının gerek çocuklar arasındaki, gerekse yetişkinlerden çocuklara yönelen ihmal ve istismarın önlenmesindeki etkisinin tartışılmaz olduğunu belirtti. Oğuz,’’ Çocuklarla çalışan meslek gruplarının, çocuk hakları konusunda, interaktif öğrenme ile çocuk ve yetişkinlere eğitim vermek üzere bilgi, beceri ve farkındalıklarını artırmak amacıyla, Avrupa Konseyi tarafından yayınlanmış 'çocuklar için insan hakları eğitimi kılavuzu' doğrultusunda hazırlanmış 5 günlük eğitici eğitimi verilmesini planlıyoruz. Eğitici eğitimi alan kişilerin eğitimden sonraki 3 ay içinde en az 2 gruba 1 yetişkin, 1 çocuk olmak üzere eğitim düzenlenecek. Bu eğitimden yararlanan 28 meslek elemanına, psikolojik danışman ve rehberlik öğretmeni, psikolog, sosyal çalışmacı ve emniyet çocuk şube personeline, çocuk ihmali ve istismarının tanımı, türleri, koruyucu, önleyici, tedavi edici ve hukuki boyutları konusunda söz konusu alanlarda uzman kişilerce verilecek. Eğitim seminerleri yoluyla bilgi, beceri ve duyarlılıklarının artırılması hedefleniyor. Nihai olarak, hak temelli bir yaklaşımla çocuk ihmali ve istismarının önlenmesine, en aza indirgenmesine, bu alanda çalışan kişilere uzman kişilerce verilecek eğitimler yoluyla katkı sağlanmasını amaçlıyoruz.'' dedi.

 Projeyi, ''önlemek bilmekten geçer'' temasıyla yürüteceklerini belirten Oğuz, Bilgi Üniversitesi, Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Derneği, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu, Kocaeli Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dicle Üniversitesi ile kurumundaki uzmanlar tarafından eğitimlerin verileceğini anlattı.
Çocuk hakları konusundaki eğitici eğitiminin ardından sertifikasını alacak 28 kişiyle birlikte 380 kişiye ulaşılmasını hedeflediklerin ifade eden Oğuz, ''Herkes kendine bağlı birimlerdeki gruplara eğitim verecek. Çocuk ihmal ve istismarını önleme açısından çocuk haklarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu zincir şeklinde halka halka yayılacak. İlk kez bu denli geniş kapsamlı bir çalışma yapılıyor. İhmal, istismar kavramı hakkında bilinç düzeyini yükseltme çalışması olacak'' diye konuştu.
 

Bu haber toplam 631 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim