• BIST 110.248
 • Altın 155,602
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259
 • Diyarbakır 8 °C
 • Mardin 12 °C
 • Batman 6 °C

KONGRE BAHANE ARSA ŞAHANE

KONGRE BAHANE ARSA ŞAHANE
Diyarbakırspor’un dün gerçekleştirilen kongresinde skandal onay çıktı. Önce “Bırakıyoruz” diyen ardından tekrar devam kararı alarak manevra yapan Nurullah Edemen Başkanlığı’ndaki yönetimin Diyarbakırspor’un gayri menkulu olan 100 dönümlük arsanın satışı i

 

KONGRE’DE SKANDAL ONAY ÇIKTI

Diyarbakırspor’un dün gerçekleştirilen kongresinde skandal onay çıktı. Önce “Bırakıyoruz” diyen ardından tekrar devam kararı alarak manevra yapan Nurullah Edemen Başkanlığı’ndaki yönetimin Diyarbakırspor’un gayri menkulu olan 100 dönümlük arsanın satışı için delegelerden yetki  almaları amaçlarının ne olduğunu gözler önüne serdi.

Diyarbakırspor’un olağanüstü genel kurulunda Nurullah Edemen yönetimi devam kararı alırken, çok önemli ve aynı zamanda tartışma yaratan bir karar çıktı. Daha önce aday olmayacağını açıklayan, futbolcular, teknik heyet ve kulüp çalışanlarıyla vedalaştığını dahi deklare eden yönetim, kulübe talipli çıkmadığı gerekçesiyle oylamaya bile gerek duymadan devam kararı aldı. Kongrede, kulübün tek gayri menkulu olan arsanın satılarak kulübün önünü tıkayan borçların kapatılması için de yönetime yetki verildi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) konferans salonunda yapılan kongreye Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dulkadiroğlu, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, DİSİAD Başkanı Raif Türk,DTSO Başkanı Remzi Can,Diyarbakırspor’un eski başkanları Abdullah Akyıl ve İslam Çetin, Salih Akçadağ ve Hakan Buğdaycı başta olmak üzere Diyarbakırspor’un bazı eski yöneticileri,TFF Bölge Müdürü Serkan Bayhan, spor taban birliklerinin temsilcileri ve delegeler katıldı.

 

7 AYDA 1,2 MİLYON TL HARCAMIŞLAR!

22 Haziran 2011’den 18 Ocak 2012’ye kadar olan 7 aylık süreçte kulübün giderinin 1 milyon 120 bin TL olduğu açıklanırken, bu dönemde gelirin 350 bin TL olduğu ve 770 bin TL’nin ise yöneticiler tarafından kulübe borç verildiği belirtildi. Futbolcu satışından gelen para 167 bin TL olarak açıklanırken, sezon başı kampına 63 bin TL verildiği, personele de 211 bin TL ödeme yapıldığı ifade edildi.

Eski yönetici alacakları toplam 11 milyon TL olarak açıklanırken, esnaf alacağı 445 bin TL olarak deklare edildi.

Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gökalp, kulübün mali yapısını düzeltmeye çalıştıklarını ifade ederken, geçmişte yapılan yanlışlara dikkat çekti.

AKÇADAĞ, RAKAMLARIN AÇIKLANMASINI İSTEYİNCE

Eski yöneticilerden Salih Akçadağ ve bazı delegelerin gelir ve giderlerle ilgili tüm rakamların açıklanmasını istemesinden sonra Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Gökalp, bu konuda rakamlar verdi. Gökalp,” 700 bin TL personel alacağı var deniliyor ama İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yaptığı incelemede buna rastlanmamış. Çünkü kulüpte bu konuda kayıt ve evrak yok. Kulübün üzerinde icrası olan bazı alacakların da kulüpte kaydı bulunmuyor. Bu da müfettişlerin raporlarına yansımış. Alacağı kulüpte kaydı yok ama icra konulmuş. Bu nasıl iş anlamak mümkün değil. Bu da Diyarbakırspor’un ne kadar kötü yönetildiğini gösteriyor. Hâsılat gelirimiz yok. Toplam 7 bin bilet ve hâsılat gelirimiz oldu. 346 bin TL’lik gelirin 68 bin TL’sinin futbolculara kesilen para cezalarından oluşması her şeyi anlatmaya yetiyor. Otogardan 49 bin TL, Vakıfbank kredi kartından 20 bin TL ve üye aidatlarından da 3 bin TL gelir elde ettik. Maalesef kulübün mali yapısı iç açıcı değil. Biz gelirken çok daha kötüydü. Düzene oturtmaya çalıştık. Şu an taraftarlarımız mali konularda merak ettikleri her şeyi öğrenebilirler. En azından her şeyin kaydı var.” dedi.

ALACAKLARINI SAVUNAN BAŞKAN!

Nurullah Edemen, kamuoyunda tartışma yaratan kulüpteki alacağını savunurken, eski yöneticilerin eleştirilmemesine tepki gösterdi. Edemen,”Alacağım 2005-2006’da kulübe verdiğim paradır. Ayrıldıktan son 2 yıl istemedim. Fakat bizden sonraki başkanın yanlışı oldu. Buna tepki olarak mahkemeye verdim. Yargı beni haklı buldu. Kulüp itiraz etti, mahkeme yine beni haklı bularak onlara zimmet çıkardı. Alacağım hiçbir zaman kulübün önünü tıkamadı. Ne hikmetse beni hedef gösterenler eski yöneticilerin temliklerini dile getirmiyor” dedi.

HEP AYNI GAZEL !

Edemen’in alacağının ana rakamının 350 bin TL olduğu, bunun 120 bin TL’sini Abdurrahman Yakut’un temliği üzerinden tahsil ettiği buna rağmen halen kulüpteki alacağının faizlerle beraber 1 milyon TL’nin üzerinde olduğu iddia ediliyor. Bu konudaki tartışmalara girmeyen Edemen, eski yöneticilerin alacaklarının kulübün önünü tıkadığını iddia etmesi bazı delegelerin eleştirisine yol açtı.

 

Edemen, konuşmasında vergi ve SGK borçlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları da anlattı. Edemen,”Ankara’da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüşerek vergi  2 milyon 500 bin TL’lik vergi borcunu yapılandırdık. Bunu başarana kadar çok zorluk çektik. Kendi şahsi kefaletimi verdim. Ayda 25 bin TL ödeyerek bundan kurtulacağız. 2006’dan sonra 400 bin TL daha vergi borcu çıktı. Bunu da 37 bin TL ile kapattık. SGK borcu için de uzlaşmaya vardık. Bu konuda yasal işlemler bitti, bunu hal ettikten sonra kulübün gelirleri üzerindeki devlet hacizleri kalkacak. 7 aylık sürede spor yöneticiliği yapmadık, deyim yerindeyse muhasebecilik ve hesap kitap işi yaptık.” dedi.

Edemen, kongreye katılmayan milletvekilleri, vali, belediye başkanlarını ise eleştirdi. Edemen,”Hepsine özel davetiye gönderdik. Özellikle gelmelerini istedik. Milletvekillerinden birini defalarca aradım, dönüş bile yapmadı. Daha önceki kongreler çok sağlıksız şartlarda yapılırdı. Bu salonu hazırlayarak bir değer kattık. Her şeye rağmen çok değerli insanların katılımı oldu. Kulübün tarihini, eski başkanları ve yaptığımız çalışmalar için slayt gösterisi hazırladık. 22 Haziran’da söz verdiklerimizi yerine getirdik, yapmadıklarımızı bile yapmaya çalıştık. Transferi açma sözü vermediğimiz halde bu konuda çaba harcadık. Kongre kararı almadan önce bile bu konuda çalışmamız ve planımız vardı. Bizden daha iyisi gelsin diye kongre kararı aldık ama kimse yok. Bu işler kulis yapmakla, lobi yapmakla olmaz. Ciddiyseniz gelir alırsınız. Ben burada samimiyet ve iyi niyet görmüyorum. Yarın bile aday olmak isteyen olursa kongre kararı alırız. Şu an istifa etmeye dahi hazırız. Devam etmemizin nedeni yine kulübün kapanmasını önlemektir” ifadelerine yer verdi.

YÖNETİM İSTİFA ETMEMİŞ!

Divan Başkanı Samet Karakaş, yönetime talipli olmadığı için bu yönetimin devam etmesi gerektiğini söyledi. Karakaş,”Tüzükte bu konuda bir madde yok. Dernekler İl Müdürlüğü’nden bir arkadaşla görüştük. Yönetim istifa etmediği ve başka liste çıkmadığı için devam edebileceklerini ifade etti. Bundan dolayı oylama veya yeniden liste vermelerine gerek görmüyoruz.” dedi. Bu konuda da görüş ayrılıkları oldu, tartışmalar yaşandı. Uzun süre bu konuda karar verilemedi. Eski yöneticilerden Askeri Kaya,”Kanunlara aykırı davranıyorsunuz. Yönetim istifa etmese bile kongre kararı almıştır. Devam etmesi için tekrar liste sunmaları gerekir. Bizler de derneklerde ve odalarda görev aldık. Geçmişte yanlış yapılmışsa bu kulüpte bunu devam ettirmemelisiniz.” dedi.

Delegelerden M.Yılmaz Bay,”Başkan devam edecekse desin devam ediyoruz. Etmeyecekse etmeyeceğini açıklasın. Bu tartışmayı uzatmanın anlamı yok. Ayrıca aday yoktu bu nedenle devam ediyoruz demek doğru değil. Kimse devam etmeyin demedi, siz devam etmeyeceğinizi söylediniz. Başka bir oluşum olduğu biliniyordu ve bunu siz de biliyordunuz. Siz devam edeceksiniz diye onlar çekildi” şeklinde görüş belirtti.

 

Bazı delegeler de Edemen’in bir süre önce yaptığı ‘Kulüpte bahis şebekesinin uzantıları var’ açıklamasını hatırlatarak neden bunların açıklanmadığını sordu. Edemen,”Bazılarını uzaklaştırdık. Pazartesi gününe kadar bunları açıklayacağız.” cevabını verdi.

KONGRE BAHANE, ARSA ŞAHANE

Daha sonra Edemen yönetimi, 2004’te İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun girişimleri sonucu hayırsever bir vatandaş tarafından kulübe hibe edilen Şanlıurfa yolu üzerindeki 100 dönümlük arsanın satılması için genel kuruldan yetki istedi. Delegelerden Yılmaz Börükoçin arsanın satılmak istenmesine tepki gösterdi. Börükoçin,”Burada bir komedi yaşanıyor. Diyarbakırsporlu olmaktan utandım. Önceden senaryosu hazırlanan bir film izliyoruz. Arsa kulüp yaşatılsın diye satılabilir ama bu şekilde değil. Transfer yasağı zaten kesin.Bu şekilde kulübün önünü nasıl açacaksınız? Madem niyetiniz buydu neden kamuoyunda tartışmaya açmadınız. Buradaki 70 delege böyle hayati konuda karar veremez. Arsanın satılması işinde çok titiz davranılmalı. Kimseye peşkeş çekilmemeli. Yıllar önce minibüs ve otobüs hatları da borçlar kapatılsın diye satıldı ama o işten yöneticiler ve belirli rant çevreleri yararlandı. Hani borç bitti mi?. Yarın tekrar borç olmayacağının garantisini kim verecek?. Arsa satılacaksa kulübün yararına, şeffaf ve uzun vadede faydası olacak şekilde yapılmalı.” şeklinde tepki gösterdi.

 

Yaşanan tartışmaların ardından yapılan oylamada arsanın satışı konusunda yönetime yetki verildi. Arsa üzerinde 7,5 milyon temlik olduğu, bunun kaldırılması halinde satışının mümkün olacağı kaydedildi.

Edemen, arsa satışının önündeki engelleri kaldırdıktan sonra şeffaf, halka açık bir tutum sergileyerek satışı gerçekleştireceklerini ifade etti. Edemen,”        Diyarbakırspor kapanırsa bu arsanın ne anlamı olacak?.  Kulübün önünü tıkayan borçların kapatılması için kullanacağız. Kimsenin bundan endişesi olmasın. “ cevabını verdi.

FEDAİSİ KARDEŞİ

Nurullah Edemen ve yönetiminin verdiği “ arsa satışının izni yönetime devredilsin” önergesine karşı çıkan delegelerden Yılmaz Börükoçin, başkan Edemen ile ikili diyaloga girince, Edemen’in kardeşi spor yazarı ve kulübün delegesi Börükoçin’e oturduğu yerden bağırdı. Edemen’in kardeşinin bu davranışı diğer delegelerinde tepkisini çekerken, bazı isimler bunun üzerine kongre salonunu terk etti.

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan delegeler görüş ve eleştirilerini dile getirdi. Edemen yönetiminin devam kararı almasından sonra kongre sona erdi.

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gaziantepspor: 0 - Denizlispor: 017 Aralık 2017 Pazar 06:02
 • Beşiktaş'tan Muş'a Malzeme Desteği17 Aralık 2017 Pazar 06:02
 • Kadın Futbolcuya Milli Davet16 Aralık 2017 Cumartesi 06:03
 • Amedspor’un Kadınları Galibiyet Peşinde16 Aralık 2017 Cumartesi 06:03
 • Malatyalı Ampute Kalecisi Engin Büker’in Hedefi Milli Takım16 Aralık 2017 Cumartesi 06:02
 • Hakkarili Minikler Sporla Tanışıyor16 Aralık 2017 Cumartesi 06:02
 • Amed’e İzmir, Diyar’a Adana’dan Hakem15 Aralık 2017 Cuma 06:15
 • Mezopotamya Liderliğini Sürdürdü15 Aralık 2017 Cuma 06:03
 • Elazığsporlu Alpaslan İle Milli Boksör Yakup Kılıç, Ringde Karşılaştı14 Aralık 2017 Perşembe 06:03
 • Deniz Naki’den Kötü Haber14 Aralık 2017 Perşembe 06:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim