• BIST 108.508
  • Altın 153,730
  • Dolar 3,8505
  • Euro 4,5205
  • Diyarbakır 11 °C
  • Mardin 20 °C
  • Batman 11 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Türkiye’ye her geçen gün kan kaybettiren Kürt sorunu, insanları da bunalıma soktuğunu görüyoruz.

 

 

Türkiye’ye her geçen gün kan kaybettiren Kürt sorunu, insanları da bunalıma soktuğunu görüyoruz. Çocuğu askerde olan anne ve babalar, eşi polis olan eşler, çocuğu dağda olan aileler ve yolda yürüyen veya seyahat eden vatandaşlar başlarına her an gelebilecek tehlikenin endişesiyle hayatlarını yaşamaya çalışıyorlar. Her gün, yarına acaba ne olacak, nasıl bir saldırı olacak, işlerimizin gidişatı nasıl olacak, çocuklarımızın geleceği ne olacak diye endişeli bir durum içerisinde yaşanılmaya çalışılıyor. Bu hal, 30 yılı aşan bir süredir devam ettiği için toplumun genetik yapısını bozmuş bulunuyor. Bu şekilde devam ederse sorunu çözmeye gerek kalmaz; çünkü insanlar, kendi psikolojik sorunlarıyla ilgilenerek diğer sorunu unutmuş olacaklar.

 

Bu aşamaya gelinmeden bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Psikolojik olarak düşüncesini ve yaşayışı sağlıklı yapamayan halk, Allah göstermesin birilerinin ekmeğine yağ sürmesi için milliyetçilik damarları harekete geçirerek bir infiale yol açabilir. Milleti her türlü tehlikeli davranışta bulunmaktan uzaklaştırmak gerekiyor. Millet, huzurlu bir ülkede mutlu bir şekilde yaşaması için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır. Mutlu, huzurlu ve barış içinde olan bir ülkeyi meydana getirmek için meclisin harekete geçmesi gerekiyor. Meclis, hemen hemen Türkiye’nin bütün renklerini içinde barındıran sihirli bir kutu konumundadır. Sihirli kutuyu bu ülkede barışın yer etmesi için devreye koymak gerekiyor.

 

Bu kutuda sorunu çözmeye muktedir tarafların bütün temsilcileri bulunuyor. “Milliyetçi kesimin temsilci Milliyetçi Halk Partisi, Laik ve Kemalist sistemin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi, Muhafazakârların ve liberallerin temsilcisi olan Adalet ve Kalkınma Parti ve Kürt sorunun siyasal muhatabı ve çoğu Kürdün temsilcisi olan Barış ve Demokrasi Partisi.” Kutuda gördüğümüz gibi sorunun çözülmesi için bütün taraflar hazır bulunuyor ve harekete geçileceği taktirde sorun o kadar kısa sürede çözülecek ki herkes inanamayacak. Tabi ki bu sorunun çözülmesi herkes kendi önceliklerinden ve kırmızıçizgilerinden feragat edecek. Edilmesi de gerekiyor. Bugüne kadar edilmediği için herkes kaybetmeye mahkum oldu. Bugüne kadar feragat etmeye yanaşmadığımız kırmızıçizgilerden birazcık feragat ettiğimizde çok şey kazandığımızı göreceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde bir şeyler verilmeyene kadar bir şeylerin kazanıldığı görülmemiştir. Bu stratejide öyle olacak. Ha politika yapacak alanlarının daralacağını düşünenler hiçbir şekilde tereddüt etmelerine gerek yok. Siyaset yapacak çok alan oluşturulur. Nasıl olacak diyenler, geçmiş yılların politika değişikliklerine göz atmaları yeterli olacaktır.

 

TBMM Genel Kurulu, bütün partilerle ''Kürt Sorunu” konusunu kapsamlı bir şekilde ele alması gerekiyor. Böyle bir karar alınmasına çok acil bir şekilde ihtiyaç vardır. Türkiye’de artık analar ağlamasın. Çocuklar, yetim kalmasın, vatandaşlar işlerine tereddüt etmeden rahat bir şekilde gidip gelsinler, gençler kurdukları hayallerini gerçekleştirmeye çalışsınlar, kimse ırkından ve kültüründen dışlanmadan eşit koşullarda aynı memlekette yaşayabilsinler, terör sözcüğü lügatimizden artık yer almasın, dünya devleriyle yaşayabilelim, rakiplerimiz uzaya giderken biler de gitme mutluluğunu ve onuruna kavuşalım. Ülkemize daha birçok güzelliğin gelmesi için meclis devreye girmeli ve kutudaki sihri devreye koyarak Kürt sorununu en kısa zamanda çözerek bu ülkeye barışı kazandırmalıdır.

 

Halkın kendilerine temsilci olarak seçtikleri kişiler şu anda mecliste yerlerini almış bulunuyorlar. Herkes, olayı bir taraftan tutarak en kısa zamanda sonuca ulaşmalıdır. Bu işin üstesinden gelerek barışı sağlamayacaklarsa kararı halka bıraksınlar. Koşullar ve imkanlar oluşturularak sorunun çözümü halka danışılarak verilebilir. İşin bu kadar kolay olmadığının farkındayım. Meselenin halka intikal etmesi için de meclisin bir uzlaşma içinde olmalıdır. İşi fazla uzatmadan bir karar varılması bütün Türkiye halkının isteyeceği en öncelikli arzudur. Bari halkın bu isteğini yerine getirin ve halka, bu ülkede yaşayacağı bir barış armağan edin. Bu isteği meclisten başka kimse yerine getiremez.

 

 

 

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mahmut Yar
21 Ekim 2011 Cuma 10:29
Doğru Ama Yetersiz
Meclisin Kürt sorununu ortak bir zeminde çözüme kavuşturması gerekiyor. Tamam, ama bunun da yeterli olacağını düşünmüyorum. Türk ve Kürt halkı birleşip yaşananları ve siyasetçileri protesto etmeleri gerekiyor. Yıllardır aynı şeyler tekrarlanıp duruyor. Bıktık yaa! Duyarlılığınıza teşekkür ediyorum.
78.161.155.73
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim