• BIST 110.248
  • Altın 155,637
  • Dolar 3,8262
  • Euro 4,5259
  • Diyarbakır 8 °C
  • Mardin 12 °C
  • Batman 6 °C

YENİ ANAYASADA HERKES OLMALI

YENİ ANAYASADA HERKES OLMALI
Dicle Üniversitesi (D.Ü) Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, hazırlanacak olan yeni anayasanın herkesin anayasası olabilmesi için hiç kimseye, hiç bir gruba, zümreye, yaşam tarzı ve zihniyete atıfta bulunmaması gerektiği

 

Prof. Dr. Erdem, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in anayasa çalışmalarına ilişkin olarak anayasa profesörlerine gönderilen davet mektubunu, yeni anayasanın yapım sürecini daha demokratik, daha katılımcı kılmaya yönelik bir çaba ve iradenin ürünü olması dolayısıyla olumlu bulduğunu söyledi.

 

2007 YILINDA BENZER ÇALIŞMA İÇİNDE YER ALDI

2007 yılında AK Parti'nin girişimi ile oluşturulan bir komisyon kapsamında benzer bir çalışmada yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Erdem, hazırladıkları taslak metni o dönemde AK Partili yetkililerle paylaştıklarını ancak daha sonra bu çalışmanın rafa kaldırıldığını belirtti.

 

“ETNİK BİR REFERANS İÇERMEMESİ LAZIM”

Prof. Dr. Erdem, yeni anayasanın etnik bir referans içermemesi gerektiğini ifade ederek, aksi bir durumun anayasanın herkesin anayasası olmasını engelleyici nitelik taşıyacağını söyledi. Yeni anayasanın herkesin anayasası olabilmesi için ideolojik, etnik ve dinsel açılardan renksiz bir anayasa olması gerektiğine dikkati çeken Erdem, şöyle konuştu:

''Bu anayasanın herkesin anayasası olabilmesi için hiç kimseye, hiç bir gruba, zümreye, yaşam tarzı ve zihniyete atıfta bulunmaması gerekir. Demokrasinin daha kökleştirilmesi, sivil iradenin ön plana çıkarılması, mevcut anayasada var olan askeri vesayet kurumlarının tasfiye edilmesi, bir takım kültürel kimlik haklarının güvence altına alınması gerekiyor. Özellikle Kürt sorununun çözümü bağlamında bu anayasa çok büyük önem taşıyor. Bu konuya ilişkin var olan yasakların kaldırılması gerekiyor. Yani hem özgürlükler hukuku, hem hukuk devleti hem de demokrasi alanında çağdaş norm ve standartlara uygun bir anayasanın yapılması gerekiyor. Aslında mevcut anayasada çok köklü, radikal değişiklikler yapıldı. Mevcut anayasa çeşitli defalarda 16 kez değiştirildi. 1995, 2001, 2004 ve son 2010 değişikliği ile bu anayasa önemli ölçüde değişti. Mevcut anayasada hakim olan o devletçi, otoriter ruh belirli ölçüde törpülendi. Ama hala anayasada o anlayışın izleri mevcut. Mesela anayasanın başlangıç kısmına bakıldığında bu izleri çok rahat görebiliyoruz. Mevcut anayasanın ideolojisine baktığımızda, Kemalizmi, Atatürkçü düşünceyi resmi ideoloji olarak benimsemiş bir anayasa olduğunu görüyoruz.''

    

''VATANDAŞLIK TANIMI YENİDEN DÜZENLENMELİ''-

    

Prof. Dr. Erdem, mevcut anayasada vatandaşlığın ''Türklük'' ile tanımlandığını, Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin Türk olduğunun belirtildiğini hatırlatarak, bunun bölgede yaşaşan Kürtlerin kabul edeceği bir formül olmadığını söyledi.

 

''ANA DİLDE EĞİTİM YASAĞI KALDIRILMALI''-

    

Mevcut anayasada ana dilde eğitimin 42. maddenin son fıkrasında yasaklandığını, daha önceki anayasalarda ise böyle bir yasağın söz konusu olmadığını belirten Prof. Dr. Erdem, ne 1924, ne de 1961 anayasasında böyle bir yasağın bulunmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

     ''Ana dilde eğitim önceki anayasalarda yasak değildi. Ana dilde eğitim yasağı kaldırılmalıdır. Doğru olan kültürel kimlik haklarının bir parçası olan ana dilin eğitim alanında da kullanılmasına olanak sağlayacak bir anayasal düzenleme ile bunun anayasal güvenceye alınmasıdır. Bu konuda mutabakata varılamadığı taktirde en azından bu yasak kaldırılarak ilerleyen dönemlerde çatışmalar sona erdikten, ortam biraz daha soğuduktan sonra Kürt dilinin okullarda, eğitim alanında kullanımına ilişkin adımlar parlamento tarafından atılabilir. Önce bu seçmeli ders olarak kabul edilebilir. İlerleyen yıllarda anaokulundan üniversiteye varıncaya kadar eğitimin her aşamada Kürtçe'nin öğrenilmesine imkan sağlayacak formülleri hayata geçirmek mümkün olabilir''

    

''YENİ ANAYASA TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS''-

     Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Türkiye toplumunun bugüne kadar kendi irade ve inisiyatifi ile bir anayasa yapamadığını hatırlatarak, yeni anayasanın sadece bu yönü ile bile Türkiye açısından önemli bir fırsat olduğunu söyledi.  Kendi anayasasını hazırlamak için Türkiye'nin eline ilk kez böyle bir fırsat geçtiğine dikkati çeken Erdem, yeni anayasanın Türkiye için büyük bir şans olduğunu, bugüne kadar anayasaların hep yukarıdan aşağıya yöntemlerle Türkiye toplumuna dayatıldığını söyledi.

 

YENİ ANAYASA İÇİN 'KURUCU MECLİS' ÖNERİSİ-

Bir kısım hukukçu ve siyasetçilerin yeni anayasanın ''Kurucu Meclis'' adı verilen yeni bir meclis tarafından yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdiğini ifade eden Prof. Dr. Erdem, bu kurucu meclisin sadece yeni anayasayı yapmakla görevli bir meclis olması gerektiği kanaatini taşıdıklarını belirtti.

Erdem, bazı kesimlerin yasama faaliyetlerini sürdüren parlamentoya yeni anayasayı yapma yetkisinin de tanınması halinde bu Meclis'in yasama faaliyetlerini layıkı ile yerine getiremeyeceği kanaatini taşıdığını ifade ederek, şöyle dedi:

'Bu düşünceye göre Meclis'in yüzde 10'lük seçim barajından kaynaklanan bir temsil açığı sözkonusu. Bu temsil açığının var olduğu bir Meclis ile yeni bir anayasa yapmanın çok da demokratik olmayacağı söyleniyor. Bir başka görüş ise bu Meclis pekala yeni bir anayasa yapabilir. Çünkü bu Meclis demokratik bir Meclis. 12 Haziran seçimlerinde katılımın yaklaşık yüzde 87 olduğu temsiliyet oranının ise yüzde 95 olduğu düşünüldüğünde, bu Meclis'in de yüksek bir demokratik temsiliyete sahip olduğu, dolayısıyla kurucu iradeye sahip olduğu ve yeni bir anayasayı yapabileceği düşünülüyor''

    

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

    

Yeni anayasanın özgürlükçü olabilmesi için bir takım güven artırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Erdem, bunların başında da ceza mevzuatında yer alan ifade özgürlüğünü sınırlandıran düzenlemelerin geldiğini belirtti.

 

Bu haber toplam 614 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Güneydoğu Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0412 228 38 21 | Haber Scripti: CM Bilişim