• BIST 103.912
  • Altın 160,999
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • Diyarbakır 10 °C
  • Mardin 9 °C
  • Batman 10 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Bir şehrin iki farklı imajı olabilir insanların nazarında. Vasat faktörü de var; ama bir şehrin vasat tarafıyla kimse fazla ilgilenmez. Bu nedenle daha çok artı ve eksi kutupları olarak bilinen ve olumlu-olumsuz olarak algılanan durumlar ilgi alanı olur.

 

BU DİYAR BAŞKA DİYAR!

Bir şehrin iki farklı imajı olabilir insanların nazarında. Vasat faktörü de var; ama bir şehrin vasat tarafıyla kimse fazla ilgilenmez. Bu nedenle daha çok artı ve eksi kutupları olarak bilinen ve olumlu-olumsuz olarak algılanan durumlar ilgi alanı olur.

Karmaşık olan insan fıtratını aciz kullar olarak çözmüş değiliz. İnsanın bakış açısı ve olayları algılayış tarzları birbirlerinden çok fazla farklılık gösteriyor. Özellikle de tarihte veya her hangi bir zamanda meydana gelmiş bir olay, insanların hafızasında garanti olarak yerlerini alamaya başlamıştır. İnsanlar, yaşanan olumsuzlukları unutmazlar. Olumsuzlukları unutmadıkları gibi olumsuzluğun yaşandığı ülkeleri ve şehirleri de unutmazlar. İnsanlık için çok yararlı çalışmalar ve olaylar da unutulmaz. Bunlar, tarihin olumlu sayfalarında yerlerini garanti altına almışlar.

Olumlu ve olumsuz olarak insanlık yaşamına etki yapan hadiseler evrensellik taşırlar. Ülkeleri ve milletleri de ilgilendiren olaylar da var. Bu tür olaylar evrensellik taşımasa bile olayın yaşadığı ülke veya millet olayı kendi tarihine kaydeder. Özel tarih, gelecek kuşakları yaşananlar hakkında bilgilendirir.

Bu girizgâhın eşiğinde Diyarbakır’ın, Türkiye halklarının gözündeki imajını ele almaya çalışcağız. Diyarbakır, Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bir şehir olmasının yanında tarihte birçok devlete de başkentlik yapmasından önemli geçmişe sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da Diyarbakır, önemini korumaya başlamıştır. Metropol bir şehir olan Diyarbakır, yıllardır farklı gösterilmeye çalışıldı. 30 yılı aşan savaştan dolayı terör damgası yiyen Diyarbakır, Türkiye’deki diğer halkların zihninde sürekli olarak kötü bir izlenim bıraktı. Milliyetçilik düşüncesinin bütün iyi bakış açılarımızı zehirlediği yetmiyormuş gibi kanımıza da karışarak yeni ve temiz hücrelerin de üremesinin önüne geçmiştir. Bu izlenimlerin ve bakış açılarının oluşturulmasına çoğunlukla kötü amaçlara hizmet eden medya sebep olmuştur. Yazılı ve görsel medyadan başka enformasyon ihtiyacını karşılamayan Türkiye halkı, medya ne vermişse onu almıştır. Diyarbakır hakkında da iyi bilgiler verilmediğinden Diyarbakır kötü algılana gelmiştir. Bu sebeple Diyarbakır’a işi düşen, ataması olan veya okumaya gelen kişilerin çoğunda medyanın vermiş olduğu kötü izlenimden dolayı bir korku havası hâkim. Bazıları ise Diyarbakır’ın insanlarını mağaralarda yaşayan insanlar olarak ve şehrini de mağaraların çoğunlukta olduğu bir şehir olarak tasavvur ediyorlar. Bu ifade genel olmasa da böyle düşünen büyük bir çoğunluk var.

Medyanın yıllardır vermeye çalıştığı Diyarbakır imajı, bu yönde olsa da gerçek olanın bu olmadığını Diyarbakırlı olan ve Diyarbakır’a gelip gezen, gören ve yaşayan herkes biliyor ki Diyarbakır’ın imajı çok yönlü ve çok olumludur. Seçimlerde Diyarbakır’da çıkan oy oranları ne kadar çoğunluk BDP’de olsa da hemen hemen her partinin oy aldığı bir şehirdir. Farklı görüşteki insanlar aynı memlekette yıllardır yaşıyor. Bunu görmek istemeyen kör gözlere utanın diyeceğiz; ama onlar, utanma duygularını da kaybetmiş.

Adeta bir güvenlik şehri olan Diyarbakır, bir barış ve huzur şehridir. Son yıllarda inanılmaz gelişme gösterdi. Her alanda yatırımlar yapılmaya başlandı. Bunlarla beraber ünlü sanatçılar tarafından verilen konserler Diyarbakır’a faklı bir hava kattı.

Diyarbakır’da hafta sonu oldukça hareketli ve renkli geçtiğini yapılan etkinliklerden görüyoruz. Ünlü sanatçılardan Şevval Sam Habitat Garden Restaurant’ta Coşkun Sabah ise, Asmin Restaurant’ta düzenlenen fasılda hayranlarıyla buluşuyor. Ünlü mankenlerden Tuba Altıntop, Elif Uzun Ece ve Şenol İpek’te ‘Gıda Mobilya ve Moda’ fuarında podyuma çıktı.

Birbirinden güzel şarkılarıyla hayranlarını adeta coşturan Sam, Diyarbakır’da bulunmaktan mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Ünlü mankenlerden Tuba Altıntop, Elif Uzun Ece ve Şenol İpek Diyarbakır’da TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen ‘ Gıda, Mobilya ve Moda ‘ fuarında defile yaptı. Konserlerin verilmesi ve yeni açılışlarla beraber fuar çalışmalarının yürütülmesi Diyarbakır’daki durumun anlatıldığı kadar kötü olmadığını gözler önüne seriyor.

Diyarbakır’da hepimizi üzen olaylar olmakla beraber güzel olan şeyler daha ağırlıkta. Güzellikleri yansıtmak lazım! Nasıl ki olumsuz bir olay gerçekleştiğinde yerel ve ulusal basın yaşanan olayı manşete çekiyorsa yaşanan güzel olayları da yerel ve ulusal basının yansıtması aynı zorunluluğu gerektiriyor. Memleketimizde güzel şeyler de oluyor. Kötü şeyleri dillendirdiğimiz kadar güzellikleri dillendirirsek güzellikler içerisinde istemesek de güzelleşiriz. Diyarbakır ve Diyarbakırlılar olarak bu güzellik virüsüne ihtiyacımız var.

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim