Bugun..."Alimlerin bu tür programlara ihtiyacı var"

İTTİHADUL ULEMA'nın düzenlediği "8'inci Alimler Buluşması" programına katılan alimler, ulemanın bu tür programlara ihtiyaç duyduğunu belirterek diğer bölgelerde de düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

facebook-paylas
Tarih: 03-10-2023 00:05


Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA), birçok ülkeden alimin katılımıyla Diyarbakır'da "8'inci Alimler Buluşması"nı gerçekleştirdi.

Bu yıl gerçekleştirilen 8'inci Alimler Buluşmasına katılan ulema, programın çok verimli geçtiğini belirtirken bunun sadece Diyarbakır'da değil, diğer bölgelerde de düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

İTTİHADUL ULEMA'nın düzenlediği 'Alimler Buluşması' programına her sene katıldığını, her yıl katılımın daha bereketli ve geniş olduğunu dile getiren Molla Mustafa Arvasi, farklı ülkelerden gerçekleşen katılıma ithafen Türkiye'den ve diğer ülkelerden ümitvar olduğunu belirterek bu toplantıyı bir şiar ve medreselerin uyanışı olarak nitelendirdi.

Molla Mustafa Arvasi

"Medreseler yeniden ayağa kalkmalı, gençliğe rehber olmalı"

Medreseler konusunun Türkiye'de ve diğer İslam ülkelerinde parmak basılması gereken noktalar olduğunu sözlerine ekleyen Arvasi, birliktelik sağlanması hususunda geç kalındığını ifade ederek şunları söyledi:

"Medreseler dairesinde sıkışıp bazıları işlevsiz hale gelirken kurumsallaşan da oldu ve bu medreselerle bir an evvel ittihat sağlanmalı, neslin ihyası için tümüne tek medrese gözüyle bakılarak harekete geçirilmelidir. Çünkü bugünkü neslimiz edepten ve hayadan yoksun bir şekilde başını almış gidiyor. Sadece dünyevileşme kaldı. Maalesef bu dünyevileşme de başta Allah'a olan bağımızı, akrabalık ve insanlık bağlarımızı birbirinden kopardı. Bundan dolayı medreseler yeniden ayağa kalkmalı, gençliğe rehber olmalı, ulemanın istişaresine kulak vermeli ve her bir ilim sahibi olan insan elini vicdanına bırakmalıdır."

Arvasi, "Medreseler ve alimler ümmetin manevi lideridir, Peygamber Efendimizin varisleridir, iyilikte rehber ve önderdirler. Temenni ediyoruz ki ülkemizde ve İslam ülkelerinde bu heyecan artsın ve günden güne fazlalaşsın." dedi

Molla Fahrettin Güneş

"Alimlerin buluşma alanındaki boşluğunu İTTİHADUL ULEMA'nın karşılayacağına inanıyorum"

Erzurum'dan programa katılım sağlayan Molla Fahrettin Güneş, "Bu toplantıya ilk kez katılıyorum. Alimlerin bir araya gelip ilim meselelerini değerlendirmeleri, dünya Müslümanlarının muhtaç oldukları bir durumdur. Bunun ileriki zamanlarda çok daha profesyonel yapılmasını arzu ediyorum. Sadece Diyarbakır Bölgesi değil, bütün Türkiye'ye yaygınlaştırarak Müslümanların derdi ne ise o meseleler üzerinde tartışarak özetini bir kitapçık halinde gelen misafirlere takdim edilirse çok faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü Müslümanların buna ihtiyacı var. Uzun zamandan beri bu alanda bir boşluk vardı ve İTTİHADUL ULEMA'nın bu ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Bu tür buluşmaların tüm cemaat ve cemiyetlere yayarak geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Güneş, "Kısıtlı zaman içerisinde burada olduğumuzdan gerek medreseleri ve çalışmaları istediğimiz gibi gezemedik ama burada bizi misafir eden kardeşlerimizle bilgilendirme, istişare ve konuşmalar yaptık. Aslında geniş bir zaman ayırarak bunları biraz daha güzel şekilde anlamak, istişare etmek ve Türkiye'deki tüm cemaat ve cemiyetlere yayarak geliştirmek lazım." şeklinde konuştu.

Molla Galip Özkan

"Bu programla birçok eksiğimizin olduğunu anladık"

Alimler buluşmasının daha önceki programlarına katılamadığının üzüntüsünü paylaşan Muşlu Molla Galip Özkan, düzenlenen programın çok verimli geçtiğini belirterek İTTİHADUL ULEMA'ya teşekkürlerini iletti.

Molla Özkan, "İlk kez böyle bir programa katılıyorum ve çok geç kaldığımı düşünüyorum. Başta Molla Enver Kılıçarslan olmak üzere İTTİHADUL ULEMA camiasına müteşekkirim, Allah kendilerinden razı olsun, fazlasıyla görevlerini ifa ediyorlar. Eksiklik şahsiyetimizdedir. Şahsen en büyük eksikliğimiz, evimizde oturup kitaplarla iştigal olduğumuzda sadece ilmin bu olduğunu zannediyoruz. Böyle programlar düzenlendiğinde ve buna katılım sağladığımızda çok eksiklerimizin olduğunu anlıyoruz." diye belirtti.

Gerçekleştirilen programdan çok etkilendiğini ve istifade ettiğini sözlerine ekleyen Molla Özkan, "İlimlerinde mahir seydalarımız farklı coğrafyalardan gelerek görüşlerini beyan ettiler ve hasta olan gönüllerimizi ihya ettiler. Onlar konuştukça bizler eksikliklerimizi fark ettik. Cihad, ilim ve medrese metotlarının tümünde noksanlarımız vardı. İnşallah bu eksikliklerimizi gidereceğiz." dedi.

Özkan, "Toplumun içerisindeki hastalıklar çok güzel dile getirildi. Gençlerimize nasıl yaklaşacağımızı, onların sorunlarıyla nasıl ilgileneceğimizi öğrettiler. Hasılı istifade ettik. Bunu anladık ki sadece İTTİHADUL ULEMA içerisinde değil, doğusu batısıyla kuzeyi güneyiyle Türkiye'nin dört bir yanında bu içtimalar gerçekleşmeli, bu sorunlar dile getirilmelidir. İTTİHADUL ULEMA görevini yerine getirdi fakat sadece düzenlenen bu program yeterli değil. Çünkü öyle bir zamandayız ki bela, musibet, İslam'a saldırılar, çocuklarımızı elimizden almalar ve devletlerin üzerimize gelmesiyle bizleri bölük pörçük etmişler. Allah kendilerinden razı olsun, hayırlarını kabul etsin inşallah." ifadelerine yer verdi.

 
Bu haber 699 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI