• BIST 109.244
  • Altın 156,111
  • Dolar 3,8598
  • Euro 4,5505
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 17 °C
  • Batman 8 °C

HER GEÇEN GÜN DAHA DA BATIYORUZ

HER GEÇEN GÜN DAHA DA BATIYORUZ
Bayram alışverişlerini umut olarak gören Diyarbakır esnafı umduğunu bulamadı. Sur ilçesi Gazi caddesinde faaliyet gösteren esnaflar bayram sonrası iş durumlarını gazetemiz Güncel’e anlattı.

 

Gazetemiz GÜNCEL, Kurban Bayramı sonrası çarşı esnafına kulak verdi.

HER GEÇEN GÜN DAHA DA BATIYORUZ

Bayram alışverişlerini umut olarak gören Diyarbakır esnafı umduğunu bulamadı. Sur ilçesi Gazi caddesinde faaliyet gösteren esnaflar bayram sonrası iş durumlarını gazetemiz Güncel’e anlattı.
 

Ramazan DEVRİM

Yıllardır yaşanan Kürt sorunu belirsizliği eşliğinde ve dünya genelinde yaşanan ekonomik krizlerle esnaflık yapmaya çalışan Diyarbakır Sur İlçesi’nde ki Gazi caddesinde bulunan esnaflar, bayram öncesini ve bayram sonrası iş durumlarını gazetemiz güncele anlattı. İşlerinin gidişatından memnun olmayan esnaflar, her geçen gün işlerin daha da kötüye gittiğini söyledi. Esnafın nabzını tutmaya devam eden gazetemiz güncel, esnafın içinde bulunduğu zor süreci esnaflarla beraber değerlendirdi.

BAYRAM HAVASI YOK ARTIK

Sur İçinde yıllardır esnaflık yapan Hıdır Bilgin, bayramda da işlerin oldukça durgun geçtiğini söyledi. Eski bayramlarda işlerin çok iyi olduğunu ifade eden Bilgin, şimdilerde ise büyük devlerle yarışmaya çalıştıklarını belirtti. Bilgin, “Hemen hemen her yerde büyük marketler açıldı. İnsanlar oraya giderek her ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Eskiden büyük marketler olmadığı için bizim işlerimiz çok iyiydi. Şimdi işlerimiz durma noktasına gelmiş. Küçük karlarla ayakta durmaya çalışıyoruz. Vatandaşlar ekonomik durumları kadar gelip ihtiyaçları olanlarını alıyorlar. İstikrar ve huzur olmadığı sürece bizim iyi bir şekilde iş yapmamız düşünülemez. Barış sağlanırsa huzur da olur ekonomi de canlanır” dedi.

İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE İDARE EDİYORUZ

Sur İlçesinde kuruyemişçilik yapan esnaf, Nurettin Cihan, “Son dönemde büyük alışveriş merkezleri, kredi kartları ve taksitli satışlar Diyarbakır’daki küçük esnafı bitirdi. Esnaflık süresince en kötü bayramı yaşıyoruz. Biz, büyük marketler gibi büyük oynamıyoruz. Geçtiğimiz  Kurban Bayramında da işlerimiz hiç de iyi bir gelecek vaat etmedi. İşsizlikten dolayı pazarlar daralıyor. Maaş durumları da satışların olup olmamasını etkiliyor. Askeri ücretle çalışan bir vatandaş her şey de kısıtlama yapıyor. Her bayram sonraki bayramı aratıyor” dedi.

BÖYLE GİDERSE KEPENKLERİ KAPATACAĞIZ

Bir diğer esnaf Adil Akın, işlerin çok durgun olduğunu belirtti. Akın, “Bayram süresinde satışlar çok az oldu. Bu satışlarla kiramızı bile ödemiyoruz. Nisan ayından beridir zarardayız. Umudumuz yılbaşına kadardır. Eğer ondan sonra da işler böyle devam ederse kepenkleri kapatacağım. Elde edilen gelirle su, kira ve elektrik ücretlerini ödeyemiyorum. Diyarbakır’da olan her olay bizlere büyük bir zarar veriyor. Olaylardan dolayı kimse çarşıya çıkamıyor. İşlerimiz, ne bayramdan önce ne de bayramdan sonra iyi olmadı. Yılbaşına kadar sabredeceğiz. Ondan sonrası ya kapıya kilit vuracağız ya da başka çıkış yolları arayacağız “dedi.

İŞLER BATIYOR

Gürdal Tuğan adlı esnafta, “5 yıl öncesinde yapılan bayram hazırlıkları 15 gün öncesinden başlarken şimdi ise bayrama üç gün kalmasına rağmen henüz bayram alışverişi başlamamıştı. Büyük alışveriş merkezlerindeki giyim mağazaları bizleri çok olumsuz etkiledi. Bayram öncesi her gün 3-4 parça satıyorduk. Bayramdan sonra da o parçaları da satmaz olduk. İşlerimiz o kadar kötü.  Böyle giderse bu işi bırakmak zorunda kalacağım. Birçok esnafta işsizlikten dolayı iş yerlerini kapattılar. Kiralar çok fazla, bazen kiralarımızı bile ödemekte zorluk çekiyoruz. Yaşanan olaylar da bizleri olumsuz etkiliyor. Bir olay bizleri en az bir ay etkiliyor. Siyasi olarak sorumlu olan herkesin bu sorunun çözümü için gayret sarf etmesi gerekiyor. Olaylar, sorunlar bitmeden işler düzelmez. Sadece bizim işleri değil her alandaki işler kötü gitmeye devam eder” dedi.

PİYASANIN DURUMU SONUMUZU GETİRECEK

Çarşının en eski esnaflarından biri olan Barzani Akşahin, yaklaşık olarak 38 yıldır Gazi Caddesinde esnaflık yaptığını belirterek, ‘’ Önceleri çok iyi bir ortam vardı. İnsanlar ve esnaflar çok anlayışlıydı. Büyüklerimiz bizlere her zaman doğru şekilde hareket etmemiz için üncülük ettiler. İşlerimizin durma noktasına geldiğini bu bayramda daha iyi gördük. Bunun nedeni olarak istikrarlı bir ortamın olamayışıdır. İstikrarlı ve huzurlu bir ortam için öncelikle Kürt sorununu çözüme kavuşturmaları gerekiyor. Sonra da insanlar birbirlerine karşı dürüst davranmaları gerekiyor. Esnaf, vatandaş, memur, iş adamlar ve siyasetçiler herkes dürüst davranmalıdır. Piyasa sonumuzu getirecek. Nice dostlarımız iflas ederek iş yerlerine kilit vurdular. İlerisi için umutlu değilim” dedi.

FİYATLAR EN AŞAĞI SEVİYELERDE

Gazi Caddesinde 10 yıldır esnaflık yapan Serkan Mutaf, bayrama rağmen işlerin durma noktasına geldiğini söyledi. Mutaf, Bayramdan sonra da işlerimiz iflas boyutuna geldiğini belirtti. Eski bayramlarda işlerin çok iyi olduğunu ifade eden Mutaf, şimdilerde ise büyük devlerle yarışmaya çalıştıklarını belirtti. Mutaf, “Hemen hemen her yerde büyük marketler açıldı. İnsanlar oraya giderek her ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.  Eskiden büyük marketler olmadığı için bizim işlerimiz çok iyiydi. Şimdi işlerimiz durma noktasına gelmiş. Elimizden geldiğince ucuz mal satmaya çalışıyoruz. Vatandaşlar ekonomik durumları kadar gelip ihtiyaçları olanlarını alıyorlar. İstikrar ve huzur olmadığı sürece bizim iyi bir şekilde iş yapmamız düşünülemez. Barış sağlanırsa huzur da olur ekonomi de canlanır “dedi.

KEPENK KAPATMALAR ZARAR VERİYOR

Sur İlçesi’nde küçük ev aletlerini satan Cahide Gül, kurban bayramı öncesi bir hareketliliğin olduğunu söyledi. Gül, bayramdan sonra ise satışlarımızda durgunluk meydana geldiğini ifade etti. Gül, “Piyasa uzun zamandır zaten kötü durumda bulunuyor. Eski yıllara göre işlerimiz çok gerilemiş durumda bulunuyor. İleriye gitmemiz gerekirken sürekli geri gidiyoruz. Yapılan kepenk kapatma eylemleri bizlere çok zarar veriyor. Kepenk kapatarak da kendi kendimize zarar veriyoruz. Var olan problemler başka şekilde çözülsün. Esnafı zor durumda bırakacak hareketlerinden uzak durulması gerekir “

EKONOMİK KRİZLER HALKI KORKUTUYOR

Yıllardır esnaflık yapan Hamdullah Kolaltan, işlerin çok kötü olduğunu ve cirolarının yarı yarıya indiğini belirtti. Kolaltan, “356 gün 24 saat açık olan bir büfeyiz. Piyasayı her zaman takip ederim. Dünyada baş göstererek ekonomik krizler insanları zor durumda bırakıyor. İnsanlar yatırım yapmaya yanaşmıyor. Risk almaları mümkün değil. Krizler içerisinde insanlar yarınlara güvenle bakamıyor. Yarına güvenle bakamayanlar içlerine kapanık olur. Bu yüzden ne kendilerinde ne de çarşıda bir hareketlilik yaşanmaz. İçlerine kapanık olan insanlardan dolayı piyasa bir türlü hareketlenmedi. Bu nedenle işlerimiz çok kötüye gidiyor” dedi.

SORUN İŞLERİN ÖNÜNÜ KAPATMIŞ

Her gün yüzlerce insana yemek hizmeti veren İbrahim Özbek, çarşının eskileri içinde bulunuyor. Özbek, işlerin kötü olduğunu ve iyiye doğru da gideceğe benzemediğini söyledi. Özbek, “İşlerimiz bayramdan önce ve bayramdan sonra da kötü bir şekilde geçiyor. Sadece bayramın birkaç günü insanların çarşıya çıkmalarından dolayı işlerimiz oldu. Şimdiki iş durumumuz içler acısı bir şekilde bulunuyor. Kürt sorunu milleti tedirgin etmiş durumda ve bizleri çok korkutuyor. Bu nedenle millet çarşıya çıkmayı ve para harcamayı geri planda bırakıyor. Bu sorunun biran evvel çözülmesi gerekiyor. Yoksa işlerimizin düzeleceğini zannetmiyorum”

ESKİYLE YENİ ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR

Gazi Caddesinde yıllardır esnaflık yapan optikçi Abdurrahman Şimşek,  eski işlerimiz ile şimdiki işlerimiz arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Şimşek, “milletin içinde işsizlik had safhada bulunuyor. İnsanlarımızın cebinde para yok. Aldıkları maaş 10 yıl öncesinin maaşıdır. Durum böyle iken işlerin iyi olmasını nasıl bekleyebiliriz. İnsanlarımızın refah seviyeleri yükselecek ki bizim işlerimiz de iyi olacak. Belirsiz bir süreci yaşıyoruz. Neyin ne zaman ve nasıl olacağını bilemiyoruz”

TATLI VAZGEÇİLMEZDİR

Bayramda iş yaptığını, ama bu bayramın diğer bayramlara göre sönük geçtiğini söyleyen Baklavacı İrfan Ateş, tatlı sattığımız için bayramda işlerimiz normal bir şekilde olduğunu belirtti. Ateş, “Tatlı işi halkın vazgeçmediği bir üründür. Bayramın vazgeçilmezi de bayram tatlısıdır. İnsanların ağzını tatlandırdığımız için ve bayram nedeniyle işlerimiz diğer esnaflara oranla daha iyi durumdaydı. Bundan sonrası için ne olur bilemem” diye konuştu.

Bu haber toplam 543 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim