• BIST 110.248
  • Altın 155,637
  • Dolar 3,8262
  • Euro 4,5259
  • Diyarbakır 8 °C
  • Mardin 12 °C
  • Batman 6 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Bir mahallenin sorumlu hiyerarşik sıralamasında muhtar, en üst sırada yerini alır. Mahalledeki resmi yazışmalar ve devlet ile halk arasındaki köprü konumunda olan yegâne kişi muhtardır. Sorumluluğu ve çalışma süresi ile diğer devlet memurlarından hiçbir f

 

CEP HARÇLIĞI MUHTAR MAAŞI

Bir mahallenin sorumlu hiyerarşik sıralamasında muhtar, en üst sırada yerini alır. Mahalledeki resmi yazışmalar ve devlet ile halk arasındaki köprü konumunda olan yegâne kişi muhtardır. Sorumluluğu ve çalışma süresi ile diğer devlet memurlarından hiçbir farkı yok. Hatta mahalledeki sosyo demografik yapıyı da göz önünde bulundurduğumuz zaman muhtarın ne kadar zor bir göreve talip olduğunu görüyoruz.

Muhtarlık, makamı haricinde şahsa herhangi bir maddi kazanç sağlaması düşünülemez. Muhtarlar, eskiden gelen evrakları mühürledikleri zaman bir miktar ücret talep ederlerdi. Zengin yapıya sahip olan mahallelerde muhtarlık yapan şahıslar devletten maaş almasalar dahi evrak mühürleme sonucu elde ettikleri maddi kazanç küçümsenmeyecek kadar iyi durumdaydı. Ama çok yoksul olan mahallelerde muhtarlık yapan şahıslar ise aldıkları 350 lira maaşla geçinmeye çalışıyorlar. Aldıkları para da Bağ- Kur pirimine yatırıldığı için elde kalan sıfır.

Muhtarların ailesi, geçimsizlikten ötürü zor anlar yaşıyor. Muhtarlar, bütün masrafları cebinden ödediği için bazı durumlarda internet ve kira parasını bile ödeyemiyor. Derdini dile getirecek kimse olmadığından biz, basın olarak bunu dile getirmeyi bir sorumluluk olarak gördük.

Muhtarların mahallerinde iyi çalışabilmeleri için kendilerini tatmin edecek bir maaş almaları gerekiyor. Muhtarların kendisi ve ailesi kimseye muhtaç kalmasın. Fakir mahalle sakinlerinin birkaç kuruşuna muhtaç kalınmasın. Devlet burada muhtarlara devlet memuru gibi bir maaş bağlamalıdır. Çalışma sürecinde yapılacak muhtarlık masrafları devlet tarafından karşılansın. Sabit bir maaş alan muhtarlar, hizmeti halka karşılıksız olacak bir şekilde yapmalıdır. Her şeyi devlet tarafından karşılanan muhtardan her türlü hesap sorulabilir. Birkaç lira bile veremeyen vatandaş boynu bükük bir şekilde muhtarın karşısına gitmesin. Vatandaş muhtarın yanına gittiği zaman başı devlettin muhtara ödediği maaştan dolayı dik olmalıdır.

Devletin bakmakla yükümlü olduğu vatandaş, verdiği vergi doğrultusunda hizmet görmek ister. Aynı şekilde de devlette verdiği maaş kadar çalışanından hizmet bekler. Mahallenin en üst sorumlusu olan muhtar da yeterli maaş ister. Bunu alamadığı zaman doğal olarak zor durumda kalır ve vatandaş ile devlet arasında ki köprü vazifesini yeterli düzeyde ya da sağlıklı olarak yapamaz. Bu tür durumda herkes zor durumda kalır. Devlet muhtara iyi bakmadığı zaman, muhtar da vatandaşa iyi hizmet etmez. Burada herkes birbirine bağlıdır. Sorumlu olanların sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeleri lazım. Kimse kimseye muhtaç bırakılmamalıdır. Muhtarları halka muhtaç etmek devlete yakışmayan bir durumdur.

Mahalle, bir şehrin en küçük örgütlenme birimidir. Mahalle halkına hizmet merkezden direk yapılmadığı için değişik hiyerarşik süreçlere tabi tutuluyor. Bu hiyerarşik yapılanma içerisinde de mahalle en aşağı sıralarda bulunur. Mahallenin başında da muhtar bulunur. Muhtar, bu yerin resmi sorumlusudur. Mahallenin bütün sorumluluğu muhtarın omuzlarındadır. Muhtarın bu sorumluğun üstesinden gelmesi için kimseye muhtaç olmaması gerekiyor. Muhtarın aldığı maaş o kadar az ki muhtarlıktaki ihtiyaçları bile karşılamıyor.

Mahalledeki vatandaşlar, muhtarın bu durumunu göz önünde bulundurularak imece yardımını eksik etmemeleri lazım. Gerek muhtarlığa gittiklerinde hem yardımda bulunmak için hem de işlerin yürümesi için elinden ne kadar geliyorsa muhtarlığa bir katkıda bulunması o mahallenin güzelliğini gözler önüne seriyor. Diğer tarafta ise mahallenin içinde bulunduğu bu durum açık şekilde sorumlu olanların yüzüne çarpmalıdır. Bir çocuğa harçlık verir gibi muhtar maaşını vermek çok ayıp. Ayrıca muhtarlık görevinde bulunan kişilerin ek iş yapmaları da yasaklanmış durumda. Bunlara rağmen devlet muhtarlardan en iyi hizmeti bekliyor. Çalışanına yetecek kadar maaş veremeyen devlet, hangi yüzle memurundan iyi bir hizmet bekliyor?

Bu işin doğrusu, muhtarların maaşları arttırılmalıdır. Muhtarlarda az maaş alıyor diye, bunun hıncını vatandaştan çıkarmamalı, işlemlere karşılık vatandaşlardan ücret talep etmemelidirler. Vatandaş gönüllü olarak, muhtarlığa katkı olsun diye bir miktar ücret veriyorsa da buna lafımız olmaz.

Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim