• BIST 109.754
  • Altın 156,091
  • Dolar 3,8568
  • Euro 4,5510
  • Diyarbakır 13 °C
  • Mardin 18 °C
  • Batman 12 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir.

 

Kurban Bayramı ve Kurbanlıklar

Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban, Allah Tealâ'nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Kurban Bayramı yaklaşırken bu temel perspektifi itina ile benimsemeliyiz. Davranışlarımızı ve hayırlı çalışmalarımızı Allah’ın emrettiği çerçevede dizayn etmeliyiz.


Kurban, insanın Allah'a yaklaşmasına ve O'nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. "Kurban" kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah'a ve O'nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O'nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur.

Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan her şeyde tabiî ki esas olan iyi niyettir. Kurbanda da böyledir, iyi niyet ve ihlas birinci esastır. Esasen Allah Teâla ancak takva sahiplerinin yapmış oldukları ibadetleri kabul eder. Yapılan hayırları da büyük bir şekilde huzura sebep kılar. Diğer şekliyle de kendimizle baş başa kalırız.

Toplumsal yaşamdaki en birleştirici unsurlardan biri de Dini bayramlarımızdır. Küskünler ve dargınlar bayram vesilesiyle yaşananları bu kutsal bayram hatırına unutuverirler. Bu nedenle kurban, İslâm'daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir başka örneğidir. Her gün dünyada sayısız hayvan kesilir ve bundan çoğunlukla varlıklı kimseler yararlanır. Halbuki kurban bayramında kesilen kurbanlardan daha çok yoksullar ve hayır kurumları istifade eder.


Peygamberimiz de bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:
"Ademoğlu kurban bayramı günü, Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmamıştır. Şüphesiz ki o kesilen kurban, kıyamet günü boynuzları ve kılları ile gelir. Hiç şüphe yok ki, kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul görür. Öyle ise gönüllerinizi kurban ile hoş edin."

Önemli olan da bu fani hayatı idame ettirmeye çalışırken Allah’ın emirlerini ve Peygamberimizin sünnetlerini referans alıp öyle hareket etmeliyiz. Bu tür bir hayat tarzı bizleri hem bu dünyada hem de öbür dünyada huzura kavuşturur. Bu dünyadaki temel amacımız, öbür dünyayı unutmadan yaşayacaklarımızı en mükemmel şekilde yaşamalıyız.

Kurban Bayramında, hayvan pazarındaki kurbanlıklara dikkat edilmelidir. Hayvanın alışından ve kesiminden tutun hayır olarak dağıtılacak ete kadar her kurala en ince şekilde dikkat edilmelidir. Hayvan pazarlarında ve kesim bölgelerinde geçerli olan kurallara dikkat edilmelidir. İslami kurarlar çerçevesinde satış yapılmalı ve yine aynı kurarlar çerçevesinde de hayrın dağıtımı yapılmalıdır.

Kesim sırasında ortaya çıkan kan, mide, bağırsak içeriği ve kullanılmayan kısımlar gelişigüzel çevreye atılmakta, çevrenin kirlenmesine ve toplum sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Türkiye ve pek çok komşu ülkelerde değişik hastalıklar bu yüzden meydana geliyor. Kurbanlık hayvanların veteriner hekim denetimi bulunan belediyelerce belirlenen hayvan satış yerlerinden alınarak tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir.

Kesim ve parçalama sırasında hastalıklı doku ve organlara temas eden veya kirlenen bıçakların yıkanıp dezenfekte edildikten sonra kullanılması gerekir.

Kesimden kaynaklanan acemiliklerle her kurban bayramında yüzlerce insan bayramı hastanede geçiriyor. Belediyenin belirlediği kurban kesim yerlerinde kesim işinden iyi anlayan kişiler kurban kesimini yapmalıdır. Aksi taktirde yüzlerce insan bu kurban bayramını da hastanede geçirir. Bunun olmasına hiç kimsenin gönlü razı olmaz. Kurarlar çerçevesinde hareket edildiği takdirde her bayram ortaya çıkan tatsızlıklar da çıkmamış olur.

Bu kurban bayramını kazasız belasız bir şekilde geçirelim. Bayramımız şen olsun. İnsanlar arasında kısa bir zaman dahi olsa sevgi saygı ve muhabbet olsun. Emin olun ki bu belirsiz ortamda herkesin buna çok fazla ihtiyacı var. Hadi hep beraber güzel bir bayram yaşamak için elimizden gelen katkıyı fazlasıyla yapalım. 


 

 

Bu haber toplam 543 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim