• BIST 115.978
  • Altın 164,065
  • Dolar 3,8194
  • Euro 4,6678
  • Diyarbakır 5 °C
  • Mardin 7 °C
  • Batman 9 °C

SES, Sosyal Politikalar Müdürü Hakkında Suç Duyurusunda BulunacakBağlantı

SES, Sosyal Politikalar Müdürü Hakkında Suç Duyurusunda BulunacakBağlantı
SES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü ve ekibi hakkında, reklam yapmak amacıyla hizmet alanların fotoğraflarını sosyal medyada paylaşması nedeniyle “gizlilik ve mahremiyet” ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak.

Salih YEŞİL

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde çalışan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde yaşadıkları sorunlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. SES Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen toplantıda SES Yönetim Kurulu Üyesi ve SES İş Yeri Temsilcisi Mehmet Erden konuştu.

 

‘ÜYELERİMİZ İSTİFAYA ZORLANIYOR’

 

Konunun araştırılması ve soruşturulması için çağrıda bulunan Erden, “Sosyal Hizmet alanındaki bilgi ve tecrübeleriyle kurumda yapılan uygulamalara karşı çıkan çalışanlara ve sendikamız üyelerine yönelik sürekli bir yer değişikliği ile baskı ve sindirme politikası uygulanmaktadır. Bir idareci olarak tüm çalışanlara tarafsız davranması gerekirken, aksine sendikamız üyelerine yönelik ciddi bir mobing uygulanmaktadır. Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü, göreve geldiği günden itibaren şahsı ve yakın ilişkide olduğu müdürler eliyle üyelerimiz odalara çekilerek ‘Sizin bu terörist sendikada ne işiniz var’ gibi söylemlerle sendikamızdan istifaya zorlamakta ve sendikamız itibarsızlaştırılmaktadır” dedi.

 

‘MAFYAVARİ BİR ÜSLUP KULLANILIYOR’

 

Din, dil, ırk ayrımı yapılmadan herkese hizmet verilmesi gerektiğini ifade eden SES Yönetim Kurulu Üyesi Eden “Bu, Sosyal Devlet olmanın gereğidir. Diyarbakır ilini özelde değerlendirdiğimizde hizmet verenlerin ve hizmet alanların çoğunluğunun Kürt olduğu bilinmektedir. Müdürlükte hem hizmet verenleri hem hizmet alanları rencide eden milliyetçi, ırkçı söylemler kullanılmakta ve hizmet alanlar ile çalışanlar bu söylemlerden rahatsız olmaktadır. Özellikle hizmet alan tarafından bakıldığında, hiçbir kabulü olmayan bu tür bakış açıları, sunulan hizmetleri de aksatmaktadır. Çalışanlara yönelik sürekli aşağılayıcı ve hakarete varan bir dil kullanılmaktadır. Çalışanlar tehdit edilerek mafyavari bir üslup kullanılmakta, çalışanlara usulsüz işler dayatılmakta, buna karşı çıkan personel, ‘senle sonra görüşürüz’ gibi söylemlerle tehdit edilmektedir” diye konuştu.

 

‘HİZMET ALAN KADINLARA YAKLAŞIM HEPİMİZDE ENDİŞE YARATTIYOR’

 

Özellikle kadın çalışanlara karşı söylemler ile mobing uygulandığını iddia eden Eden, “Çalışanlara yönelik sürekli aşağılayıcı ve hakarete varan bir dil kullanılmaktadır. Çalışanlar tehdit edilerek mafyavari bir üslup kullanılmakta, çalışanlara usulsüz işler dayatılmakta, buna karşı çıkan personel, “senle sonra görüşürüz” gibi söylemlerle tehdit edilmektedir.  Tüm çalışanlara yönelik kullanılan aşağılayıcı üslup, kadın çalışanlara yönelik daha da sertleşmektedir. Kadın çalışanlara hakarete varacak, ahlaki olarak ta kabul edilemeyecek sözler kullanılmaktadır. Oysa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gerek toplumsal gerekse işyerlerinde kadına yönelik yapılan her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı kurulmuş ve buna yönelik politika ürettiğini iddia eden kurumun il Müdürünün kadın çalışanlara yönelik bu tutum ve davranışı kabul edilir bir durum değildir. Kadın çalışanlara böylesi bir dil ve bakış acısı gösteren birinin kurumdan hizmet alan kadınlara tutumu, hepimizde endişe yaratmaktadır. İl Müdürünün bu olumsuz tutum ve davranışları, cesaret verici olmalı ki, personelle yaşanan tartışmalar esnasında, Kuruluş Müdürleri tarafından da personele cinsiyetçi küfürler dahi kullanılmaktadır” iddialarında bulundu.

 

İl Müdürü ve ekibinin reklam yapmak amacıyla hizmet alanlarla çektiği fotoğrafları sosyal medya da paylaşarak “gizlilik ve mahremiyet ilkesini” açıkça çiğnediklerini kaydeden Eden, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut İl Müdürü, kurum bakımında koruma altında olan çocuklar ve kurumdan sosyal ve ekonomik destek alan çocukları ziyareti sırasında çektiği fotoğrafları, kendisine ait sosyal medya hesaplarında kamuya açık bir şekilde paylaşarak BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 8. Maddesi 1. Fıkrasında yer alan “Taraf Devletler, yasanın tanıdığı şekliyle çocuğun kimliğini; tabiiyeti, ismi ve aile bağları dâhil, koruma hakkına saygı göstermeyi ve bu konuda yasa dışı müdahalelerde bulunmamayı taahhüt ederler” açıkça ihlal etmektedir. Koruma ve bakım altında olan çocuğun gelecek yaşantısında geçmişini gizleme hakkını ve hayati tehlikesinin olması durumunda gizlilik ilkesini ihlal etmiş olmaktadır. Bu fotoğrafların paylaşılmasıyla, başta istismar olmak üzere, çocukların özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişilik haklarının ihlali söz konusudur.”

Konu hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına soruşturma açma talebinde bulunan Edeni konuya ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

‘SİNDİRMELERE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

 

İl müdürünün bu baskı ve mobingleri düzeltmek için göreve getirildiğini belirten SES Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Eden, “Göreve gelmeden önce ve görev süresince Diyarbakır Sosyal Hizmetlerde çalışan sayısı ile verilen hizmetler kıyaslandığında, iddia edilen ‘düzeltmenin’ aslında ‘nitelliksizleştirmeye’ dönüştüğünü gözlemlemekteyiz. Sosyal hizmetlerin etkili ve nitelikli bir hale getirilmesi için sorunlarımızı sıralarken bölünmemiş bir insanlık için mesleğimizin savunuculuk ve hak temelli bakış açısıyla tüm yurttaşlarımızı; dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce vb. yönlerden ayırt edilmeden haklarını  savunmaya  davet ediyoruz. Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri olarak; Sosyal Hizmetin bir lütuf ve sadaka olmadığını, hizmet alanlar ve hizmet üretenlerin hakkını her zaman savunacağımızı ifade ediyoruz. Bu sindirmelere karşı asla boyun eğmeyeceğiz” diyerek mücadele etmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim