finans haberleri
Bugun...Adalet Bakanı Bozdağ: Hukuk sigortası düzenini ülkemize kazandırmak istiyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Önümüzdeki dönemde var olan ama uygulaması az olan bu alanı uygulamaya taşımak ve kapsamı genişletmek yeni bir hukuk sigortası düzenini ülkemize kazandırmak istiyoruz." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 07-09-2022 15:59

Adalet Bakanı Bozdağ: Hukuk sigortası düzenini ülkemize kazandırmak istiyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dikmen Hakimevi'nde Hukuk Himaye Sigortası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Bozdağ, Adli Yıl Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği Hukuki Himaye Sigortası’yla ilgili oluşturulan Bilim Komisyonu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

 

Bilim Komisyonu'nun, üniversitelerin saygın akademisyenlerinden, Yargıtay üyelerinden, Hazine ve Maliye Bakanlığından, sigorta şirketlerinin temsilcilerinden, Türkiye Barolar Birliği ve baroların temsilcilerinden, Adalet Bakanlığı uzmanlarından, ilgili diğer temsilcilerden oluşan geniş ve konuyu bütün yönleriyle bilen kişilerden oluştuğunu aktaran Bozdağ, kurulan Komisyonun hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

 

Bakan Bozdağ, bu Komisyon'u kurmaktaki amaçlarının vatandaşların adalete erişiminin kolaylaştırılması ve hukuki süreçlerde himayenin, desteğin, her daim vatandaşların yanında olması, bu suretle vatandaşların hak arama süreçlerinde elinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini dile getirerek, şunları söyledi:

 

Ayrıca yargılama süreçlerinin kısaltılmasına da bunun önemli katkıda bulunacağına inandığımızı buradan ifade etmek isterim. Bunun yanında kararların isabetinde de büyük bir katkı sağlayacaktır. Çünkü yargılama süreçlerinde, soruşturma süreçlerinde, diğer hukuki süreçlerde hukuki destek, avukat yardımı pek çok işlemin usul ve yasalara uygun doğru bir biçimde yapılmasına katkı sağlayacaktır. İşlerin doğru yapılması, süreçlerin doğru işletilmesi kararların doğruluğuna büyük katkı sağladığı gibi süreçlerin hızlandırılmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye'de esasında 1995 yılından beri var olan Hukuki Koruma Sigortası dediğimiz sigorta çok dar bir alanda uygulanmakta. Ama bu uygulanan alanı neredeyse kimse bilmemekte dersek işi abartmış olmayız. Adeta var olan ama ölü olan bir alanı konuşuyoruz. Önümüzdeki dönemde var olan ama uygulaması az olan bu alanı uygulamaya taşımak ve kapsamı genişletmek yeni bir hukuk sigortası düzenini ülkemize kazandırmak istiyoruz. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde hukuk sigortası dediğimiz hukuki himaye sigortası uygulamaları bulunmaktadır. Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de, Hollanda'da ve değişik ülkelerde bunun başarılı bir şekilde uygulandığını görüyoruz. Esasında gelişmiş ve demokratik standartları yüksek ülkelerin hemen hemen hepsinde bu sigorta sisteminin uygulandığını görüyoruz.


Türkiye’nin gelişmiş bir ülke, demokratik standartlarının yükseltilmiş bir ülke, hukuk devleti anlayışının tahkim edilmiş bir ülke olduğuna dikkati çeken Bozdağ, "Dünyanın saygın ve örnek ülkelerinden birisi. 95’ten beri uygulanan hukuki himaye sigortasını yeniden ihya etmek, esasında Türkiye'nin dünyaya örnek bir uygulamayı hayata geçirmek için attığı tarihi bir adım olarak görüyorum. Yani Komisyonumuzun kıymetli Başkanı ve üyelerine güvendiğimi buradan ifade etmek istiyorum. Eminim ki hem Türkiye'mizin tecrübesini hem teorisini hem dünyanın bu konudaki birikim ve tecrübesini inceleyerek, Türkiye'de bir ilki dünyaya da örnek olacak bir sigorta sistemini hayata geçireceklerdir." dedi.
Editör: Yasin GÜLER

Bu haber 619 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI