Bugun...BİR CENNETİ DAHA CEHENNEME ÇEVİRMEYELİM…

Saadet Partisi Diyarbakır ve Bingöl il teşkilatlarının, HES ile yok olma tehlikesi olan endemik bölge konumundaki Sarım Havzasını kurtarma çabaları devam ediyor. Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına verdiği soru önergesi ile konuyu meclis gündemine taşıdı.

facebook-paylas
Tarih: 20-11-2023 18:38

BİR CENNETİ DAHA CEHENNEME ÇEVİRMEYELİM…

Sonuç alıncaya kadar konunun takipçisi olacaklarını belirten Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin, “22 Eylül'de Antalya Milletvekilimiz Şerafettin Kılıç ile birlikte bölgeyi ziyaret edip, yerinde tespitler yaptık. Bölge halkı da mahkemeye başvurmuştu. Konuya dair sayın vekilimiz Meclis'e soru önergesi verdi." dedi. Sarım Havzası'nın yüzlerce canlıya ev sahipliği yapan endemik bir bölge olduğunun altını çizen Ergin, şunları kaydetti;

"Söz konusu bölgenin aslında doğal sit alanı olması gerekir. HES'le enerji elde etmek istiyorlar ama bu enerjiyi 10 rüzgar tribünü veya 20 dönümlük bir güneş paneliyle elde edebilirler. Böyle bir alternatif varken HES neden yapılıyor? 60 köy bu projeden olumsuz etkilenecek. Dere yatağı kuruyacak ve köylüler susuz kalacak. Bölgede tarım, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, turizm, sebze üretimi ve farklı bitki üretimi yapılıyor. Köylülerin geçim kaynağı yok olacak ve orada yaşam bitecek. AK Parti'nin HES projeleri ekolojik olmayan yatırımlardır dolayısıyla ekonomik olarak da bir fayda sağlamayacaktır. Lütfen bu doğa katliamına artık bir dur diyelim. Bir Cenneti daha Cehenneme çevirmeyelim.”

Bingöl’ün Genç ile Diyarbakır’ın Lice ilçeleri sınırlarındaki Sarım Havzası, endemik bitki türleri ve sadece bu bölgede yaşayan ‘Batman Bantlı Çöpçü Balığı’ ile de bilinmektedir. Yapılacak bir Hidroelektrik Santrali (HES) biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyeceği gibi üretimi de durduracaktır.

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç’ın verdiği soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.11.2023

Şerafettin KILIÇ

Antalya Milletvekili

Sarım Havzası; Bingöl, Diyarbakır, Batman illerimizin çevre ikliminin belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Sarım Havzası’nda yaklaşık 60 köy bulunmaktadır. Bölgede tarım ve hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, turizm, sebze üretimi ve farklı bitki üretimi yapan aileler vardır. Sarım Havzası, endemik bitki türleri ve sadece bu bölgede yaşayan ‘Batman Bantlı Çöpçü Balığı’ ile tanınmaktadır. Bölgede yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES), biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyeceği gibi üretimi de durduracaktır. Genç İlçe Müdürlüğünüzde 16 Aralık 2020 tarihinde yapılan toplantıda bölge halkı konu ile ilgili olumsuz görüş beyan etmiştir. Buna rağmen yapılması planlanan HES ile ilgili ÇED olumlu raporu verilmiştir. Daha sonra köylülerce açılan karşı davada mahkeme oybirliği ile “keşif” kararı almıştır. Doğal çeşitliliği bozmadan elektrik üretmek mümkün iken alternatif yöntemlerin neden uygulanmadığı merak edilmektedir. Doğayı tahrip eden HES’ler, dünya çapında elektrik üretimi için kullanılan en ilkel yöntemlerden biridir.

Bu bağlamda;

1.            Türkiye genelinde proje aşamasında olan HES sayısı kaçtır? Halihazırda HES yapılması planlanan illerimiz hangileridir?

2.            Sarım Havzası’nın doğal su kaynaklarının, HES kapsamında 49 yıl süreyle bir şirkete devredildiği iddiaları doğru mudur?

3.            Mahkeme süreci devam ederken şirket ile sözleşme mi yapılmıştır? Su kaynakları hangi şirkete ne kadar bir ücret karşılığında satılmıştır?

4.            Sarım Havzası’nda yapılması planlanan HES’in iptali ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? ÇED raporu hazırlanırken köylülerin görüşleri neden alınmamıştır?

5.            Sarım Havzası’nın doğal su kaynakları ve biyolojik zenginliğinin korunması amacıyla Doğal Sit Alanı ilan edilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?

 

 
Bu haber 528 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI