• BIST 115.978
  • Altın 164,065
  • Dolar 3,8194
  • Euro 4,6678
  • Diyarbakır 5 °C
  • Mardin 7 °C
  • Batman 9 °C

‘Kudüs’ü Asla İsrail’e Terk Etmeyeceğiz’

‘Kudüs’ü Asla İsrail’e Terk Etmeyeceğiz’
ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Güneydoğu’da da protesto edildi. Cuma namazlarının ardından bir araya gelen vatandaşlar, karara sert tepki göstererek, geri alınmasını istedi.

Salih YEŞİL

DİYARBAKIR - ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler çığ gibi büyüyor. ABD’nin kararı, Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, bölge illerinde de protesto edildi.

 

Diyarbakır’da İslami sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararını protesto etti. Protesto gösterisinde kuruluşlar adına konuşan Barış Oktay, Müslümanların bir parçası olan Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü asla "İsrail"e terk edilemeyeceğini söyledi.

 

Diyarbakır'da İslami sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararını protesto etti. Memur-Sen, Mustazaflar Cemiyeti, Özgür Kudüs Platformu, İHH İl Temsilciliği, Özgür Der ve İhvan Der’in aralarında olduğu İslami sivil toplum kuruluşları İslam aleminin 5. Haremi Şerifi olarak kabul edilen Ulu Cami’de kılınan Cuma namazının ardından basın açıklaması yaptı.

 

Açıklamaya, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bozan, HÜR DAVA Partisi İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, çeşitli parti yöneticiler, sendika temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları da katıldı.

 

Cuma namaz çıkışında, İsrail ve ABD aleyhine slogan atan cemaate, daha önce cami önünde toplanan kadınlar da destek verdi. İsrail ve ABD aleyhine çok sayıda döviz ve pankart açılırken, bazı dövizlerde İngilizce, “katil Trump ve katil Netanyahu”  anlamına gelen “Killer Trump, killer Netenyahu” yazıldığı görüldü. Protestocular, "Kahrolsun Trump", "Kudüs düşerse İstanbul düşer, İstanbul düşerse ümmet düşer", Kahrolsun siyonizm" ve "Kudüs'ü ezansız, namazsız ve Müslümansız bırakma Allah'ım" dövizlerini taşıdı.

 

Bazı katılımcıların ellerinde Türk ve Filistin bayrakları, bazılarının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını taşıdığı görüldü.

Protestoda sık sık "Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık", "Kahrolsun İsrail", "Hamas'a selam, direnişe devam", "Kudüs İslam'dır İslam kalacak" ve "Mescid-i Aksa onurumuzdur" sloganları atıldı.

 

‘KUDÜS DİRENİŞİN TOPRAĞIDIR’

 

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan İnsani Yardım Vakfı Diyarbakır Teşkilat Başkanı Barış Oktay, Kudüs’ün işgal altındaki Filistin toprağı olduğuna işaret ederek, "Kudüs, ümmetin, direnişin, kardeşliğin toprağıdır ve başkentidir. Kudüs Müslümanların özlemi, sevdası, göz bebeği ve onurudur. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı ilahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son peygamberin risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir" diye konuştu.

 

‘KUDÜS’Ü SİYONİZME TESLİM ETMEYECEĞİMİZİ HERKES BİLMELİDİR’

 

Oktay, Kudüs'ün İslam ve Filistin toprağı olduğunu belirtti. Kudüs'ün, İsrail'in toprağı olmadığına, hiçbir zaman da olmayacağına işaret eden Oktay, Kudüs'ün Müslümanların özlemi, sevdası, göz bebeği ve onuru olduğunu vurguladı. Oktay Müslümanların bir parçası olan Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü asla "İsrail"e terk edilemeyeceğini kaydetti.

 

Trump’ın kararının “hadsiz karar” olarak niteleyen Oktay, Trump’ın bu kararını hiçbir zaman tanınmayacaklarını ve karşılıksız kalmayacağına söyledi. Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Yüzyılı aşkın süredir Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin yayılmacı politikalarını nasıl yürüttüğünü ve büyük İsrail ideali için her türlü yola başvurduğunu biliyoruz. Fakat bugün ABD'yi arkasına alarak her türlü vahşeti sergileyen İsrail’i cesaretlendiren sadece arkasına aldığı güç değildir. Bundan daha fazlası ümmetin suskunluğu ve içine düştüğü zillet halidir. Eğer Müslümanlar başlarındaki diktatörleri def edip birlik olmuş olsalardı bugün bunlar yaşanmayacaktı. Ancak içinde bulunduğumuz bu durumda bile asla Kudüs’ü Siyonizme teslim etmeyeceğimizi herkes bilmelidir."

Kudüs’ün sahipsiz olmadığını sık sık vurgulayan Oktay, Kudüs’ün Müslümanlara, Hz. Süleyman’ın, Hz. İsa’nın, Hz. Muhammed’in, Hz. Ömer’in ve Selahaddin-i Eyyubi’nin emaneti olduğu hatırlattı. Oktay, bu emaneti Müslümanlardan almaya ne ABD’nin ne de Siyonist İsrail’in gücü yeteceğini, Müslümanların bu emanete sahip çıkmak için bütün gücüyle mücadele etmeye devam edeceğinin dair inancını dile getirdi.

 

‘BİRER SELAHADDİN OLARAK KUDÜS İÇİN SEFERE ÇIKMAYA HAZIRIZ’

 

ABD Başkanı Danolt Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Küdüs’ü tanımasını büyük bir siyasi suç olara değerlendiren Oktay, şöyle konuştu: "ABD Başkanı Trump’ın ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı 21. Yüzyılın en büyük siyasi suçlarından biridir. Uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarına, ahlaki normlara, tarihsel birikime ve sahadaki gerçeklere aykırı bu karar gayri meşrudur ve asla tanınmayacaktır. Kudüs’ün statüsü ve tapusu tarihle sabittir ki Kudüs İslam’ındır. Trump gibi hadsiz cahiller bu gerçekliği değiştiremezler. Eğer bu adımla yapılmak istenen Müslümanların sabrını ve tepkisini ölçmekse; olduğumuzu buradan bütün haçlılara ilan ediyoruz. Kudüs asla sizin siyasi popülizminize kurban edilecek bir mesele değildir ve bütün dünya bunu böyle bilmelidir."

İslam ülkelerinin bu adıma karşı gerekli mücadele verme ve bu kararı geçersiz kılması gerektiğini dile getiren Oktay, bunun için tüm diplomatik yolların kullanılması gerektiğini çağrısını yaptı.

 

‘FİLİSTİN İÇİN SOMUT ADIM ATILMALI’

 

Filistin için somut atılması noktasında İslam İşbirliği Teşkilatını işaret eden Oktay, İslam İşbirliği Teşkilatının somut adım atmasını istedi. Oktay, "İslam İşbirliği Teşkilatı da Filistin ile ilgili somut adımlar atarak Siyonist İsrail’i köşeye sıkıştırmalıdır. Kudüs Filistin’in başkenti olarak tanınmalıdır. İslam birliği temelinde yeni bir siyasal düzeni kurmak için ümmetin unsurlarıyla daha sıkı diplomatik ilişkiler geliştirilmelidir. Bu noktada alınacak somut kararlara tereddütsüz destek vereceğimizi ve İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenlere karşı, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle bir ümmet olarak Selahaddin Eyyubi gibi karşı duracağımızı ve verilecek her türlü güçlü tepkinin sonuna kadar arkasında olacağımızı ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Müslüman alemine çağrıda bulunan Oktay, "Buradan bütün ümmete sesleniyoruz; şimdi uyanma ve harekete geçme zamanıdır. Nasıl ki, Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin-i Eyyubi’den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü Haçlılara karşı yüzyıllar boyu savunduysak; Şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşünceleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve Siyonizm’e karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Unutmamalıyız ki; Kudüs ümmetin onurudur. Bizler de onurumuza sahip çıkmalıyız”  sözleriyle konuşmasını noktaladı.

 

ARAP-ARAMİ BİRLİĞİ

 

Beyt-Nahreyn Arap-Arami Birliği Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay, ABD yönetiminin almış olduğu Kudüs kararının sadece bölgeyi değil, tüm dünyayı kaosa sürükleyecek bir maceraya hizmet ettiğini belirterek, karardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

 

Beyt-Nahreyn Arap-Arami Birliği Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay, ABD’nin Kudüs kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. ABD yönetiminin almış olduğu Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıma kararının politik saiklerle alındığını belirten Binbay, “Bu karar, BM kararlarına aykırı, meşru uygulanabilirliliği ve bağlayıcılığı olmayan politik bir karardır. Bu karar satır aralarında sokuşturulan Ortadoğu barışına hizmeti değil tam tersine şiddeti körükleyen ve sadece bölgeyi değil tüm dünyayı kaosa sürükleyecek bir maceraya hizmet etmektedir. Kudüs bir devletin veya bir etnisitenin başkenti olmasından çok üç semavi dinin (Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık) ortak inanç başkentidir. Dünya coğrafyasının büyük bir bölümüne yayılmış üç dinin ortak sembolü politik malzeme yapılmamalıdır. Böylesine önemli bir sembolün politik malzeme yapılması en hafif değimiyle kötü niyetlilik, kendini bilmez politik aymazlıktır” dedi.

 

“KARARDAN VAZGEÇİLMELİ”

 

Tarih boyunca binlerce yıldır politikacıların ve devletlerin ileri sürdüğü böylesi yanlış anlayışların sonucunda bu önemli birleştirici sembolün gerçek anlamda birleştirici rolünü oynamaktan çok ayrıştırıcı, düşman kamplara dönüştürücü bir rol oynayarak sorunu günümüze aynı anlayışla taşıdığını vurgulayan Binbay, şunları kaydetti: “Böylesi önemli bir sembol politik hesaplara malzeme yapılarak insanları çatışmalara ve kaosa sürükleyecek bir argüman olarak değil, onları birleştiren bir sembol olarak değerlendirilmelidir. Hem Kudüs’ün sembolü olduğu üç dini (Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık), hem de o coğrafyada yaşayan üç etnisiteyi (Arap-Süryani ve İbrani) sembolik olarak temsil eden Beyt-Nahreyn Arap-Arami Birliği olarak politik saiklerle alınmış, dünyadaki politik yapılanmanın yüzde 90’ının karşı olduğu ve BM kararlarına aykırı bu kararın doğru olmadığını ve bir kaosa hizmet edeceğini belirterek ABD yönetiminin dünya nüfusunun yüzde 90’nın karşı olduğu bu kararından vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz.”

 

ADIYAMAN’DA KUDÜS EYLEMİ

 

İHH Adıyaman İl Başkanlığı tarafından düzenlenen STK’lar ve yüzlerce vatandaş tarafından desteklenen İsrail protestosunda, İsrail Bayrakları ateşe verilerek yakıldı.

Demokrasi Parkı önünde Cuma Namazı sonrası toplanan yüzlerce vatandaş, Kudüs kararını protesto etti. Gösterilen tepkiler ve atılan sloganlar sonrası düzenlenen basın açıklamasını okuyan İHH Adıyaman Şube Başkanı Fadıl Akkuş, “Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeninin kıskacında kar görün içermektedir. Dün kendini muasır medeniyetler seviyesine gören Avrupa'nın merkezinde Bosna'da yaşanan soykırım hafızalarımızda tazeyken Suriye'de her gün bir insanlık dramı yaşanırken Arakan'da yapılan soykırımlar da kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınlar katledilirken milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından ayrılmak durumunda kalmıştır. Silahların menşei dünyanın kan emici vampirleri olan sömürgeci ülkeler arasında değişirken ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul ettiğini ilan etmesi elçiliğini taşıma kararı İsrail'in bütün Filistin'in başkenti Kudüs dahil işgal etme puan ve kararının bir parçasıdır. 1995'te ABD bu kararı almış ve sürekli Filistin'e ve İslam dünyasına karşı kılıç gibi tehdit olarak kullanmaktadır. Çok manidar bir tarihte Kudüs'ün Müslümanların elinden çıkmasının yüzüncü yıl dönümünde bu kadar uygulamaya konmuştur. Bu hareket basit bir hareket değil, Siyonizm ve emperyalizm ortaklığını oldukça sistematik ve iyi planlanmış bir hareketidir. İsrail'in Filistin ve Kudüs tabanlı gayrimeşrudur varlık sebebi işgaldir ve işgal devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sonrası yapılan duaların ardından İsrail Bayrakları ateşe verilerek yakıldı. Basın açıklamasına katılan kalabalık Demokrasi Parkından Dursun Çavuş Kavşağına kadar yaptığı yürüyüşten sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Düzenlenen basın açıklamasına, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Yıldırım, Avukat Abdurrahman Tutdere, STK temsilcileri, dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BİNGÖL’DEN TRUMP'A "KUDÜS" TEPKİSİ

 

Bingöl'de ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını açıklamasının ardından ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de birçok STK, Cuma namazı sonrasında bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması düzenledi. Merkez Dörtyol saat kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasına, binlerce vatandaşlar katıldı.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Orhan Buğrahan, Kudüs’e yapılan saldırılarda son noktaya gelindiğini aktardı.

 

Buğrahan açıklamasında,"Bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken, bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs’ümüzü işgalci İsraillilerin siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır” dedi.

Kararı tanımadıklarını da dile getiren Buğrahan, “Bizim için hiçbir hükmü olmayan bu beyan için merhum şairimizin deyimiyle de diyoruz ki, ey düşmanın sen benim ifademde hısımsın, gündüz geceye muhtaç bana da sen lazımsın. Din, dil, mezhep ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kendilerini dünyanın efendisi dünyanın geri kalanını da kendi kölesi olarak gören bencil, saldırgan medeniyetin mensuplarını ve taraftarlarını lanetliyoruz” diye konuştu.

Yapılan duanın ardından İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atan kalabalık grup daha sonra dağıldı.

 

HAKKARİ’DE ABD’YE TEPKİ PROTESTOSU

 

Hakkari il merkezi, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde bir araya gelen kalabalık, ABD’nin ‘Kudüs’ kararına tepki gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv'de yer alan ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını açıklaması ve Kudüs'ü İsrail Devleti'nin başkenti olarak tanıma kararı, Hakkari’de protesto edildi. H. Sait Camisi çıkışında bir araya gelen kalabalığa AK Parti Hakkari İl Başkanı Emrullah Gür de destek verdi.

Kalabalık adına konuşan AK Parti Hakkari İl Başkan Yardımcısı Necmettin Yakar, ABD Başkanı Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini söyledi. Yakar, “Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de cuma namazı çıkışında ABD'nin Kudüs kararı protesto edildi. Cengiz Topel Caddesi üzerindeki İhsaniye Camii önünde toplanan binlerce kişi; ‘Kudüs Müslümanlarındır’, ‘Kahrolsun Amerika’ sloganları attı. Burada açıklamalarda bulunan AK Parti İlçe Başkanı Naci Bilici’nin de katıldığı protestoda kalabalık adına konuşan AK Parti yöneticisi Fethi Erci, “Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslamın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir almak isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır” diye konuştu.

 

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde de bir araya gelen kalabalık, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını protesto etti. Ulu Camii önünde toplanan kalabalık, ‘kahrolsun İsrail’, ‘kahrolsun ABD’, ‘katil İsrail, Filistin'den defol’, ‘Filistin halkı yalnız değildir’ sloganları attı. Yapılan açıklamanın ardından kalabalık yürüyüş yaparak protestolarını sonlandırdı.

 

SÜRYANİLERDEN ABD’NİN KUDÜS KARARINA TEPKİ

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına tepki gösteren Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan, “Bölgemize ve insanlara zulüm, kan ve düşmanlık getiren her kararı kınıyoruz. Bir an önce bu kararından vazgeçmelerini istiyoruz” dedi.

 

Midyat’ta bulunan Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına tepki gösterdi. Trump’ın attığı bu adımın Filistin topraklarına ve Ortadoğu’ya barış getiremeyeceğinin kesin olduğunu belirten Gürkan, “Kudüs her üç din için kutsal bir yerdir. Bence ortak bir çözüm yolu bulunması gerekiyordu ve Filistin-İsrail arasında bir barış süreci vardı. Keşke bu barış süreci bu şekilde sonuçlanmasaydı çok güzel bir şekilde taçlandırılsaydı ama maalesef ABD Başkanının açıklaması başta Filistinlilere büyük bir zulümdür, tüm İslam ülkeleri için de aynı şekilde” dedi.

 

Hristiyanlar olarak kararı tasvip etmediklerini ifade eden Gürkan, “Çünkü barışın, kardeşliğin dışına çıkamıyoruz ve İsa Mesih’in doğum gününü kutlamaya hazırlanıyoruz. Noel bayramı ve bu doğum Beyt Lehm’de Filistin topraklarında gerçekleşti. İsa Mesih dünyaya barışı getirdi, barışı getirmek için tanrıyla insanları barıştırdı ve gönül isterdi ki böyle bir barışla her üç dinin memnun olacağı çözüm olsaydı ama maalesef olmadı. Bölgemize, insanlara zulüm, kan, düşmanlık getiren her kararı kınıyoruz. Kesinlikle bir an önce bu kararından vazgeçmelerini istiyoruz. Ortadoğu’ya barış gelmesini istiyorsak, barışçıl adımlar atmamız gerekiyor ve bu üç dinin Ortadoğu’daki tüm toplulukların barış içinde, kardeşlik içinde yaşamaları için hep dua ediyoruz” diye konuştu.

 

BALIKLIGÖL’DE İSRAİL VE ABD’YE ÖFKE YAĞDI

 

Şanlıurfa’da binlerce kişi Cuma namazı sonrası ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini protesto etti. Alana sığmayan binlerce kişi, tekbir getirip sloganlarla ABD ve İsrail’e tepki gösterdi.

Şanlıurfa’da binlerce kişi Cuma namazı sonrası Balıklıgöl’de toplanarak ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini protesto etti. Döviz taşıyıp pankart açan kalabalı hep birlikte dua edip tekbir getirdi. Basın açıklaması da düzenleyen kalabalık, slogan atarak ABD ve İsrail’i protesto etti. Binlerce kişi açıklamanın ardından yaklaşık bir kilometre yürüdükten sonra sessiz bir şekilde dağıldı. Protesto gösterisine Şanlıurfa’daki STK’lar, vakıflar, siyasi partiler, odalar, spor kulüpleri, belediyeler, kurumlar ve vatandaşlar yoğun bir şekilde katılarak destek verdi.

 

Bu haber toplam 291 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim