• BIST 109.666
  • Altın 156,594
  • Dolar 3,8910
  • Euro 4,5831
  • Diyarbakır 2 °C
  • Mardin 2 °C
  • Batman 2 °C

VOLKAN ESER'İN YAZISI

VOLKAN ESERİN YAZISI
Türkiye’deki eğitim sıralamasında Diyarbakır olarak neden sondan derece yaptığımızın henüz anlaşılmış olduğunu düşünmüyorum.

 

OKULLAR CEZAEVİ GİBİ OLMUŞ

Türkiye’deki eğitim sıralamasında Diyarbakır olarak neden sondan derece yaptığımızın henüz anlaşılmış olduğunu düşünmüyorum. Eğer eksiklikler anlaşılmış olsaydı çok erken zaman önce düzgün bir yola girmiş olacaktık. Eğitim konusunda baştan tırnağa eksiklikler içerisinde boğulduğumuzu üzülerek belirtmek istiyorum. Bir Allah’ın kulu çıkıpta eksiklikleri dile getirmeye cesaret edemiyor.

Eğitim yaşamı içerisinde saçları ağarmış dürüst eğitimcilerin konuşması yasak duruma getirilmiş. Eksiklikleri bir eğitimciler bir de eğitimden sorunlu olan kişiler bilir. Onlar da konuşamayacaksa kim gelip bizleri ileri götüreceğine sürekli ve durmaksızın geriye götüren eğitim sistemindeki aksaklıkları dile getirecek. Sistem ne yazık ki eğitimcilerimizi tutsak almış ve imdatlarına da kimse koşmuyor.

Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren İlköğretim ve ortaöğretim eğitimini veren okullarımız, bizleri bugüne kadar nasıl perişan ettiyse böyle giderse bundan sonra da perişan olacağımızın garantisini verebilirim. Bizleri bir noktadan başka bir noktaya götüren ve bizleri çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak olan eğitimdir. Eğitim, bu kadar önemliyken bizim hala da bu önemim farkına varmamış olmamız toplum olarak ne kadar ziyanda olduğumuzu gösteriyor.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünden memnun bir eğitimci zor bulunur. Çocuklarını devletin okuluna gönderen veliler de Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim politikalarından memnun olduğunu zannetmiyorum. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren ve kültür farklılıklarını en iyi şekilde tespit etmeden yapılan değişiklikler okulların gidişatını baş aşağı etmiş durumda bulunuyor.

Okul açısında büyük bir eksiklik olan binaların yapılması için bir çalışmada bulunulmuyor. Var olan binaların da ihtiyacı karşılamaması eğitimin başarısını sekteye vuruyor. Özellikle lise düzeyinde yaşanan derslik eksikliği öğrencilerin rahat bir ortamda eğitim görmelerini engelliyor ve ilerisi içinde eğitim yapısından bir ışık göremiyoruz.

Buna bir de okul yapıları ve şekilleri de öğrencilerin eğitimini olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Eğitim ve öğretim merkezleri olan okullarımızın duvarları, cezaevi duvarlarından hiçbir farkı yok. Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Güler, “okul duvarlarının yüksekliği ve kapalı olmaları öğrenciler karamsarlığa ve korkuya neden olduğunu” söyledi. Bence bu tespit yerinde olan bir tespittir. Geleceğe umutla bakması gereken öğrencilerimiz, bu tür uygulamalarından dolayı geleceğe karamsar bir şekilde yürüyorlar.

Eğitimli insan gücünü yetiştiren İlköğretim ve Ortaöğretim okulların etrafının yüksek duvarla örülmesi doğal tepki çekti.  Adeta cezaevi görüntüsü veren duruma veliler ve eğitimciler tepki gösterirken psikiyatrist uzmanlarda bu durumun öğrenciler üzerinde korku ve karamsarlığa neden oluyor.

Eğitim ve öğretim kurumlarının doğa ve toplumla iç içe olma gerçeğinden uzaklaşan Diyarbakır’daki ilk ve orta öğretim eğitimini veren okulların duvarları görenleri hayrete düşürüyor. Bir okulu andırmaktan çok cezaevini andıran okul duvarlarına yıllardır bir çözüm bulunmaması insanı düşündürüyor.

Alınan önlemlerin ne kadar bazı sıkıntılara yönelik olduğu söylense de gerçekte böyle olmaması gerekir. Gelişmiş dünya ülkelerinde eğitim kurumları ülkenin en güzel yerlerinde inşa adilmiş durumda bulunuyorlar. Orda okuyan öğrenciler hayata bakış açıları ve yaşam tarzları da o kadar olumlu açıdan gelişiyor. Ve gelişmiş olan bu ülkeler eğitim için de ne gerekiyorsa onu yapmayı göz ardı etmiyorlar. Çünkü onlar biliyorlar ki geleceklerini yeniden kuracak olan kişiler kendi gençleridir. Bu nedenle gençlerinin eğitimlerine büyük önem veriyorlar.

Bizim ülkemizin geri kalması için ne gerekiyorsa yapılmaya çalışılıyor. Yöneticilerimiz, öğrencilerin gelecekleriyle tam manasıyla ilgilenmiş olsalar emin olun ki çok iyi yerlerde olmuş oluruz.

Aynı şekilde ailelere de büyük görevler düşüyor. Eğitimin en önemli yeri ailede olandır. Buna her ailenin dikkat etmesi gerekir. Çoğu aile çocuğunu götürüp öğretmenlerin eline bırakıyorlar. Başka bir şeye de karıştıkları yok. Çoğu aile de çocuğunun okuldaki durumundan bile haberdar değil. Eğitim çok önemli olduğunu burada tekrar görüyoruz. Eğer bu şekilde ve duvarla örülmüş yerlerde çocuklarımız eğitmeye başlarsak gelecekte de bizim kuracağımız ailelerin de bugünküden bir farkı olmaz. Ona göre hareket etmek veya etmemek bizim elimizdedir.

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 20 | Faks : 0412 228 38 22 | Haber Scripti: CM Bilişim