Bugun...CHP'den iktidara 'KHK sorunu için adım at' çağrısı

Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden ihraç edilenlerin sorunun siyasi olduğunu söyleyen CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, "İktidarın bu sorunun çözümü için adım atması gerekir." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 14-10-2021 00:25

CHP'den iktidara 'KHK sorunu için adım at' çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği toplantıların 6'ncısı Diyarbakır'da yapıldı. Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nda gerçekleşen toplantıya, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü Yıldırım Kaya, CHP TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turan Aydoğan, CHP milletvekilleri Cihangir İslam, Sezgin Tanrıkulu, KHK Platformu Sözcüsü Münir Korkmaz, HDP, SP, DEVA ve Gelecek Partisi'nin Diyarbakır il başkanları ile Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç olan çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda konuşan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenleri "sivil ölüme terk edilenler" olarak niteledi. KHK'lilerle yaptıkları toplantıları raporlaştıracaklarını kaydeden Karaca, siyasi iktidarın Anayasa'da güvence altına alınan hakları kabul etmediğini ya da işine geldiğini kabul, işine gelmeyeni kabul etmediğini söyledi. KHK'lilerin sağlık eğitim hatta yaşam hakkından faydalandırılmadığını ifade eden Karaca, KHK'lilerin sorunlarına talimatla karar veren yargının çözüm üretemeyeceğini bildiklerinin altını çizdi.

'BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ SİYASİDİR'

KHK sorunun çözümünün siyasi olduğuna işaret eden Karaca, "Tek talepleri bizi adil yargılayın, diyen bu kitlenin sorununa işte o talimatlı yargıçların, talimatla karar veren mahkemelerin hukuki olarak çözüm üretemeyeceğini biliyoruz, tüm ülke de bunu biliyor. O nedenle bu sorunun çözümü siyasidir ve siyasi iktidarın bu sorunun çözümü için adım atması gerekir. İşte yaptığımız toplantılarda, iktidara bu çağrıyı yapıyoruz: Gelin bu insanları adil yargılayın. Gelin bu insanları adil yargılanma hakkından mahrum etmeyin, lekelenmeme hakkından mahrum etmeyin" diye konuştu.

'YARGILANMANIN ÖNÜNDE TAKOZ OLMAMALI'

Yaptıkları toplantılarda kendilerine "Bizim oylarımıza mı talipsiniz, oy kaygısıyla mı bunu yapıyorsunuz?" sorusu yöneltildiğini aktaran Karaca, "Ben açık ve net bir şekilde şuradan şunu ifade etmek isterim: Bizler bu toplantılarda sizlerin oylarına talip değiliz. Sizlerin sorunlarına talibiz ve sizlerle birlikte bu sorunları çözmeye talibiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki: Bu ülkede demokrasi gerçek anlamda yaşanacaksa, insan hakları, temel hak ve hürriyetlerinin, adil yargılanma hakkının önünde siyasi iktidar takoz olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

'MAZLUMUN AHI İNDİRİR ŞAHI'

CHP'nin toplumsal barışı hedeflediğini dile getiren Karaca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu günkü CHP Grup Toplantısı'nda söylediği "Mazlumun ahı indirir şahı" sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ise "Barış Bildirisi" nedeniyle kendisinin de KHK ile akademideki görevinden ihraç edildiği hatırlatarak, "Biz son derece kararlıyız. Meşru bir şey yaptığımızın da gayet bilincindeyiz. O kadar bilincindeyiz ki daha ilk dakikadan itibaren saldırılara uğrayacağımızı biliyorduk. Kimlerin de bize saldıracağını biliyorduk. Bunlar bizi yıldıramaz. Adalet mücadelesi, demokrasi mücadelesi; terlemeden, bedel ödemeden, cesur olmadan ilerlemiyor. Dünya tarihinde bunu gördük. Bu yolda ilerliyoruz, son derece kararlıyız" şeklinde konuştu.

'O LİSTELERDEN ADIMIZI SİLDİRECEĞİZ'

"Kesinlikle ama kesinlikle o hak etmediğimiz listelerden adımızı sildireceğiz" diyen Taşkın şöyle konuştu: "Dünya tarihinde bu kadar büyük bir tasfiye olmamıştır, bu kadar siyasi bir tasfiye olmamıştır. Hiçbir toplum bunun yüzleşmeden olgunlaşamaz, büyüyemez. Bir toplum temiz bir sayfa açmak istiyorsa eğer bu süreçlerle yol alamaz, büyüyemez. Bunun gerektirdiği sorumlulukla ben öncelikle kendim için mücadele ediyorum, bunun istismarı olur mu? Hayır, kendim için mücadele ediyorum. Kendim için mücadele ederken, benim durumumda olanlarla mücadele yürüteceğim, çünkü mağdurlar yan yana gelmek durumundadır."

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Bu haber 411 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI