• BIST 109.244
  • Altın 156,111
  • Dolar 3,8598
  • Euro 4,5505
  • Diyarbakır 8 °C
  • Mardin 16 °C
  • Batman 7 °C

SORUNU ÇÖZEN TARİHE GEÇER

SORUNU ÇÖZEN TARİHE GEÇER
Bölgenin nabzını tutmaya devam eden gazetemiz güncel, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can’la arazi toplulaştırma ve Silvan barajı projelerini kapsayan GAP çalışmalarını, Kürt sorununu, KCK operasyonlarını ve Van depremini konuştuk.

 

Bölgenin nabzını tutmaya devam eden gazetemiz güncel, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can’la arazi toplulaştırma ve Silvan barajı projelerini kapsayan GAP çalışmalarını, Kürt sorununu, KCK operasyonlarını ve Van depremini konuştuk.

RAMAZAN DEVRİM’İN ÖZEL RÖPORTAJI

Gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulunan Remzi Can, Arazi toplulaştırma çalışmaları ve Silvan Barajı bölgenin gelişimi için bir milat değerinde olduğunu belirtti. Can, Kürt sorunu konusunda ise “Kürt sorunu çözülürse Türkiye dünya ülkesi olur. Ve bu sorunu çözen tarihe geçer” dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, güncel’e çok değerli ve dikkate değer açıklamalar yaptı. Birçok alanda çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Can, Türkiye’nin ve bölgenin geleceğini ilgilendiren çalışmalar için umutlu konuştu. Can, arazi toplulaştırma çalışmaları ve Silvan Barajı bölgenin gelişimi için bir milat değerinde olduğunu belirtti. Arazi dağınıklığını sonlandıracak olan arazi toplulaştırma çalışmaları ve 248 bin hektarlık araziyi sulandıracak olan Silvan Barajı bölge için çok önemli bir sonuç olacağını belirtti. Silvan Barajı ve arazi toplulaştırma çalışmalarıyla beraber Kürt sorunu da çözülürse Türkiye’nin güçlü bir dünya ülkesi haline geleceğini söyleyen Can, Organize Sanayi ile de bölgenin kalkınmasına çalıştıklarını belirtti. Van depreminde evsiz kalanlara prefabrik evlerden oluşan Diyarbakır Köyünü yapacaklarını ifade eden Can, KCK operasyonlarının siyasi operasyonlar olduğunu belirtti. Can, “Organize Sanayi Bölgesi ihtiyacı karşılamadığını ve yüzlerce girişimci Organize sanayi için sırada bekliyor” dedi.

SORUNU ÇÖZEN TARİHE GEÇER

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Kürt sorunun Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Can, “Kürt sorunu 30- 40 yıldır devam ediyor. Kürt sorunu için 40 bini aşan insan yaşamını yitirdi. Ve hala da bir sonuca varılamadı. Gidilen çizgi zikzaklar çiziyor. Savaşın kimseye bir yarar sağlamadığını herkes biliyor. Yaşananlar kin ve nefrete yol açıyor. Asker cenazeleri, Türklerde kin ve nefrete neden oluyor. PKK’lı cenazesi ise Kürtler tarafında kin ve nefrete neden oluyor. Bu şekilde devam ettiğinde kimse bir kazanç elde etmez. Bu şekilde de gideceğini düşünmüyorum. Eninde sonunda Kürt sorunu bir çözüme kavuşacaktır. Ne zaman barış olur bilmiyorum. Kürt sorunu çözülürse Türkiye dünya ülkesi haline gelir.  Sorunu çözen de tarihe geçecektir. Kim de bu sorun için bir gayret gösterirse biz, sivil toplum kuruluşu olarak onların arkasında oluruz. Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman eksiğimiz olmadığını aksine fazlalığımızın olduğunu söyleyebilirim” dedi.

KCK OPERASYONLARI SİYASİDİR

İki yıla aşkındır devam eden KCK operasyonlarının siyasi olduğunu söyleyen Can şöyle dedi: “Devlet bir yandan silah bırak gel siyaset yap diyor, bir yandan da halk tarafından seçilen siyasetçileri de içeri tıkıyor. Bu yöntem bir tutarsızlıktır. Tutuklananların çoğu halkın desteğini almış kişilerdir. Bu şekilde yaparak da nasıl bir sonuca varmaya düşünüyorlar. Bu durum gösteriyor ki hükümet açılımlardan samimi davranmıyor. Kürt sorunun çözülmesine KCK tutuklamaları büyük bir engel oluşturuyor. Yargı süreci durmuş vaziyette bulunuyor. Nasıl olacağı da belli değil. Hükümet olanlara karşı adeta savaş ilan etmiş durumda. Bu kızgınlık bizleri ileriye götürmez. Kürt sorunun çözümüne engel olacak her türlü giriş bizleri yıllarca geri götürüyor. Herkesin bunun farkına varması gerekiyor” dedi.

GAP BÖLGEYİ UÇURACAK

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, bölge için çok önemli GAP kapsamındaki çalışmaları anlattı. Can, “Bölgenin kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. Bölge için devlet ve diğer kurumlarla beraber çalışıyoruz. GAP kapsamında olan çalışmalar her geçen gün daha da anlaşılır bir duruma geliyor. Silvan Barajı, bizim için çok önemlidir. Bölgeye katacağı değer de fazla olacaktır. Silvan Barajıyla beraber 248 bin hektarlık arazi sulanabilir duruma gelecek. Baraj projesinin ihalesi yapıldı ve beş yıl sonra bitirilmesi planlanıyor. Beş yıl sonrasında tarım çok hızlı bir şekilde ilerleyecek. Yatırımlar tarım üzerinden çoğalmaya başlayacak. Sulama kanaları da hızlı bir şekilde yapılamaya çalışılacak. Bu kanalar modern bir şekilde yapılacak ve sulama için ileride herhangi bir aksaklığın olmaması için sulama kanallarına çok dikkat edilecek. Toplamda 480 bin hektarlık sulanabilir alan var. Bunun 248 bin hektarlık alanını Silvan Barajı sulayacak. Sanayi yatırımları da sulu tarıma bağlı olarak hızlı bir gelişim gösterecek” dedi.

 

DAĞINIK ARAZİLER TOPLULAŞTIRILACAK

Arazi yapılarının çok dağının olduğunu söyleyen Can,  bu araziler Avrupa standartlarına getirileceğini söyledi. Can, “GAP’ın bir kolu da arazi yapısıdır. Arazi dağınıklığından dolayı sulu tarım için lazım olan kanalların yapımı zorlanıyor. Silvan Barajı ve Kıralkızı Barajlarıyla bölgeyi tarım alanında çok ileriye taşıyacak çalışmalar yapılıyor. Ancak bu çalışmalar, arazilerin düzensizliğinden sorunlar çıkarabilir. Toplulaştırma Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatıldı. Değişik yerlerde parça parça arazisi bulunanlara toplu olarak arazi verilecek. Devlet araziyi verirken de arazinin yüzde 10’unu yapacağı kanallar için ayırıyor. Bu yöntem, vatandaşların işine de geliyor. Toplulaştırma Genel Müdürlüğü, dağınık arazileri toplu hale getirerek bir düzene oturtacak. Düzenli hale getirilen araziler, kanalların geçeceği şekilde düzenlenecek. Bu şekilde sulama barajlarıyla sulanması düşünülen araziler, yapılacak olan düzenli kanallarla daha rahat düzenlenecek” dedi.

ÇALIŞMALARIMIZIN SONUCUNU HENÜZ ALAMADIK

Bölgenin kalkınması ve girişimcilerin gelip bölgeye yatırım yapması içi çok çalıştıklarını söyleyen Can, ancak henüz bu çalışmaların sonucunu alamadıklarını söyledi. Can, “Tarım alanında, sanayi alanında ve yatırımlar konusunda büyük çabalarımız oldu. Bu çabalar, kısa vadeli olmadığı için bekledikleri sonucu alamadık. Yatırımlar, işsizlik konusunda gözle görülür bir iyileştirme sağlayamadı. Bölge için devletin teşvikleri var. Enerji muafiyeti ve SSK primlerinde destekleri var. Bu şekilde işsizliğe çözüm aranıyor” dedi.

GİRİŞİMCİLER YATIRIM İÇİN SIRADA BEKLİYOR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Organize Sanayi Bölgesinın ihtiyacı karşılamadığını söyledi. Can, “Organize Sanayi Bölgesine 3200 hektarlık arazi tahsisatı yapıldı. Ancak buranın alt yapısı bir yıla kadar ancak sonuçlanır. Bu alanda enerji, su, kanalizasyon ve yapım çalışmaları yapılacak. Ondan sonra yatırımcılar gelip yatırımlarını yapacaklar. Birinci organize Sanayi Bölgesi yüzde 100 doluluğa ulaştı. Diğer bölümlerde yatırımlar için girişimciler sırada bekliyor. Bu sayı 100’ü aştı.  Burada, mermer başta olmak üzere elektronik, plastik sanayi, kimya ve gıda yatırımları yapılıyor. Teşvik yasasında “Devlet, Organize Sanayi Bölgesinde yer yoksa arazi tahsis etmek zorundadır” deniliyor. Ama maalesef bu uygulama işlemiyor. Bu nedenle elimizde bulunan arazi ihtiyacı karşılamıyor” dedi.

YURT DIŞINA İŞ GEZİLERİ YAPILIYOR

Can, yatırımları dünya çapına yaymak için yurtdışı gezilerinin yapıldığını söyledi. Can, “KOSGEB’in desteğiyle bir gurup iş adamıyla Rusya’nın Başkenti Moskova’ya gittik. Orada Rus Türk İş Adamları Birliğine, Moskova Ticaret Odasına gittik. İnşaat ve yapı fuarına katıldık. Gözlemlerimiz ve girişimlerimiz oldu. Temel amacımız oraya gidip bölgeye yatırım çekmekti. Ziyaretimiz esnasında birçok kişiyle görüşmemiz oldu ve çalışmalarımızla beraber yatırımlarımızı tanıttık. Rusya’daki inşaat sektörünün çoğunlu ülkemizden gidenlerin elinde bulunuyor. Çok geniş bir alan var. Aynı zamanda büyük bir ihtiyaç var. O ihtiyacı karşılamak gerektiği hususunda çalışmalarımızı hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

VAN’A DİYARBAKIR KÖYÜ

Van depremi sonrasını değerlendiren Can, insanların zatüreden ölebilecek duruma geldiklerini söyledi. Can, “Van depremin ilk yardımlarımızı battaniye ve diğer ihtiyaçlarla yapmıştık. Kışın gelmesiyle beraber çadırda yaşayan insanlar çok zor durumda kalacaklar. Kış soğuğunda yaşamakta çok zordur. Van’na gittik eksiği yerinde gördük. Oradaki insanlara acil bir şekilde prefabrik evlere ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Diyarbakır’a döndüğümüzde meclisi topladık ve yardım için seferberlik başlattık. “ Bir prefabrik ev de sen al” sloganıyla çalışmalara başladık ilk etapta 100 tane prefabrik ev yapacağız. Sonrası için çalışmalarımız devam edecek. Prefabrik ev konusunda hedefimiz 1000 tane prefabrik eve ulaşmaktır. Herkesten yardım bekliyoruz. Bu şekilde Van’a Diyarbakır köyünü yapacağız. Deprem felaketi herkesin başına gelebilirdi. O yüzden herkesin yardım etmesi gerekiyor. Herkes elinden geleni yapması gerekiyor” dedi.

Bu haber toplam 1664 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim