• BIST 108.508
  • Altın 153,730
  • Dolar 3,8505
  • Euro 4,5205
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 20 °C
  • Batman 11 °C

Karne Alındı Tatil Başladı

Karne Alındı Tatil Başladı
2016-2017 eğitim ve öğretim yılının sora ermesi nedeniyle karne dağıtım etkinliği düzenlendi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 5 Nisan İlkokulu’nda düzenlenen etkinlikte karne dağıttı. Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin, eğitim sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi

Salih YEŞİL

Diyarbakır, Siirt ve Şırnak’ta öğrenciler karne sevinci yaşadı.

Diyarbakır'da 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının sora ermesi nedeniyle karne dağıtım etkinliği düzenlendi. 5 Nisan İlkokulu’nda düzenlenen etkinliğe, Vali Hüseyin Aksoy, kent protokolü, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Öğrencilere karnelerini veren Vali Aksoy, çocuklara tatilde neler yapacaklarını sordu. Öğrencilere yaz tatilinde spor yapmayı, kitap okumayı aksatmamalarını anlatan Aksoy, daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekti. Okuldaki birkaç sınıfı gezen ve bu sınıflarda eğitim gören öğrencilere karnelerini veren Vali Aksoy burada bir konuşma yaptı. Bir eğitim ve öğretim yılının daha tamamlandığını kaydeden Vali Aksoy, “Diyarbakır’da 438 bin 580 öğrenci karne alıyor. Çocukların karnelerinin bugün burada okul yöneticileriyle birlikte verilmesini, aileleriyle birlikte iyi bir tatil geçirmelerini özellikle bizler de bekliyoruz. Özellikle velilerimizden çocuklarının karnelerinde beklediklerinden daha düşük bir not çıkması durumunda onlara tepki vermemelerini, bunun nedenlerini araştırmalarını ve önümüzdeki yıl için daha sağlıklı bir planlama yapmasını öneriyoruz. Çünkü çocuklara yönelik yapılacak olumsuz bir davranış onların gelişimlerini olumsuz bir noktaya taşıyabilir. Bu bakımdan velilerimizin duyarlı bir şekilde hareket etmelerinde büyük önem vardır. Çocuklarımızın tatillerini iyi bir şekilde değerlendirmelerini, fırsat buldukça kitap okumalarını ve spor yapmalarını kendilerine tavsiye ettik. Yeni eğitim ve öğretim yılına da Milli Eğitim teşkilatımız hazırlıklarını yaparak başlamak üzere çeşitli faaliyetlerini sürdürecektir. Ben karne alan bütün öğrencilerimize iyi tatiller ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Öğrenci velisi Mercan Tuğrul ise çocuklarının karnesini aldığını ve çok mutlu olduklarını kaydetti. Tuğrul, “Bugün karnesini aldı. Başarı belgesinin aldı. Büyük emek harcadı çok çalıştı. İnşallah ilerde daha iyi olacak” diye konuştu.

SİİRT

Siirt’te 80'inci Yıl İlkokulunda düzenlenen törene Vali Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcısı Bünyamin Kuş ve Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay katıldı. Sınıfları gezen Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, isimlerini okuduğu öğrencilere karnelerini verdi. Öğrencilere tatilin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Tutulmaz, yorucu bir dönemin ardından tatilin dinlenerek ve kitap okunarak geçirilmesi gerektiği nasihatinde bulundu.

Siirt Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay ise il geneli yaklaşık 96 bin öğrencinin bugün karnelerini aldıktan sonra tatile girdiğini söyledi.

Öğrenciler karne mutluluklarını anne babalarıyla paylaştı.

 

ŞIRNAK

Şırnak’ta da eğitim ve öğretim yılının sona ermesi nedeniyle tören düzenlendi. Şırnak Merkez İstiklal İlkokulunda düzenlenen törene, Vali Ali İhsan Su, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz ve Şube Müdürü Evin Payan katıldı. Şırnak Valisi Ali İhsan Su, öğrencilere karnelerini dağıtırken, yaz tatilinde okumaları için hikaye kitapları hediye etti. Vali Su, “Bugün ilimiz 2016-2017 eğitim öğretim yılını tamamladık. Yaklaşık 150 bin öğrencimiz karnelerini aldılar. Bir üst sınıfa devam edecekler. Kendileri de inşallah bu yaz tatilini iyi bir şekilde değerlendireceklerdir. Hem kitap okuyarak, hem spor yaparak hem de başka aktiviteler yaparak değerlendirmelerini istiyorum. Ailelere de çok teşekkür ediyorum. Bu eğitim öğretim yılını gerçekten güzel bir şekilde geçirdik. TEOG’da iyi bir sonuç elde ettik. İl genelinde 18 çocuğumuz TEOG’da birinci oldular. Yine bir yanlışı olan yaklaşık 30 öğrencimiz var. İnşallah bundan sonrada ilimizde eğitim öğretimin seviyesini yükseltmek, çocuklarımızın daha da başarılı olmaları için okul müdürlerimiz, eğitim camiamızla birlikte gayret edeceğiz. Ben biten eğitim öğretim yılının, çocuklarımıza, ailelerimize, devletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şırnak merkez ve ilçelerinde toplam 152 bin 417 öğrencinin karne aldığı belirtildi.

SİLVAN’IN TEOG GURURLARI

 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde aynı okulda okuyan iki kız öğrenci, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında soruların tamamını doğru yanıtlayıp, Türkiye birincileri arasına girerek, ilçenin gurur kaynağı oldu.

Silvan’da Milli Egemenlik Ortaokulunda eğitim gören Rozerin Yaşar ve İlayda Tağaç, TEOG’da sorularının tamamını doğru yanıtladı. Türkiye birincileri arasına giren öğrenciler, ilçenin gurur kaynağı oldu. Rozerin Yaşar, başarısında ailesinin ve öğretmenlerinin büyük katkısı olduğunu söyledi. Okulda öğrendiklerini evde tekrarladığını belirten Yaşar, “İlk sınavda 113 netim vardı, ikincisinde 120 net yaptım. Okul ortamım, öğretmenlerim, aile ortamım büyük bir destekti. Öğretmenlerimizin yapmış olduğu kurslar ve okul etütleri benim TEOG’da büyük bir başarı almamı sağladı. Evde TEOG için kamp yapıyordum. Konu tekrarlarımı çözdüğüm testler üzerinde yapıyordum. Mümkün olduğunca dışarıdaki ortamdan uzak durmaya çalışıyordum çünkü dışarıdaki ortam beni olumsuz etkiliyordu. Okulda yapılan etütleri mümkün olduğunca kaçırmamaya çalışıyordum, evde ders çalışınca mümkün sessizlik ortamı oluştururdum, televizyondan çok uzak oldum. Haftada 4 deneme oluyorduk. TEOG süreci çok zorlu geçti ama ben sosyal hayatıma devam ettim, sıkıldığım zaman arkadaşlarımla da oyun oynuyordum. Güzel bir başarı elde etmek için inanmak lazım. Çünkü inanmak başarının yarısıdır” dedi.

 

“BU BAŞARI AZİMLE OLDU”

İlayda Tağaç, ilk sınavda 109, ikincisinde 120 net yaptığını anlattı. Başarısında ailesinin ve öğretmenlerinin büyük katkısının olduğunu ifade eden Tağaç, “Bu başarıyı, okuldan çıkınca eve gittikten sonra çalışma odamın kapısını kapatarak tek başıma ders çalışarak elde ettim. Bu başarı tesadüfi değil, azimle elde edildi. Ders çalışırken sosyal aktivitelerimden asla uzak durmazdım oyun da oynardım. Arkadaşlarıma tavsiyem inanmalısınız, inandıktan sonra planlı bir şekilde çalışmalısınız” diye konuştu.

 

İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Adem Çelik ise öğrencileri zorlu sürecin ardından başarı hikayelerine ulaştıkları için tebrik ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu öğrencilerimizin başarısı ilçemiz açısından çok anlamlı kendileri gibi diğer yaşıtlarına örnek olabilecek bir gururdur. Silvan ilçemizde terör olayları sonrasında ciddi anlamda sosyal ve psikolojik birtakım sorunların sonrasında çocukların halen azimle, gayretle bir şeyleri ortaya koyabilmeleri, kendilerine fırsat verildiğinde bir şeyleri başarabileceklerini görmek bizleri çok mutlu etti. Bu çocuklarımız herhangi bir kursa, etüt merkezine gitmiş değiller. Bunlar sadece okullarımızda açtığımız kurslara katılan öğrencilerimizdir. Başarılarında ailelerinin, okul idarecilerinin ve öğretmenlerinin çok büyük bir payı var kendilerine teşekkür ediyorum.”

 

DİYARBAKIR’DA HALAYLI KARNE SEVİNCİ

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde karne heyecanı yaşayan ilkokul öğrencileri halay çekerek karnelerini aldı. Başarılı öğrencilere Sur Belediye Başkan Vekili Kaymakam Bilal Özkan tarafından bisiklet hediye edildi.

Tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da da 2016-2017 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle öğrenciler yaz tatiline girdi. Merkez Sur ilçesi İskenderpaşa İlkokulunda düzenlenen karne törenine Sur Belediye Başkan Vekili Kaymakam Bilal Özkan, kurum müdürleri ve veliler katıldı. Karne dağıtım töreninden önce İskenderpaşa İlkokulu öğrencileri davul zurna eşliğinde halay çekerken, veliler çocuklarının bu anlarını telefonlarını kaydederek ölümsüzleştirdi. Sur Belediye Başkan Vekili Kaymakam Bilal Özkan tarafından da kitap okuma yarışmasında birinci olan öğrencilere bisiklet hediye edildi. Özkan burada yaptığı konuşmada, “Bizim amacımız vatanına bağlı, ailesine bağlı örnek insanlar yetiştirmek. Bizim önceliğimiz bu. Çocuklarımızı ilerleyen yıllarda iyi bir birey, iyi birer insan ve iyi bir meslek sahibi olarak göreceğimize inanıyorum” dedi.

 

TATİLDE KİTAP OKUYACAKLAR

Karne heyecanı yaşayan öğrenciler tatilde zamanlarını oyun oynamanın yanı sıra kitap okumaya ayıracaklarını söyledi. 4. Sınıfa geçen Nurgül Baran bu yıl 23 kitap okuduğunu belirterek arkadaşlarına da kitap okumayı tavsiye etti. Yaz tatili boyunca günde en az bir saatlerini de ders çalışmaya ayıracaklarını dile getiren öğrenciler bugün çok mutlu olduklarını ifade etti.

 

“İSKENDERPAŞA OKUYOR”

İskenderpaşa İlkokulu Müdürü Mustafa Bozkuş, “İskenderpaşa Okuyor” sloganıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da kitap okumaya ağırlık verdiklerini ifade ederek, “1 yıl boyunca 620 öğrencimizle beraber, düzenli olarak her hafta fon müziği eşliğinde kitap okuma saatlerimiz oldu ve bu kitap okuma saatlerimizde fon sesini duyan velilerimiz de okul bahçemize gelerek bizlerle beraber kitap okudu” diye konuştu.

KULP’TA KARNELERİ KAYMAKAM DAĞITTI

 

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 2016-2017 eğitim öğretim döneminin son ders zilinin bugün çalmasıyla birlikte okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim gören öğrenciler, karne heyecanı yaşayarak, 3 ay sürecek yaz tatiline girdi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren okullara koşan öğrenciler, karne almak için birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Heyecanları gözlerinden okunan minik öğrencilere ise veliler eşlik ederek karne heyecanlarına ortak oldu. İlçede okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim öğretim gören toplam 9 bin 200 öğrenci karne aldı. Kulp’ta görev yapan 600 öğretmen ve idareci de öğrencilerle birlikte 3 ay sürecek yaz tatiline girdi.

Kulp Anaokulu, Vali Nafiz Kayalı ilkokulu ve Kulp Anadolu İmam Hatip Lisesi Okulunda düzenlenen karne dağıtım töreninde Kulp İlçe Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu öğrencilere iyi tatiller dileğinde bulunarak karnelerini kendi elleriyle verdi.

Sınıflara girerek öğrencilere karne dağıtan Dülgeroğlu, öğrencilerden tatil süresince dinlenmelerini ve kitap okumalarını istedi. Dülgeroğlu, "İyi olan öğrencimiz, daha da iyi olmak için, kötü olan öğrencimiz de iyi olmak için çalışmalı ve tatili iyi değerlendirip bol bol kitap okumanız gerekir” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya ise, öğrencilere tatili en iyi şekilde değerlendirmelerini isteyerek, okullarda sergiledikleri güzel davranışları tatilde de sürdürmelerini istedi. Kaya, “Karne dönemiyle ilgili olarak anne-babaların üzerine düşen asıl vazifenin öğrenciyi korkutmak değil varsa problemin çözüm yollarının aranmasına yönelik çaba sarf etmesi gerekir” diye konuştu.

 

OKULLAR 18 EYLÜL'DE AÇILACAK

Öte yandan, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma günü yarıyıl sona erecek. Yarıyıl tatili 22 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecek.

ÖĞRETMENDEN DUYGULANDIRAN MEKTUP

 

Diyarbakır’da Mehmetçik İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Cuma Ertaş okul döneminin sona ermesiyle öğrencilerinden ayrılmanın üzüntüsünü yaşayarak öğrencilerine ayrı ayrı duygulandıran birer mektup yazdı.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile açıköğretimde eğitim gören yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne aldı. Karne heyecanı yaşayan Diyarbakır’da da öğrenciler karne almanın mutluluğunu yaşadı. Mehmetçik İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Cuma Ertaş okul döneminin sona ermesiyle öğrencilerinden ayrılmanın üzüntüsünü yaşayarak öğrencilerine duygulandıran mektup yazdı. Öğrencileriyle ayrılmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getiren Cuma Ertaş, yazdığı mektupta bütün bir yıl öğrencileriyle yaşadıkları mutluluğu dile getirerek, öğrencilerine tatilde yapmaları gereken önerilerde bulundu. 2. Sınıfı bitiren öğrencilerine bir üst sınıfa geçtikleri ve artık büyüdüklerini telkinleyen mektupta tatil boyunca nasıl davranmaları gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu.

İşte Cuma Öğretmenin Sevgili Öğrencilerim diye başlayan duygulandıran o mektubu:

“Sevgili öğrencim, 1. sınıf, 2. sınıf derken 3. sınıfa geçmeyi hak ettin. 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı bizim için güzel bir yıl oldu. Eğitim ve öğretim açısından hayli yol aldık. Bu yılki konularımızı bitirdik.

Şimdi diyeceksin ki öğretmenim tatili hak ettik. Bence de hak ettin. Uzun bir tatil seni bekliyor. Sevgili öğrencim tatilini yaparken sana bazı önerilerim olacak. Senin çok mutlu ve başarılı olmanı istiyorum. Bana güven ve dediklerimi uygulamaya çalış. Bu yazdıklarıma dikkat edersen hem tatil yapıp hem de öğrendiklerini pekiştirmiş olursun. Tatil boyunca sizlere önerilerim, Düzeyine uygun en az 10 kitap okumanı istiyorum. İstersen özetini çıkartabilirsin. Senin için faydalı olacağı, ailenin alabileceği tatil kitabını, dikkatli bir şekilde kendini bunaltmadan yaparsan yeni bilgiler kazanacaksın. Yaz tatili boyunca seni çok etkileyen (heyecanlandıran, sevindiren, üzen vs.) olayları günlük defterine tarihlendirerek yazarsan yazma becerinde pekişir. Çarpım tablosunda eksiklerin varsa tamamlamaya çalış. Çarpım tablosunu bilmek seni daha pratik yapar. Sevgili öğrencim sen artık 3. sınıf oldun. Tatil boyunca kendine yakışır bir şekilde davranışlar göstermelisin. Bunlardan bir kaçını hatırlatmak isterim. Sen bu davranışları kazandın. Ben sana bu anlamda güvenmek istiyorum. Büyüklerine saygılı ol yüreğindeki sevgiyi çoğalt ve sevdiklerinden esirgeme. Kendine saygı duy ki başkaları sana saygı duysun. Kişisel bakımını ve beslenmeni ihmal etme. Ailenden izin almadan bir yere gitme. Tanımadığın kişilerin isteklerine hayır de.

Yaşadığın bir sorun karşısında empati yapmayı unutma. Hatalıysan gerekirse özür dile. Tatil boyunca gittiğin, gezdiğin yerlerde doğaya ve hayvanlara karşı duyarlı ol. Çevreni temiz tut. Sizleri çok seviyorum.”

‘EĞİTİM SİSTEMİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALDI’

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin, eğitim sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, eğitim-öğretim dönem sonu nedeniyle hazırladığı raporu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısında konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Abbas Şahin, içinden geçilen süreci “sorunların yoğun olduğu kaos dönemi” olarak tanımladı.

Türkiye’de eğitimin her zaman sorun olarak görülen bir alan olduğunu savunan Şahin, eğitim alanının en fazla “ötekileştirildiği alan” olduğunu söyledi.  Şahin, “Çünkü eğitim ötekileştirildiği zaman eğitimsiz insanların yönlendirilmesi daha kolay olabilmektedir.  Bunun için ülke genelde bir politika belirlemez, günü birlik hareket etmeye çalışır. Bir politika belirlemediği için bu şu ana kadar bununla karşı karşıyayız.” dedi.

‘EĞİTİM İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALDI’

“Son dönemde yaşanan çatışmalar, darbe süreci, OHAL ve çıkarılan Kanun Hükmünde kararnamelerle eğitimin içinden çıkılmaz bir hal aldığını” belirten Şahin, “Bu süreç içerisinde binlerce öğrencimiz etkilenmiş, binlerce arkadaşımız etkilenmiş, toplumsal bir travma yaşanmıştır. Bu toplumsal travmanın etkileri yavaş yavaş ortaya çıksa da sosyal anlamda yaşanmış travmaların etkileri çok uzun sürede ortaya çıkacak ve çok büyük tahribatlara neden olacaktır.“ diye konuştu.

Aralık 2016’da bölgede süren çatışmalara karşı duyarlılık yaratmak için Eğitim Sen’in “Çocuklar, ölmesin eğitim hakları elinden alınmasın” adıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptığını hatırlatan Şahin, “Bu tamamıyla insani ve sendikal eylem olmasına rağmen iktidar tarafından kriminalize edilerek öğretmenler hedef haline getirildi. Özellikle bölgede yaşanan bu sorunlara duyarlı olmak insani bir görevdir.” diye belirtti.

‘HADEF HALİNE GETİRİLDİK’

Darbe girişiminin ardından sendikalarının hedef haline getirildiğini öne süren Şahin, “Eğitim Sen, KESK bütün darbelere karşı olmasına rağmen 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimin ardından hedef haline getirildi. Hedef haline getirilmesinin sebebi nedir? Örgütlü duruşudur, öngörülü yaklaşımlarıdır. İktidarlar hiçbir zaman örgütlü ve öngörülü durumları kabullenemezler ki biz de tarihi boyunca bunun mücadelesini vermişiz. Bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bölgedeki çatışmaların durması talebi ile yaptıkları iş bırakma eyleminin ardından üyelerine “eğitim ve öğretimi aksattıkları için soruşturma açıldığını” hatırlatan Şahin, 14 bin öğretmenin 3 ay süre ile açığa alınmasını “Bu da binlerce öğrencinin eğitimden mahrum bırakılması anlamına geliyordu. Bu, iktidar tarafından hiçbir şekilde görülmedi.” dedi.

’33 BİN ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ’

Şahin yaptığı açıklamanın ardından “2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Sonunda Eğitimin Durumu” başlığı ile hazırladığı raporu basın mensuplarıyla paylaştı.

Rapor’da 2016-2017 eğitim öğretim yılının, eğitime yönelik en ağır saldırıların yaşandığı belirtildi. Raporda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan 33 bin 128 öğretmen, 5 bin 318 akademisyen ve 1194 idari personelin idari ve siyasi kararlarla neyle suçlandıklarını bile bilmeden kamu görevlerinden ihraç edildikleri açıklandı.

İhraçlarla en büyük travmayı çocukların yaşadığının vurgulandığı raporda, “2016-2017 eğitim öğretim yılında en büyük travmayı öğretmenleri, anne-babaları haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen çocuklar yaşamıştır. Yüz binlerce çocuk; çaresizlik, utanç, suçluluk, ürkeklik-korkaklık, endişe, öfke, kırılganlık, güvensizlik, değersizlik, anlamsızlık vs. gibi olumsuz duygularla baş etmeye çalışarak eğitim hayatlarını sürdürmeye çalışmıştır. Özellikle ebeveynleri kamudan ihraç edilen ve örgün eğitim içinde yer alan çocuklar için, okul idareleri ve rehberlik servisleri herhangi bir çalışma yapmayarak yaşanan psikolojik tahribatın daha da büyümesine neden olmuşlardır.” denildi.

‘EĞİTİM SİSTEMİ TİCARİLEŞTİRİLDİ’

Eğitimin gittikçe ticarileştiğini ve beli gruplara terk edildiği savunulan raporda, “Eğitim sistemi göz göre göre çürümeye terk edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Eğitim müfredatının eleştirildiği raporda, “Dolayısıyla eğitim müfredatı, yaşamı bir bütün olarak kavramalı ve öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek örenme yaşantılarını içeren bir biçimde içerikte hazırlanmalıdır” tespiti yer aldı.

Raporda, Diyarbakır merkez ve ilçelerinde ihraç edilen, açığa alınan, idari ve haklarında soruşturma başlatılan öğretmenlere dair bilgiler yer aldı.

Hazırlanan raporun sonuç bölümünde ise şu ifadeler yer aldı: “Kamuda ve eğitimde siyasi ve idari kararlarla hayata geçirilen hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar, sendikal faaliyetlerden zorlama yorumlarla suç üretme çabaları, okulların eğitim kurumu olmaktan adım adım uzaklaştırılması, öğrencilerin yarış atı gibi sınavdan sınava koşturulması, öğretmenlerin sözleşmeli istihdam edilerek esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlanması, siyasal kadrolaşmanın arttığı, eğitimde farklı dil ve kimliklerin dışlandığı, eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin sağlıklı nesiller yetiştirmesi mümkün değildir.”

Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim