• BIST 108.934
  • Altın 154,635
  • Dolar 3,8280
  • Euro 4,5256
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 3 °C

Medyadaki Yalakalar!

Murat KARATAŞ

Halk dilinde ‘Yalakalık’ olarak adlandırılan davranış tipi, insanlık tarihinin en iğrenç ahlak durumlarından biri olarak hep var oldu. Günümüzde de bu durum kendini aşırı şekilde artarak göstermiştir. Peki yalakalığın kelime anlamı nedir? Yalakalık, sözlüklerde şu kelimelerle ifade edilir: “Dalkavuk, yaltakçı, arsız, edepsiz, küstah, sırnaşık.”

-Yalakalık ve yağcılık, kendisine saygısını kaybetmiş insanların, kendi çıkarları uğruna başkalarına gereksiz ya da hak etmediği iltifatlarda bulunmasıdır.

-Sırf kendi menfaatleri doğrultusunda kendisinden rütbeli olan, güçlü olan kişiye yaranmaktır.

-Kendi haysiyetini başkalarının çıkarları uğruna satmış olan kimse.

-Her dakika "acaba beni de bir gün iyi yerlere getirir mi?" düşüncesiyle bir başkasının yanında durur.

-Erki elinde bulunduranın yanında durup, erk sahibini sırf çıkar için destekleyen kimse.

Günümüzde kim iktidar olursa veya güçlüyse, illaki yalakaları da vardır. İşte yalakalık üzerine kısa ve anlamlı bir hikaye:

-Kral bir gün soytarısını çağırmış ve canının patlıcan istediğini söylemiş. Soytarı aşçılara uzun uzun patlıcanın faydalarını anlatmış; onlarca çeşit patlıcan yemeği yaptırmış. Ertesi gün kral patlıcan yemekten bıkmış ve sofrada bir daha patlıcan görmek istemediğini söylemiş. Soytarı bu kez yine aşçıları toplamış karşısına ve patlıcanın tokluk hissi vermekten başka hiçbir işe yaramadığından söz etmiş. Bir daha sarayda asla patlıcan yemeği pişirilmemesini istemiş.

Aşçıbaşı sinirlenmiş: Be adam daha dün patlıcanın faydalarını anlata anlata bitiremiyordun, bugün yerden yere vuruyorsun. Hangi dediğine inanalım?

Soytarı gülmüş: Siz benim söylediklerimin hangisinin doğru olduğunu tartışacağınıza, ne diyorsam onu yapın. Çünkü ben patlıcanın değil, kralın soytarısıyım!

Yalakalık zaman zaman kurumsallaşmıştır. Kralların soytarıları veya dalkavukları hemen her dönem olmuştur. Yani bir tutumun yalakalık olarak nitelenmesi için şu özellikleri taşıması gerekir:

*yanlış olduğunu bile bile yandaşlık

* Güce, güçlüye yandaşlık

*Menfaate yandaşlık..

Yalaka, inanmadığı halde yağ çeker, yani yalakalandığı kim ise, konuya ister inansın ister inanmasın onun yanında yer alır. Burada yalakanın kaygısı hak hukuk değil yağcılığını yaptığı varlığın memnuniyetidir.

Yalakanın bir başka özelliği menfaate yandaşlık etmesidir. Çıkar varsa çıkardan yana konuşur yalaka. Ya da Çıkardan yana susar. Çıkardan yana durur. Çıkarı olanların yanında yer alır.

Gel gelelim günümüzdeki bazı yalaka yazarlara. Hemen her kurumda olduğu gibi, son dönemlerde gazete köşelerinde ve televizyon kanallarında da yalakalar kol geziyor.

Dürüst ve yalakalıktan uzak yazanları tenzih ediyorum…

Bu bahsettiğim yalakalar, bugüne kadar çalıştığım bütün yayın kuruluşlarında vardı, halen de var. Onlar kendilerini bilir. Kentin sorunlarını, toplumsal yaraları yazıp halkın gözü kulağı olmak yerine, “Belki beni de iyi bir yere getirirler, bana iyi bir konum verirler” düşüncesiyle, o dönem kim iktidardaysa, kim güçlüyse onu pohpohlar, över, göklere çıkarır, hatta deyim yerindeyse, ayakkabılarının dibini bile yalar…

Kendilerine farklı farklı sıfatlar takarlar. Ağızları laf yapar, kendilerini çok saygınmış gibi gösterirler, yalamak için şiir, makale vs. şeklinde yazı yazarlar, ancak herkesin onlardan nefret ettiğini kabullenmezler. Bu yalakalarda gurur adına hiçbir şey yoktur. Utanmaz, yüzleri yırtık, suratına tükürsen, eyvallah diyebilecek varlıklardır bunlar. En azından şahsen kendim, böyle insanlardan nefret ediyorum. Ancak dünya var oldukça, YALAKALIK sanatının da süreceğini biliyorum…

 

Bu yazı toplam 352 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim