finans haberleri
Bugun...


Zazalar Derneğinden Ak Parti ilçe başkanı Ahmet Maruf Demir'e kınama..
Tarih: 08-06-2022 14:13:55 Güncelleme: 08-06-2022 14:13:55 + -


Zaza Dili için pozitif ayrımcılık göstererek bundan sonra faydalı işler yapmaya; eğer bunları yapmayacak ise ivedi bir şekilde kendisini istifaya davet ediyoruz..

facebook-paylas
Tarih: 08-06-2022 14:13

Zazalar Derneğinden Ak Parti ilçe başkanı Ahmet Maruf Demir'e kınama..

 

Haber Merkezi

 

Zazana Dergisi Zaza Dili ve Kültürü Koruma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu Başkanı Abdulkadir Büyüksayar, Ak Parti Bağlar ilçe Başkanı Ahmet Maruf Demir'i bir takipçisi ile yaşadığı diyalogta Zaza dili için pozitif ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle basın açıklamasında bulundu..

 


Zazana Dergisi Zaza Dili ve Kültürü Koruma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu Başkanı Abdulkadir Büyüksayar yaptığı açıklamada ;

 

"Ak Parti iktidarı döneminde bir ilçe başkanlığı Kaymakamlığın bile sürekli olarak önüne geçmiş ve daha fazla lafı geçerli olmuştur"

 

"Diyarbakır gibi nüfusunun en az yarısını teşkil eden Zazaların dili olan Zazaca ile alaycı ifadelerle yorumlar yapan iktidar partisinin Diyarbakır Bağlar ilçe başkanlığı görevindeki Maruf Demir bey tabiri caizse taşıyamayacağı yükü sırtına almıştır. Şu bir gerçek ki, Ak Parti iktidarı döneminde bir ilçe başkanlığı Kaymakamlığın bile sürekli olarak önüne geçmiş ve daha fazla lafı geçerli olmuştur. Hal böyleyken, böylesi bir vazifedeki bir insanın sözlerinin varacağı yeri iyi analiz etmesi lazımdır. 
Maruf Demir bey, öyle görülüyor ki, halktan da bihaber ve tıpkı mensubu olduğu partisi gibi Zaza inkârcılığını normal görmektedir. 
UNESCO ve Avrupa dahi Zaza dilini ve Zaza halkını önemseyerek adımlar attığı bir dönemde 20 yıllık iktidarı elinde bulunduran Ak parti ve Bağlar ilçemizdeki temsilcisinin, Zaza Dili ve Zazaların yararına yeni adımlar atması gerekirken önce bizleri yok saymış, ardından da kendisini uyaran Zaza bir partiliyle alaycı bir şekilde cevap vermiştir.
Maruf beyin öncelikle bu büyük hatasını  kabul etme yüceliğini göstererek, Zaza Dili için pozitif ayrımcılık göstererek bundan sonra faydalı işler yapmaya;  eğer bunları yapmayacak ise ivedi bir şekilde kendisini istifaya davet ediyoruz.

 

Zazana Dergisi Zaza Dili ve Kültürü Koruma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu Başkanı Abdulkadir Büyüksayar" 

 

ifadelerini kullanarak yazılı olarak açıklamada bulunmuştur.

Olayın geçmişi;

 

Ak Parti Bağlar ilçe Başkanı Ahmet Maruf Demir sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda Zazaları yazmayı unutunca bir takipçisi tarafından uyarılmış fakat ilçe başkanının uyarıları dikkate almak yerine verdiği cümlelerle tiye alarak cevaplar yazması üzerine polimik oluşmuş, bu durumu Güneydoğu Güncel Gazetemize bildiren sosyal medya kullanıcıları için olayın içeriğini öğrenmek ve doğru bilgiyi aktarmak amacıyla ilçe başkanı Ahmet Maruf Demir ile iletişime geçilmiş, yayınlanmasında sorun görülmediği gazetemize yazılı olarak iletilmiş, bunun üzerine haber yapılmıştı.
Bu haber 20956 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölge Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YUKARI