Bugun...Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tam kapasite hizmet verecek mi?

Dünyayı etkisi alan covid-19 hastalığı nedeniyle Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de 2 yılla yakındır her alanda kısıtlamalara gidildi. Ancak Türkiye’de 1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecine dönülmesine rağmen Diyarbakır Ağız Ve Diş Sağlığı hastanesinde bulunan hekimlerin Filyasonda olmaları sebebiyle vatandaş diş çekimi dışında hizmet alamamaktan yakınırken, diş randevularının aylar sonrasına verilmesi ise tepkiye yol açtı.

facebook-paylas
Tarih: 13-10-2021 00:25

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi tam kapasite hizmet verecek mi?

Ekonomik gücü olan vatandaşlar özel hastanelerde Ağız ve Diş tedavilerini olurken, maddi gücü olmayanlar ise kaderine terk edildi.

Sağlık alanında sürekli sıkıntılar yaşayan Diyarbakırlılar şimdide Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde bulunan doktorların covid-19 Filyasyon ekibinde görevlendirilmeleri sebebiyle bir sağlık alanında daha mahrum kalmanın sıkıntısını yaşıyorlar.

Vatandaşlar Ağız ve Diş hastanesinde sadece acil durumlarda diş çekimleri dışında hekim eksikliğinden hizmet alamadıklarını ifade ederken, insanın en temel hakkı olan sağlık konusunda şikayetçi olduklarını ifade ettiler.

HÜDA-PAR İL BAŞKANI DİNÇ: “HALKIMIZ ÖZEL HASTANELERE MAHKÛM EDİLDİ”

Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Siyasi partilerin yöneticileri vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi gerektiği konusunda hemfikir…

Hür ve Dava Partisi Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, Devlet hastaneleri Pandemi nedeniyle yeteri kadar hasta alamadıklarından dolayı halkımız özel hastanelere mahkum edildiğini ifade ederek, “Halen özel hastanelere parası olan gidebiliyorken, parası olmayanlar ise gidemeyip çaresizce kaderine razı oluyor. Öte yandan pandemi sürecinde özel hastanelerin devlet hastanelerinden çok daha yoğun şekilde çalıştıkları bir gerçektir.  Tabi bu arada özel hastaneler servetlerine servet kattılar. Oysa Covid-19’un sadece Kamu hastanelerinde değil her yerde bulaşma riski vardır. Ama her nedense özel hastanelerde bulaşmıyor. Halkımız arasında en can sıkıcı problemler arasında MHRS randevu sistemi ilk sıralarda yer almaktadır. Hastalar devlet hastanelerine gitmek için randevu almak istiyor fakat uzak ya da yakın olsun hiçbir şekilde randevu alamıyor. Muhatap olan sekreter, “istediğiniz randevu kaydı bulunmamaktadır” demekten başka aydınlatıcı bir bilgi de vermiyor. Çoğu zaman da randevu almak bir yana MHRS ve ya 182 telefon hattı üzerinden irtibat bile kurulamıyor.

“MHRS ÜZERİNDEN SADECE 100 DOKTOR GÖREVLENDİRİLDİ”

2 milyonluk nüfusa sahip olan Diyarbakır’a MHRS üzerinden sadece 100 doktor görevlendirilmiştir. Bu durum asla hastaların derdine çare olmuyor. İmkanları olan özel hastaneye imkanı olmayan ise acılar içerisinde kıvranıyor. Acilen doktor sayısı artırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki dünyada sadece Covid-19 hastalığı yoktur. Acil müdahale gerektiren Covid-19 dışında hastalıklar da vardır. Pandemi süreci kamu hastanelerinde suiistimal ediliyor. Asgari ücretle geçinenler ailece tedavi olamıyor. Evlerinde hasta ve ağrılarla mücadele ediyor. Ehli vicdan olanlara çağrımız; poliklinikleri aktifleştirip halkımızın sağlığı için seferber olmalarıdır. Diyarbakır’daki mevcut diş poliklinikleri talebi karşılamada yetersiz kalıyor. Bu alanda gelişen teknolojiye ayak uydurulmalı, çağın gerisinde kalan protez yerine implant uygulaması hayata geçirilerek en azından bazı kesimler için bu uygulama ücretsiz olmalıdır. Bu kesimlerden kastımız Milletvekilleri değil imkânları kısıtlı vatandaşlarımızdır. Diyarbakır’da özel hastane ve diş polikliniklerinde ayda bir güncellenerek arttırılan ücretler kontrol altına alınmalı, gerekli kontroller sıklaştırılmalıdır.  Pandemiden dolayı hastanelerdeki servislerin pasif duruma düşmesi, yatan hastaların olmaması hastane giderlerin gelirlerinden daha fazla olmasına sebep oldu. Bundan dolayı bazı hastaneler ödemelerini yapamadılar. Özel hastanelerdeki pandemi şartları devlet hastanelerinde de uygulansaydı bu sorun olmayacaktı. Hatta devlet hastanelerinin servislerde yatışlar olmadığı için önceden alınan ilaçların da miadları geçti ve çöp oldular” diye konuştu.

GELECEK PARTİLİ ALTAÇ: “BOZUK VE YANLIŞ YÖNETİLMEK MAĞDUR EDİYOR”

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ise, Ülkenin içerisinde bulunduğu bozuk ve yanlış yönetilme şeklinde her geçen gün vatandaşların birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da etkilendiklerine değindi.

Ülke genelinde hâkim olan yönetimsizliğin yerele yansımış halini yaşadıklarının altını çizen Altaç, şöyle dedi:  “Günü birlik veya bir eksikliği giderelim derken başka bir eksikliğe mahal vermek yönetim kabiliyetinin olmadığının ifadesi olarak kabul etmek gerekir. Ağız ve Diş Hastanesinde yaşanan durum belirttiğimiz durumla aynıdır. Bir çok hastanede sağlık çalışanı eksikliği veya donanım eksikliği de mevcuttur. Yaşanan sıkıntıların sonuçları doğrudan vatandaşı etkilemektedir. Yani acısını hemşerilerimiz çekmektedir. Son zamanlarda hem Ağız ve Diş hastanesi hem de diğer hastanelerde belirttiğimiz eksikliklerden dolayı Özel Hastanelere rağbet gösterilmektedir. Ekonomik çöküşün yaşandığı günümüzde sağlık giderlerinden kaynaklı artan masraflarla birlikte yaşam şartları daha da ağırlaşmıştır. Sağlık Müdürlüğünden bir an önce temel sağlık hizmetlerinin zamanında ve verimli işlediği kararlar almasını bekliyoruz”

SAADET PARTİ İL BAŞKANI ERGİN: “DOKTAR VE HASTALAR AÇISINDAN MAĞDURİYET YAŞANIYOR”

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin de, Covid-19 hastalığının yayılmasına sebep teşkil edebileceği endişesiyle sürecin başında kapatılan diş hastaneleri uzun bir süredir hizmet veremediği için çok sayıda hastanın biriktiğini belirterek, “Şuan neredeyse her tarafın açıldığı bir zamanda diş hastanelerin tamamen açık olmaması hastalar açısından ve doktorlar açısından ciddi bir mağduriyet oluşturmaktadır. Maddi imkanı olan hastalar tedavilerin özel diş kliniklerinde yapabiliyorken, diğer hastalar bu tedaviden mahrum ediliyor. Hala diş hastanelerini tamamen açmamak bir anlamda özel diş kliniklerine hastaları mahkum etmektir. Ayrıca bu kadar ihtiyaç varken diş doktorlarının hala filyasyonda görevlendirilmesi ayrı bir garabettir. Filyasyona başka birimler görevlendirilip tüm doktorlar görevleri başına verilmelidir. Tüm Diş hastaneleri ve diş semt poliklinikleri tamamen açılmalıdır. İnsanların çektiği bu çile artık dayanılamayacak bir hal almıştır. İlgili sorumluları ve il sağlık yöneticilerini bu hususta göreve davet ediyorum” dedi.

CHP İL BAŞKANI ÖZEL: “DOKTOR YETERSİZLİĞİ BARİZ BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLİYOR”

Cumhuriyet Halk partisi Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel ise, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle acil dışında ara verdiği hizmetlerine kademeli olarak başladığını ifade ederek, “MHR sistemi üzerinde görev yapan doktorların azlığından şikayet ettiğimiz bu süreçte Ağız Ve Diş Hastanesindeki görevli doktorların Filyasyon ekibine dâhil edilmesi gerçekten kabul edilemez bir durumdur. Çünkü bu hastanemizde bulunan hekimler vatandaşlarımıza ağız ve diş hizmetleri vermek adına orada görevlendirilmiş bulunmaktadırlar. Bu doktorlarımıza başka alanlarda görev veriliyorsa işte o zaman vatandaşımızın mağduriyeti ortaya çıkmış olur. Kovid-19 nedeniyle yaklaşık bir yıldır acil dışında hizmet vermeyen Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, ocak ayından sonra kademeli olarak hizmet vermeye başladı ancak çok sayıda doktor filyasyon ekibinde görevlendirilerek sahaya sürüldü. Bunun faturası yine vatandaşa çıktı. Diş çekimi ve acil durumlar dışında doktor eksikliğinde dolayı hizmet veremeyen hastane yetkilileri vatandaşlarımıza da aylar sonrasına randevu veriliyor. Maddi imkânı olanlar özel hastanelere gitmek zorunda kalırken, imkânsızlıklar içerisinde yaşayan bazı vatandaşlarımız ise adeta kaderlerine terk edilmiş durumdalar. İnsan hayatının en temel haklarından biri olan sağlıkta hiçbir zaman hiçbir şekilde tasarruf olmayacağını yetkililere hatırlatır vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

DEVA PARTİSİ YENİŞEHİR İLÇE BAŞKANI AKİLDİZ: “FİLYASYONDAKİ HEKİMLER GÖREVLERİNE DÖNMELİ”

Demokrasi Ve Atılım Partisi Yenişehir İlçe başkanı Eczacı Erdal Akildiz, Pandemi sürecinde Diyarbakır Ağız Ve Diş Sağlığı hastanesinde görevli 103 diş hekiminin yanı sıra 105 sağlık çalışanın filyasyon çalışmalarında görevlendirilmesi sonucu vatandaşların alması gereken sağlık tedavilerinden yararlanamadıklarına vurgu yaparak, “Her defasında belirtiyoruz sağlıkta tasarruf olmaz diye. Sağlığın insan hayatında en temek hak olduğunun bilinmesine rağmen vatandaşlarımız sürekli sağlık kurumlarında mağdur ediliyor. MHRS’de yaşanan sıkıntıların yanı sıra SGK’nın ilaçların bir kısmını tekrar ücretli yapması yetmezmiş gibi şimdide Ağız ve Diş Hastanesindeki hekimlerin filyasyonda görevlendirilmesi vatandaşı bir kez daha mağdur etmiştir. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık İl Müdürlüğüne sizin aracılığınızla sesleniyoruz. 1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecine girdik. Vatandaşlarımız halen ağız ve diş hastanesinde yeteri derecede yararlanamıyor. Bakanlığın ve yetkililerin filyasyon ekibindeki görevli hekimleri görev yerlerine geri gönderip onların yerine başka hekimler görevlendirebilirler. Şayet sağlık alanındaki personel yetersiz ise biran önce sağlık personeli ile beraber hekim atamalarını yapması gerekmektedir. Bizler her daim dediğimiz gibi vatandaşımızın yanındayız. Sorunlarının ve sıkıntılarının giderilmesi için ellimizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

DR. TEKİN: “DİŞ HASTANESİ’NDE 48 TANE POLİKLİNİK AÇIK VE İŞLEMLER YAPILIYOR”

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, Diş Hastanesi’nde tüm işlemlerin yapıldığını belirterek,”Diş Hastanesi açık şu anda. Her türlü işlemi yapıyorlar. İşlemlerin yapılmadığı yönünde bir durum yoktur. Şunda orada bir sürü işlem yapılıyor. 48 Tane açık poliklinik var. Nasıl yapmıyoruz. Yapmaz olur muyuz? Diş Hastanesi Başhekim Vekili Vildan Hanım ile konuşursanız, size orada tüm işlemlerin yapıldığını anlatır” dedi.

BAŞHEKİM İNCEOĞLU: “HASTANEMİZ YÜZDE 80 DOLULUK ORANI İLE HİZMET VERİYOR”

Diş Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent İnceoğlu da, Tüm hizmetlerin verildiğini, ancak filyasyondaki hekimlerin gelmediğini ifade ederek, Yüzde 80 kapasite ile hizmet veriliyor. Dolgu da yapılıyor, diğer işlemlerde veriliyor” şeklinde konuştu.

Mehmet Zeki ÖZER’in Özel Haberi
Bu haber 868 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI