• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • Diyarbakır 6 °C
  • Mardin 2 °C
  • Batman 0 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Diyarbakır’daki sağlık sektörünün içinde bulunduğu anlamsız girdabı çok fazla bilmiyorduk. Ne zaman ki, yapılanların akabinde ortaya çıkan aksaklıklar ve sorumsuzluklar ortaya çıktı içinde bulunulan girdabı görmemiz daha kolay oldu.

 

PARA OLSUN GERİSİ TEFERRUAT

Diyarbakır’daki sağlık sektörünün içinde bulunduğu anlamsız girdabı çok fazla bilmiyorduk. Ne zaman ki, yapılanların akabinde ortaya çıkan aksaklıklar ve sorumsuzluklar ortaya çıktı içinde bulunulan girdabı görmemiz daha kolay oldu.

Neydi bu yapılanlar? Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Üç Kuyularda bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi açıldıktan sonra kapatıldı. Yüzlerce göğüs hastası olan hasta göz önünde bulundurulmadan alınan bu acımasız karar hastaları zor durumda bıraktı. Açılan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yatak sayısının sınırlı olduğunu biliyordu, acımasız bir şekilde hastanenin kapatılmasına karar verenler, acılar içerisinde kıvranan, kan kusan ve yatamayan hastaları düşünmedikleri gibi Diyarbakır’ın bölgenin sağlık alanında merkez olması konusunu çok önemsemedikleri gün gibi ortadadır. Diyarbakır halkına ve hastalara hizmet etmeyi kendilerine ilke edinmeyen acımasız ve sorumsuz yöneticilerin tek amacı para değil de nedir? İnsanların hastalanmasından ve ölmelerinden büyük zevk alan bu duyarsız insanlar, zira Eğitim ve Araştırma Hastanesi iyi para kazansın diye Dağkapı’daki hastaneyi kapatarak var olan hastaları yeni açılmış olan hastaneye yönlendirecekti. Böylece yeni hastanenin döner sermayesi kabaracak ve birileri de çokça para kazanacaktı.

Tek amaçları para olan, paradan başka bir şey bilmeyen bu gaddarlar, biliyorlardı ki açılan hastanede yeterli yatak yok. Hastaları muayene edecek poliklinik sayısı da yeterli değil. Böyle bir durum ortada olmasına rağmen nasıl oluyor da hizmet veren Göğüs Hastanesi kapatılıyor? Hastalar zor durumda bırakıldıkları gibi Diyarbakır dışına hasta durumla gitmek bambaşka bir dert. Kurnazlar, bu hastane kapanmadan o hastaneye hasta gitmeyeceğini bal gibi biliyorlardı. Hasta da gitmediği zaman nasıl para kazanacak hastane. Bunu çok iyi gördükleri için hastanın durumunu göz önünde bulundurmadan acımasız bir şekilde mevcut olan hastaneyi kapatma kararını aldılar.

Bunu düşünüp eyleme koyanlar, yarın yaptıklarının ortaya çıkacağını düşünmediler. O gün, geldi çattı. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalarına ve diğer bölümlerde yetecek kadar yatak ve poliklinik olmadığından birçok hasta mağdur oluyor. Boş yatak bulamayan ve hastaneden geri çevrilenlerin içine düşeceği durumu siz bir düşünün. Hastaları, kendi başlarının çaresine bakacak duruma getirmişler. Parası olmayanları ise kapıdan bile içeriye koymaları düşünülemez bu gaddar insan kanına susamış ve para tapan kişilerin

Aslında bugüne kadar kimsenin sesini çıkarmaması onların işine yarıyordu. Zaten halk kendi hakkını savunacak durumda değil. Yıllarca önüne konulana razı olmasını istediler. Ne araştırsın ne de soruştursun durumuna getirdiler vefalı halkı. Böyle yaparak da halk eleştireceğine ve sorgulayacağına kaderci bir yaklaşıma sahip oldu. Hastalığın söz konusu olduğu yerde, duyarsızlığa ve ilgisizliğe rağmen hakkını savunamayarak kaderci bir yaklaşımı belirtmesi bu halka daha çok şey kaybettirir.

Vatandaş her yerde ve her zaman var, haksızlıklar karşısında sonuna kadar hakkını her zaman sonuna kadar savunmalıdır. Böyle yapmayı kendine ilke edinmediği müddetçe daha çok haksızlıklara maruz kalır. Ellerinde fırsat olan ve kendini akıllı zanneden yönetici kadroları bu fırsatı kullanmaya devam edecekler. Devem etmekle kalmayıp daha fazla sömürmeye çalışacaklar. Malum insanoğlunun gözü doymaz. Bir hastane versen başka hastane de ister. Bu anlayışı gerektiği yerde kesmek gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

Diyarbakır halkına bunu reva görenler kendilerini ne zannediyorlar. Onlardan üstün de birilerinin olduğunu bilmiyorlar mı? Eğer üstleriyle de anlaşmışlarsa bilemiyorum. Ben, anlaşmadıklarını farz ediyorum. O zaman, sağlık sektörünün içinde bulunduğu durumu şikâyet ediyorum. Diyarbakır’da kendilerini kral zannedenlere öyle olmadıklarını göstermek gerekiyor. Bir hastaneyi, başka hastanenin döner sermayesi artsın diye kapatmak ne demekmiş görsünler bakalım. Onca hasta insanı mağdur etmek ne demekmiş görsünler bakalım. Kendilerinin geçici olduklarını görsünler bakalım. Artık bunlardan sorumlu olan kurum ve kişiler ne gerekiyorsa yapmaları zaruridir. Daha birçok alanda ellerindeki gücü göz önünde bulundurarak yapmalarına yol açamayın. Denetimler sıklaştırılarak suçlu kimse ve para için bu işi yapmaya çalışanları kimse bulunup cezalandırılmaları gerekiyor. Bu kurnazlığı yapanlar ve bir çıkar elde edenler, kendilerini soyadları gibi biliyorlar. Bunların üzerine gidilemeden bunların istifa etmesi en doğrusudur. İstifa etmiyorlarsa üzerlerine gidilerek yaptıklarının cezası çekmeleri gerekiyor. Ey üstler! Unutmayın sizden üstün de Allah var. Siz bunlara, yaptıklarının cezasını göstermezseniz; Allah, hem size hem de diğerlerine yaptıklarının cezasını verecektir. O zaman kurtulamazsınız evvel Allah… Yapılanların hepsi fitil fitil burnunuzdan getirilecektir.

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim