• BIST 109.660
  • Altın 156,361
  • Dolar 3,8644
  • Euro 4,5615
  • Diyarbakır 12 °C
  • Mardin 18 °C
  • Batman 11 °C

PROJELERE ZAMAN AYIRIN

PROJELERE ZAMAN AYIRIN
Dicle Üniversitesi’nin (DÜ) 2011-2012 akademik yılı açılış töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Diyarbakır'ın sosyoekonomik, sosyokültürel sorunları ve maalesef bozulan imajıyla ilgili de sosyal projelere zaman ayırmasını diliyo

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Dicle Üniversitesinin (DÜ)  2011-2012 akademik yıl açılış töreninde, üniversitelerin, sadece yaptıkları bilimsel araştırmalar, literatüre kazandırdıkları ve evrensel bilgiye yönelik çalışmalarla değil, bulundukları şehrin ve bölgenin sosyoekonomik gelişmesine ve kalkınmasına çok önemli katkı sağlayan müesseseler olduğunu belirtti. Bu nedenle bir yerde üniversitenin bulunuyor olmasının oranın sadece sosyoekonomik kalkınması, iktisadi sektörlere katkısı ile değil, sosyal sektörler açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayan Eker, adını buradan çıkıp Basra Körfezi'ne kadar bütün Mezopotamya'yı sulayarak bereket taşıyan  Dicle Nehri'nden alan üniversitenin yarım yüzyıla varan geçmişiyle Diyarbakır'ın gelişmesine önemli katkı sağladığını vurguladı. Eker, DÜ'nün, özellikle son 3 yılda yaptığı hamlelerle, kurduğu araştırma merkezleri ve geliştirdiği projelerle öğrenci sayısını 13 binden 22 bine çıkardığını, bu çalışma ve çabaları takdirle izlediklerini bildirdi.Türkiye'de hükümet olarak geçmişte hiç yapılmamış bir işi yaparak milli eğitime ayrılan bütçeyi bütün kamu kuruluşları içerisinde bir numaraya taşıdıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:''Bu, Türkiye'de gerek eğitime gerek onun önemli bir sektörünü oluşturan araştırma geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önemden geliyor. Türkiye'de bundan 10 yıl önce Ar-Ge'ye ayrılan bütçe 2.9 milyar lirayken bugün 9 milyar lirayı aştı. Türkiye'nin Ar-Ge'ye ayırdığı bütçenin milli gelir içerisindeki payı yüzde 0.48'lerden yüzde 0.85'lere yükseldi. 10 yıl önce gayri safi yurt içi hasılamız 230 milyar dolarken bugün 750 milyar dolara yükseldi. Bu, gelinen noktayı çok iyi özetliyor “dedi.

 

DİYARBAKIR'IN RUHU BARIŞTIR

Bakan Eker, şehirlerin ruhu olduğunu, her kentin kendine özgü bir ruh taşıdığını da belirterek, ''Diyarbakır'ın ruhu da barıştır'' dedi.

Bunu Diyarbakır'a bir iltifat olsun diye söylemediğini, bunu tarihin söylediğini ve Diyarbakır'ın 5 kilometre uzunluğundaki bir kalbi andıran surlara sahip olduğunu ifade eden Eker şunları söyledi: ''Bu surların içerisinde kurulan medeniyetlerin inşasında çok çeşitli etnik yapıların, dinlerin, mezhep ve görüşlerin katkısı vardır. Bu surların içerisinde bu medeniyetler bir arada inşa edilmiştir. Biz de eğer Diyarbakır'ı bir kalp olarak düşünürsek Dicle Nehri de buraya temiz kan taşıyan ana damar aortdur. İsmini bu kadar kutlu bir nehirden alan üniversitenin Diyarbakır'ın sosyoekonomik, sosyokültürel sorunları ve maalesef bozulan imajıyla ilgili de sosyal projelere zaman ayırmasını diliyorum. Tek başına sağlıkla, mühendislik alanları ve iktisadi konularla değil, sosyal ve siyasetle ilgili projelerin de burada araştırılması, sonuçlandırılması ve Diyarbakır'ın bu manadaki ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamasını arzu ediyorum.''

Eker, hükümet olarak DÜ'nün öğrenci kapasitesini artırması, daha iyi bir donanım ve etkinliğe sahip olması için çaba içinde olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti: ''Başbakanımızın da talimatları bu yönde. Hem hizmet üretmesi hem çalışanların, akademisyenlerin ve öğrencilerin günlük ihtiyaçlarına cevap verecek sosyal donatı alanları dahi olmak üzere, bütün faaliyetlerini en iyi şekilde yerine getirmesi öğrencilerin daha iyi öğrenim görmelerine imkan sağlayacak altyapı oluşturulması, akademisyenlerin daha iyi çalışma yapabilecekleri bir ortamın oluşturulması açısından atılacak adımlar önemli. Biz de bunları hükümet olarak destekleyeceğiz. 2011-2012 akademik yılın tüm bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum “dedi.

 

DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç da son 3 yılda fakülte sayısını 10'dan 13'e, yüksekokul sayısını 3'den 4'e, araştırma merkezi sayısını 18'e, program sayısını 266'ya çıkardıklarını belirterek, üniversite olarak 82 lisans, 62 ön lisans, 75 yüksek lisans ve 47 doktora programı ile hizmet verdiklerini söyledi. Akademik eleman sayısını bin 265'den bin 678'e çıkardıklarına dikkati çeken Saraç, göreve geldiklerinde 13 bin 500 olan öğrenci sayısının ise 22 bine ulaştığını ifade etti.  Konuşmaların ardından, DÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Celit tarafından ''Trafik Kazalarında Baş ve Omurga Yaralanmaları İçin Önleyici Tedbirler'' konulu ilk ders verildi.  Tören, DÜ Konservatuvar Bölümü öğrencilerince oluşturulan ''Çok Dilli Müzik Grubu''nca 7 dilde şarkılar seslendirilmesiyle sona erdi.

Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim