Bugun...Dekan Erdemci: Hoşgörü ve barış mesajlarını Hazreti Muhammed’in hayatında görebilirsiniz

16 Kasım “Uluslararası Hoşgörü Günü” vesilesiyle konuşan Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Cemalettin Erdemci, İslâm’ın sevgi, hoşgörü ve barış mesajları için bizzat Kur’an ve Hazreti Muhammed’in hayatına bakılabileceğine dikkat çekti.

facebook-paylas
Tarih: 17-11-2022 00:12

Dekan Erdemci: Hoşgörü ve barış mesajlarını Hazreti Muhammed’in hayatında görebilirsiniz

İslam’ın Müslümanların birbirlerine karşı hoşgörüyle yaklaşmaları, tahammül etmeleri ve cömertlikte bulunmalarını emrettiğini ifade eden Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, İslam’ın, Kur’an’ın ve Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in direktiflerine dikkat çekti.

İslam’ın hoşgörü dini olduğu ile ilgili sözünün nasıl anlaşılması gerektiği hakkında açıklamada bulunan Erdemci, kötülüklere karşı nasıl bir tavır alınması gerektiği, kötülüklere karşı hoşgörünün sınırları ve Müslümanların haramlar konusunda alması gereken tavırlara dikkat çekti.

“Müslümanların kendisi gibi inanmayan, düşünmeyen insanlara karşı da bir hukuku var”

Müslümanların aynı zamanda kendisi gibi inanmayan, düşünmeyen insanlara karşı da bir hukuku olduğunu hatırlatan Erdemci, “Müslümanların kendileri gibi inanmayanlara iyilik ile yaklaşması söz konusudur. İslam düşünce tarihine baktığımızda Müslümanlar, fetihlerden sonra çok farklı düşünce biçimleriyle karşı karşıya kalmışlardır. Mesela Allah’ın varlığını inkâr eden ‘Tabiiyyun’ dediğimiz bir grup, Allah’ın varlığını kabul etmekle birlikte dualist bir tanrı inancına sahip Mecusiler, teslis inancına sahip Nasiriler, Mirkailer, Yakubilerle karşılaşmışlardır. Aynı zamanda Allah’ın varlığını kabul etmekle birlikte nübüvveti inkâr eden Berahime ve Sümeniye denilen guruplar ile karşılaşmış ve bu İslam’ın ilk yüzyılında olmuştur.” diye konuştu.

“Hakka hak, batıla batıl demek bir sorumluluktur”

Müslümanların Hazreti Ömer döneminde farklı inanç ve kültürlere sahip insanlarla bir arada ve barış içinde yaşadıklarına dikkat çeken Erdemci, “Bu insanlarla aynı ortamları paylaşmalarına rağmen kendi mabetleri, kendi hukukları olmuştur ve bunlar için İslam’da “Zımmi” diye bir hukuk geliştirilmiştir. Bu insanlar, İslam toplumunun içinde kendi inançlarını, geleneklerini yaşamışlardır. Müslümanlar da kendi inançlarını yaşamıştır. Ama aynı zamanda İslam’ın haram kıldığı kötü olarak nitelediği hususlar da vardır. Kötü ve iyi vardır, adalet ve zulüm vardır. Hak-batıl vardır. Elbette doğruya doğru yanlışa da yanlış, hakka hak, batıla batıl demek bir sorumluluktur. Yanlışa iyi vasfını giydirdiğiniz zaman zulüm işlemiş olursunuz. İslam’ın helal kıldığı her şeye iyi diyoruz. Haram dediklerinin hepsine kötü diyoruz. İyiliklerin teşvik edilmesi, kötülüklerden kaçınılması, yasaklanması ve onlardan kaçınılması için bir ilke konulmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Peygamberimiz müşrik toplumunun uluhiyet anlayışına karşı çıkmıştır”

Kur’an’ı Kerim’in direktifleri ve Hazreti Peygamberin Sünnetinin Müslümanların temel rehberi olduğuna dikkat çeken Erdemci, “Allah, ayeti kerimede: ‘Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et ve onlarla en güzel şekilde mücadele et buyuruyor.’ Hazreti Peygamberin hayatı, ashabının yaşantısına baktığımızda aynı direktiflere, ilkelerin uygulandığını görebiliriz. Peygamberimiz müşrik toplumunun uluhiyet anlayışına karşı çıkmıştır. Ahirete ilişkin ortaya koydukları yanlış düşüncelere elbet ki karşı çıkmıştır. İçkinin haram kılınması ile ilgili ayet indiğinde içkinin yasaklanmasını istemiştir. Zina, yalan söylemek, iftirada bulunmak kötü fiiller olarak nitelendirilmiştir.” dedi.

“Ahirete iman etmiş bireyler olarak haramların karşısında olmamız gerekiyor”

Hoşgörünün sınırı konusunda konuşan Erdemci, “İslam toplumunda farklı dinlerden farklı kültürden insanlar elbette yaşamıştır ama hiçbir şekilde bu yanlışların, haramların helal kılınması, görmezlikten gelinmesi, içselleştirilmesi anlamına gelmemektedir. Bilakis onlara karşı bir Müslüman olarak Allah’a ve resulüne, ahirete iman etmiş bireyler olarak haramların karşısında olmamız, helalden yana tavrımızın olması ve bunu için de bir mücadele göstermemiz gerekiyor. Bugün dile getirilen bazı hayat tarzları adeta bir dayatmaya dönüştürülmüş durumdadır. Bunlara karşı bizim toplumsal bir birliktelik oluşturmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Bu haber 652 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Yaşam Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI