• BIST 108.934
  • Altın 154,635
  • Dolar 3,8280
  • Euro 4,5256
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 3 °C

Kudüs’te Neler Oluyor

M. Zeki Özer

Kudüs 1967 tarihinden bugüne kadar Siyonist İsrail işgali altında tam yarım asır oldu. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed'in Miraç yolculuğuna çıktığı yer olan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekânlarına ev sahipliği yapan Doğu Kudüs, 1917'de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor.

 

Doğu Kudüs'ün statüsü Filistin İsrail meselesinin çözümünün önünde duran en büyük engellerden biri. Birleşmiş Milletler'in (BM) tarihi Filistin topraklarını Yahudiler ve Araplar arasında pay etmek üzere yayımladığı 1947 tarihli planda, Kudüs'ün özel bir statüye tabi tutularak uluslararası toplumun kontrolüne verilmesi öngörülüyordu.

Kudüs'e verilen bu özel statünün sebebi üç semavi din için de kutsal şehir olmasından kaynaklanıyordu.

 

Siyonist güçler 1948 yılındaki savaşta Kudüs'ün batısını ele geçirdi. Ürdün'ün kontrolünde olan surlarla çevrili eski Kudüs'ün doğusunu da 1967'de ele geçiren İsrail, uluslararası hukuku ihlal ederek şehirde İsrail yasalarının geçerli olduğunu ilan etti. İsrail, bu şekilde Doğu Kudüs'ü de fiili olarak ilhak etmiş oldu.

 

Dünya gündemini işgal eden ABD başkanının elçiliğini Kudüs’e taşıması. Bu adımı atması Siyonist İsrail’in işine yarıyor. ABD bu adımı atmadan önce orta doğuda bulunan devletlere ne yaptığını bir bakmak gerekli. Bu mesele orta doğuda yaşayan olaylara bağlantılı. ABD başkanı Kudüs’ü resmen Siyonist İsrail’in başkenti ilan etme hazırlığını yapıyor ve bununda yapacak.

 

Müslüman denen ülkeler ise şimdiye kadar ABD ve Siyonist İsrail terör devletine karşı atılan bu adıma karşı hiçbir harekete geçmedi. Sadece  basın yolu ile ABD’ye bu atacağı adımda vazgeçmeleri için sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyib Erdoğan’ın demeçleri var. Arap ülkelerin liderlerinde hiçbir ses yok. ABD ve Yahudi İsrail işbirlikçileri kendileri bildikleri bir şey var o da İslam ülkeleri arasında olmayan birliğinden faydalanarak bu adımı atıyorlar. Zaten İslam devletleri arasında birlik olmuş olsaydı şimdiki terör devleti olan İsrail olmazdı.

 

Müslümanlar Allahın emri olan içinizde birlik olun tefrikaya düşmeyin ne zaman karşı gelmeye başladılar o zamandan bu güne kader hep zillet içinde yaşmaya başladılar. Allah (c.c) kuranı kerimde kendi aralarında birlik olmalarını emrediyor. Bakınız kuranı kerimde bu konuda ne diyor.

‘’Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.’’Ali İmran 103

 

Ne zaman Müslümanlar kendi aralarında bölünmeye ve parçalanmaya başladı o zaman Yahudi İsrail terör devleti Filistin’i elle geçirme planları yaptı. Allah (c.c) bizlere parçalamayın bölmeyin kendi aranızda birlik olun. Bizleri parçalandılar, böldüler kendi devletlerini kurmak için en son darbeyi Osmanlı imparatorluğu yılkımsında ve parçalanmasında sonra yaptılar. Müslüman devletleri küçücük devletçiklerine bölerek kendi himayelerin altına aldılar. o tarihten bugüne kadar mescidi aksa Yahudi İsrail terör devletin işgali altında inim inliyor bir şey yapmadılar şimdimi Müslümanlar yapacaklar. Hiç öyle bir görüntü ufukta görülmüyor.

Ne zaman Müslümanlar Yahudi ve Hıristiyan devletlerine dost dediğin zaman o zaman İslam toprakları işgal altında olduğunu görüyoruz bu konuda Allah (c.c) bizleri ikaz etti ikazını dikkate almadık. Halende bizleri yönetenler onlara dost diyorlar dost dediğimiz Yahudiler ve Hıristiyanlar topraklarımız işgal etmişler bu nasıl dostluk. Sözümü Allah(cc) kelamı olan kefirleri dost etmeyin ayeti kerime ile bitirmek istiyorum.

"Yahudî ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Allah zalim topluluğa hidâyet etmez." (Maide, 51)

"Mü'minler, yahudi ve hristiyanlara iyilik etmekten, dostluk yapmaktan, onlara idareci olmaktan menedilmemiş, onları veli ittihaz eylemekten, yardaklık etmekten nehyedilmişlerdir. Çünkü onlar, mü'minlere yar olmazlar."

Bu yazı toplam 304 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
8899
07 Aralık 2017 Perşembe 09:52
09:52
sen gibi hainler cikarci munafik ozelliginintasiyanlr

oldukca birlikn olmaykz once sen gibiler munafok kafirden tehlkmelkxke
88.238.225.53
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim