• BIST 108.934
  • Altın 154,635
  • Dolar 3,8280
  • Euro 4,5256
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 3 °C

Sur’da 4 Bin 985 Yapıdan 3 Bin 569 Yapı Yıkıldı

Sur’da 4 Bin 985 Yapıdan 3 Bin 569 Yapı Yıkıldı
Sur’da yaşanan çatışmaların ardından geçen iki yıla ilişkin rapor hazırlayan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Suriçi’ndeki 4 bin 985 yapıdan, 3 bin 569 yapının yıkıldığını açıkladı.

Salih YEŞİL

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmaların ardından yapılan yıkım ve imara ilişkin hazırladığı iki yıllık raporu düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Açıklamayı CHP, HDP, BDP, DTK Diyarbakır il yöneticileri, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, sendika temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları takip etti.

Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen toplantıda konuşan TMMOB Diyarbakır İl Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Orak, raporu hazırlama aşamasında sokağa çıkma yasağının devam ettiği bölgelere giremediklerini, raporlarını havadan çekilen fotoğraflarla hazırladıklarını dile getirdi. Uzaydan çekilmiş fotoğrafları satın almak istediklerini ama ilgili şirketlerin parayla fotoğrafları kendilerine satmadıklarını aktaran Orak, çatışmalardan etkilenen ve yıkılan tüm kentlere ilişkin rapor hazırlayacaklarını açıkladı.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Mimar ve Mühendisler Odası Diyarbakır Şubesi İl Yönetim Kurulu Üyesi Herdem Doğrul, raporun hazırlanmasında yaşananlara ilişkin bilgi verdi ve değerlendirmelerde bulundu. Doğrul, sokağa çıkma yasağın sürmesi nedeniyle alandan tespit yapma şansları olmadığını, raporun hazırlanmasında bazı bilgileri alandan çalışanlardan temin ettiklerini, ancak raporun esas verilerini uygu görüntülerinden elde edilen görüntülerden oluştuğunu dile getirdi.

‘HASARLAR BASİT ONARIMA GİDERİLECEK DÜZEYDEYDİ’

Çatışmalar sonrası TMMOB olarak Suriçi’nde hasar tespit çalışması yaptıklarını kaydeden Doğrul, o dönem yapılan hasar tespit çalışmalarında hasarın cüzi olduğunu, basit onarımlarla giderilebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Toplamda 706 yapıda hasar tespiti yapıldığını bunlardan 693 yapının basit onarımlarla eski haline getirilecek nitelikte olduğu bilgisini verdi. 13 Ekim’de yaptıkları inceleme ile bu günkü tablo arasındaki farkı “uçurum var” sözleri ile değerlendiren Doğrul, çatışmaların sona erdiği 2016’nın martı ile bu günkü tablo arasında da uçurum olduğunu kaydetti.

Sur’da yaşanan tahribatın kaynağının yaşanan çatışmaların olmadığını, çatışmaların bitmesinin ardından yürütülen yıkım çalışması olduğunu söyleyen Doğrul, “Bunu çok net olarak çekilen fotoğraflarda görebilirsiniz” dedi. Yasaklı 6 mahallenin yüzde 72’sinin yıkılmış durumda olduğunu bilgisini veren Doğrul, “Alanda hiçbir şey kalmamış, içerisindeki tescilli yapılar da dahil” diye konuştu.

Sur’a ilişkin hazırladığı raporların özet rapor olduğunu belirten Doğrul, esas raporlarının çatışmalar ve yıkımın yaşandığı diğer kentleri de içine alacak şekilde kapsayıcı bir rapor hazırlayacaklarını açıkladı.

Sur’daki mahallelerdeki yıkım sonrası yapılan yeni imara da değinen Doğrul, “Sur’da imar çalışması yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bunun altında kalacağına inanıyoruz. Çünkü Sur’un kendisi buna izin vermeyecektir. Sur’un sokak dokusu, Sur’un kalıtsal yapısı buna izin vermeyecektir” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2016’da Koruma Amaçlı İmar Planı’nda değişiklik yaptığını hatırlatan Doğrul, bu plan doğrultusunda sokak ve caddelerin genişletildiğine işaret etti. Doğrul, “Sur’da hiç yıkım olmamış olsaydı bile sadece bu sokak genişletmeleri yüzünden Sur’da 59 tane tescilli yapı yakılmak zorundaydı” diye belirtti.

‘TESCİLİ YAPI YIKILACAK YERİNE KARAKOL YAPILACAK’

Sur’da 6 yeni karakolun yapılacağını aktaran Doğrul, İskenderpaşa Mahallesi’nde yapılan yapılacak bir karakolun tescilli bir yapı üzerine inşa edileceğini söyledi. Doğrul, “Ki ortada bir hasar yok, bir şey yok ama o tescili yapının yıkılıp yerine karakol yapılması söz konusudur, Revize Amaçlı İmar Palanı’nda” şeklinde konuştu.

Sur’daki yıkımın Türkiye’deki bir çok kentte yapılan kentsel dönüşüm ile adlandırıldığına dikkati çeken Doğrul, “Mevcut durumun kentsel dönüşüm süreçlerinden şöyle bir farkı var: Bir kültürel soykırım durumu söz konusudur. Yani 6 mahallenin yüzde 72’si yok edilmişse, o mahallelerde eski yaşam dokusunun inşa edilmemesi üzerine yok edilmiştir. Bu durum onu gösteriyor. Kültürel değerlerin kendini yeniden var edemiyor oluşu, o kültüre dair bir soykırım hamlesinin geliştiğini gösteriyor. Bunun açık izahı budur” ifadelerini kullandı.

Sur’daki çatışmalar nedeniyle çıkarılan Acele Kamulaştırma Kararı’nın bütün Suriçi’ni kapsadığına işaret eden Doğrul, bu kararın Sur’un Sur’un yüzde 82’sini acele kamulaştırılmasını öngördüğünün altını çizdi. Doğrul bu kararla Sur’un yıkılıp yerine yeni bir şeyin yapılması anlamını taşıdığı tespitinde bulundu.

‘KESİNLİKLE SUR HALKININ MENFAATİNİ GÖZETMİYORLAR’

Sur’un yasaklı 6 mahallesindeki göçün 2015 verilerine göre 22 bin 323 kişi olduğunu açıklayan Doğrul, göç edenlerin durumunun takip edilmemesi kültürel soykırımın ayrı bir göstergesi olduğunu söyledi. Doğrul, “Bu konuda karar geliştirenler kesinlikle ama kesinlikle Sur halkının menfaatlerini gözetmiyorlar” dedi.

Kamulaştırılan yapılar ile yeniden inşa edilen yapıların satış bedelini karşılaştıran Doğrul,” İktidar nezdindeki yaklaşım Sur halkı tekrar Sur’a dönmesin üzerinedir. Bunu neye göre söylüyoruz? Kamulaştırma bedeli metrekare başına 400, 600, 800 TL arasında değişiyor, ama yeni inşa edilen yerlerin metrekare satış fiyatı 2 bin 500 TL’dir. Bu ne demek? Yani 100 metrekare evi olan bir Surlunun 40 bin TL’yle kamulaştırılan evinin yerine yeni bir ev almak isterse 2 yüz 50 bin lira ödemesi gerekir” diye belirtti.

‘SURİÇİ’NDEKİ 7 BİN 714 PARSELDEN 6 BİN 292’Sİ KAMULAŞTIRILDI’

Doğrul’un değerlendirmelerinin ardından Şehir Planlamacıları Odası Başkan Fatih Tekin, hazırlanan raporu açıkladı. Tekin 21 Mart 2016’da 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 92. Maddesine dayanılarak Suriçi’ndeki 7 bin 714 parselden 6 bin 292 parselin kamulaştırıldığını söyledi. Kalan alanlar da daha önce kamulaştırıldığı için kamulaştırılmaya dahil edilmediğini kaydeden Tekin, “Kamulaştırmaya dayanak yapılan olarak da 2012’deki ‘Riski Alan’ kararı olarak gösterildi. Fakat bu durumun kendisi de Kamulaştırma Kanunu’na aykırıdır” dedi.

Revize edilen imar planında güvenliğin ön plana çıkarıldığını vurgulayan Tekin, Sur’da 6 karakol inşa edileceğini, bu karakolları bir birine bağlayan ring yollarının inşa edilerek caddelerin genişletileceğini bunun da Sur’un sokak dokusunu kaybolmasına neden olacağını dile getirdi. Tekin, mevcut planda 59 tescilli yapının yıkılacağını aktardı.

Tekin, yapılacak karakolların, Alipaşa, Fatihpaşa, İskenderpaşa mahallelerinde konut tesis alanına, Melikahmet Mahallesi’nde sosyal tesis alanına, Hasırlı ve Fatihpaşa mahallelerinde ise ilköğretim tesis alanında inşa edileceğini açıkladı.

‘KARAKOL VE YOLLAR NEDENİYLE 17’Sİ TESCİLLİ 976 YAPI YIKILACAK’

Yaptığı tespitler neticesinde, karakol ve yollar nedeniyle Suriçi’nde 17 tescilli yapının, 42 tane korumaya değer yapının toplamda ise 976 yapımının plan kararıyla yıkımının öngörüldüğünü belirten Tekin, planda tecilli yapıların korunacağını ama bu korumanın bu yapılan nasıl korunacağının belirtilmediğine işaret etti.

Çatışmaların sonlanması ve çatışmalardan sonra başlatılan yıkım çalışmalarının verilerini paylaşan Tekin, çatışmalardan sonra yıkımın yüzde 10 olduğunu çatışmaların bitmesinin ardından başlayan yıkım çalışmalarında Suriçi’nin yüzde 72’sinin yıkıldığını anlattı. Suriçi’nin toplan 148 hektarlık alanının 146.3 hektarının yıkıldığını kaydetti. Tekin, Suriçi’ndeki 4 bin 985 yapıdan, 3 bin 569 yapının yıkıldığını bin 416 yapının ise yıkılmadığını açıkladı.

Verilerin paylaşımın ardından basın toplantısı sona erdi. 

Bu haber toplam 207 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim