• BIST 109.666
  • Altın 156,625
  • Dolar 3,8910
  • Euro 4,5831
  • Diyarbakır 4 °C
  • Mardin 7 °C
  • Batman 3 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Yol medeniyettir; Ama o yollar, bizleri başka medeniyetlere taşıyorsa medeniyet anlamını kazanır. Medeniyet izlerini taşıyan memleketlere giden yollar, insanların seyahat yapma yeridir.

 

YOL MEDENİYETTİR AMA ..

Yol medeniyettir; Ama o yollar, bizleri başka medeniyetlere taşıyorsa medeniyet anlamını kazanır. Medeniyet izlerini taşıyan memleketlere giden yollar, insanların seyahat yapma yeridir. İnsanlara gidecekleri istikamette başka yönlere sapmamaları için yol, her zaman için insanları medeniyet izlerini taşıyan şehirlere doğru bir şekilde götürür. Medeniyetin izleri, bu yollarda seyahat eden seyyahlar aracılığıyla başka yerlere taşınarak yeniz medeniyetler inşa edilmeye çalışılır.

Yol, iletişimi hızlandırarak mesafeleri kısaltır. Her alanda kastettiğimiz mesafeleri dile getirmek için yol almak deyimini sıkça kullanırız. “İşinde ne kadar yol aldın” gibi ifadeler her zaman bizlere bir mesafeyi hatırlatıyor. Ayrılıkların üzüntüye ve kavuşmaların sevince bir yerden başka bir yere gitmek için gidilen yollar çoğu zaman şahit oluyor. Yollar, üzüntüsüyle, tatlısıyla, ayrılıklarıyla her zaman biz iz bırakır insanların yüreğinde.

Yolların geçtiği yerler, bir anda kalkınmış yerler konumuna gelir. Yolları geçmeden önce köy konumunda olan yerler şehirlerarası yolların oradan geçmesiyle beraber biranda metropol şehir oluverirler. Köylerin ve şehirlerin havası, ruhu ve maneviyatı bir anda başka bir şekle dönüşür. İnsanlar, yollar sayesinde geçimlerini sağlamaya başlarlar. Bu nedenle yollar evlere, köylere ve şehirlere bereket getiriyor. Onlarca, yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca insanın kısmeti yollardan geliyor. Bunu hem mecazi anlamda hem de gerçek anlamda düşündüğümüzde her ikisi de güzel şeyler çağrıştırıyor. Gaybi olarak bizlere verilen rızıklar nerde olursa olsun yollar aracılığıyla mesafeleri aşar gelir boğazımızdan aşağı iner. Yollar bizleri, hangi yöne istiyorsak o yöne bizleri tereddütsüz götürür. Şarka da Garp’a da götürdüğü gibi diğer her tarafa götürür.

Dünya âleminde de bir ömürlük yolumuz var. Bu yolu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırız. Eksiklerini ve fazlalıklarını ayıklayıp orta bir yol bulmaya çalışırız. Bunun gibi son yıllarda ülkemizde yapılan yollar, mesafeleri kısaltmış durumdadır. Hemen hemen yapılan yollar her noktaya ulaşmış durumdadır. Ülkemizde yolların geçtiği yerler, adeta bir metropol şehir konumuna gelmiş durumdadır. Üç dönemdir iktidarda olan hükümet yaptığı yollarla övünür. Seçim politikalarını ve kampanyalarını yaptıkları yollar üzerine kurdular. Sonucunu da fazlasıyla seçimde halktan alınan destekle gördüler. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmayan yollar bu hükümet döneminde yapılarak tarihe geçti. Bu yapılan yollar Türkiye’ye pozitif bir kimlik kazandırmıştır. Ülkenin kıyaslaması da yapılırken yapılan yollar dikkate alınıyor. Örneğin, son yıllarda yapılan yollar, inanılmaz bir rakamı işarete ediyor. 2 bin 153 kilometre otoyol, 31 bin 360 kilometre devlet yolu ve 31 bin 233 kilometre il yolu, toplam 64 bin 746 kilometre yol ağına sahip Türkiye’de, 2 bin 153 kilometresi otoyol, 15 bin 757 kilometresi devlet ve il yolu olmak üzere toplam 17 bin 910 kilometre bölünmüş yol bulunuyor. Kısa zamanda bu kadar yolun yapılması akıl sınırlarımızı zorlasa da ama gerçek bir sonuçtur.

Bu yolların yapılmasına karar verilirken yolların geçtiği yerlerde arazisi olan insanlar mağdur edilmemelidir. Ayrıca içinden yolların geçtiği köyler, imar bakımında dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Kazalara yol açmamak için üst geçit ve alt geçit yapılması gerektiği gibi halkın rahat hareket edebileceği kavşakların da yapılması zorunludur.

İlçe merkezinden geçen Silvan-Batman karayolunda devam eden çift yönlü yol çalışmalarına çevrede bulunan mahalle sakinleri, uygun yapılmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, sokaklara giriş ve çıkışlar için kavşak yapılmadığı ve kaldırım payı bırakılmadığını ileri sürerek, karayolunu trafiğe kapatmak istedi.

Dediğimiz gibi yol yapılacaksa eğer kimse mağdur edilmemelidir. Yapılan yollar ülkeye hizmet ettiği gibi yolların geçtiği yerlerdeki köylülere de hizmet etmelidir. Köylüleri mağdur edecek çalışmalara ne izin verilmelidir ne de böyle girişimlerde bulunulmalıdır.

Yol berekettir, yol kısmettir, yol kavuşmaktır, yol ayrılıktır, yol medeniyettir, yol ömürdür, yol arkadaşlıktır, yol öğrenmektir, yol özlemdir, yol sevinç ve mutluluktur. Yol, hayatımızda her şekilde bir anlama sahiptir. Yolların her zaman iyiliklere ve güzellikle açılması için çalışmalarımızı hak ve hakkaniyet üzerine yapmamız gerekiyor. Yaptığımız yollarda gittiğimiz yönün sonunda elbette ki bir hesabın verileceği unutulmamalıdır.

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim