Bugun...Büro Memur Sen'den Tasarruf Tedbirleri ve Kamu Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama

Kamu Çalışanlarının Kazanımları İçin Mücadele Devam Ediyor

facebook-paylas
Tarih: 05-07-2024 00:05

Büro Memur Sen'den Tasarruf Tedbirleri ve Kamu Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama

 

Zeki Dilek 

1. Tasarruf Tedbirleri Paketi ve İtirazlar

Diyarbakır Büro Memur sen başkanı Recep Ağar, kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri paketi hakkında sendikaların itirazlarını ve bu paket hakkındaki eleştirilerini paylaştı. Kamu çalışanlarının cebinden alınan kazanımlar ve hayata geçirilmeyen talepler değerlendirilerek, eylem takviminin ikinci aşaması olan kitlesel basın açıklamasını gerçekleştirdi ve dilekçe kampanyasını başlattı.

2. Öncelikli Talepler

3600 Ek Gösterge: 1. dereceye gelmiş devlet memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi.

Toplu Sözleşme İkramiyesi:* Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesinin yeniden verilmesi.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı:* Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve bu personelin GİH veya THS’na geçirilmesi.

Kira Yardımı: Fahiş kira artışları ve hayat pahalılığı karşısında devlet memurlarına kira yardımı yapılması.

Fazla Çalışma ve Tatil Ücretleri:* Fazla çalışma ile resmi tatil ve bayram günlerinde yapılan çalışmaların karşılığının ödenmesi.

Servis Hizmeti:* Tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek olan servis hizmetinin devamının sağlanması.

3. 3600 Ek Gösterge ve Toplu Sözleşme İkramiyesi

3600 ek gösterge konusu 6. Dönem Toplu Sözleşme’de karara bağlanmış ve 7. Dönem Toplu Sözleşmede genişletilmiştir. Ancak verilen sözlere rağmen halen herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Toplu Sözleşme ikramiyesi ise Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmiştir. Sendika, bu hakkın geri verilmemesi durumunda kamu görevlilerinin cebinden 330 TL’nin çıkacağını belirtti.

4. Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması

Kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfında yaklaşık 110 bin devlet memuru görev yapmaktadır. Bu personelin büyük çoğunluğu, genel idare hizmetleri ve teknik hizmetler sınıfının görev alanına giren işlerde çalışmaktadır. Bu nedenle Yardımcı Hizmetler Sınıfı ortadan kaldırılmalı ve bu hizmet sınıfında görev yapan memurlar, eğitim durumları ve görev alanları dikkate alınarak GİH ya da THS’na geçirilmelidir.

5. Kira Yardımı ve Büyükşehir Tazminatı

Fahiş kira fiyatları özellikle büyükşehirlerde kamu görevlilerinin görevde tutulmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, öncelikle büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline Büyükşehir Tazminatı getirilmeli ve diğer illerde de kira tazminatı verilmelidir.

6. Fazla Çalışma ve Tatil Ücretleri

Kamu görevlilerinin fazla çalışma saat ücreti yetersizdir. Ayrıca, vardiya usulüyle çalışan devlet memurlarının resmi tatil ve bayram günlerindeki çalışmaları karşılığında ilave ücret ya da izin verilmemektedir.

7. Eylem Takvimi

1. Aşama:* Ülke genelinde çalışma ortamlarında kokart takma eylemi gerçekleştirildi.2 ve 3. Aşama:* Kitlesel basın açıklamaları ve imza kampanyası başlatılacak.

4. Aşama:* Taleplerin gerçekleşmemesi halinde, Bolu’dan Ankara’ya 3 milyon 600 bin adım atarak yürüyüş eylemi gerçekleştirilecek.

Kamu görevlilerinin kazanımları geri verilinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Katılımınız için teşekkür ederiz.' ifadelerine yer verildi.
Bu haber 1201 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI