finans haberleri
Bugun...Dev-Sağlık-İş Diyarbakır’da Şubesi açıldı

DİSK/Dev Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şubesi’nin açılışı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımı ile yapıldı. Burada konuşan Çerkezoğlu, Diyarbakır Şubesi’nin tüm sağlık emekçileri için bir hak merkezi olacağını belirterek, “Bütün sağlık çalışanlarını DİSK/ DEV Sağlık İş’in çatısı altında yan yana gelmeye omuz omuza vermeye davet ediyorum” dedi

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2022 00:15

Dev-Sağlık-İş Diyarbakır’da Şubesi açıldı

Üye yeter sayısını yakalayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı DİSK/Dev Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şubesi DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Açılışa, kentte bulunan bazı siyasi parti temsilcileri, işçi sendikası temsilcileri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Açılışta sendikal mücadelenin önemine değinen Çerkezoğlu, pandeminin zorluğu yanında sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Çerkezoğlu, “Sağlık emekçileri bu bölgeye özel ayrıca sorunlar yaşıyor. Fakat bunu örgütlenme ve mücadele ile hep beraber başaracağız” dedi. DİSK’in 55 yıllık emek mücadelesini hatırlatan Çerkezoğlu, “DİSK’e bağlı Disk Sağlık İş Sendikası’nın açılışı için buradayız. Büyük bir heyecan içerisindeyiz. DİSK, bu ülkede, bu topraklarda 55 yıldır işçi sınıfının emek mücadelesini her koşul altında her zorluğa rağmen yürüten bir örgüt. Aynı zamanda devletten hükümetten sermayeden ve tüm siyasi partilerden bağımsız tek emek örgütüdür” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK İŞÇİLERİ OLARAK GERÇEKTEN ZOR KOŞULLAR ALTINDA ÇALIŞIYORUZ”

Diyarbakır’ın emek mücadelesine bakışına dikkat çeken Çerkezoğlu, Dev Sağlık İş Diyarbakır Şubesi’nin kent ve bölgedeki sağlık emekçileri için mücadele edeceğini ilerleyen süreçlerde var olan sorunların masaya yatırılacağını söyledi. Çerkezoğlu şöyle devam etti, “Dev Sağlık İş Sendikası sağlık emekçileriyle bir mücadele yürütüyor. Diyarbakır bu açıdan çok önemli bir bölge. Hem DİSK’in gelenekleri ve mücadelesi açsından hem de sağlık iş kolundaki alanı açısından önemli bir yer. Diyarbakır’da da başta Dicle Üniversitesi hastanesi aynı zamanda devlet hastaneleri olmak üzere ilçelerle beraber bu çalışmaları yürütüyoruz. Sağlık işçileri olarak gerçekten zor koşullar altında çalışıyoruz.”

“TÜM EMEKÇİLER, DEV SAĞLIK İŞ’TE YAN YANA GELMELİ”

“Üniversite hastanesinde, devlet hastanelerinde ve aile bakanlığına bağlı kurumlarda yani sağlık iş kolunda bulunan tüm sağlık emekçilerini DİSK’in çatısı altında olan DEV Sağlık İş’te yan yana gelmeye omuz omuza vermeye davet ediyorum” diyen Çerkezoğlu, pandemi döneminde tüm emekçilerin yanında hakları görmezden gelen sağlık çalışanlarına yönelik iktidarın politikalarını eleştirdi. Çerkezoğlu, Diyarbakır’daki Şube’de izlenilecek yol haritasına dair ise şunları söyledi: “Sağlık emekçileri bu bölgeye özel ayrıca sorunlar yaşıyor. Fakat bunu örgütlenme ve mücadele ile hep beraber başaracağız. Özellikle Türkiye’nin her tarafında bir umut olan DİSK’in sağlık iş kolu, emekçiler için bölgede mücadelenin bir kalesi olacak. Dev Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Şubesi’ni tüm sağlık emekçilerinin hakkını hukukunu aradığı bir merkez haline getirmeyi amaçlıyoruz.”

SAĞLIK EMEKÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILACAK

Açılışta değerlendirmelerde bulunan DİSK/Dev Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Temsilcisi Ümit Umdu da “Bundan sonraki süreçte sağlık iş kolundaki arkadaşlarımızın sorunları için bölge avukatlarımızla görüşüp gereken mücadeleyi vereceğiz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bizler uzun uğraşların sonucunda 4 ay gibi bir mücadele vererek arkadaşlarımızın desteğiyle şube açılışımızı gerçekleştirdik. Bizler işçi arkadaşlarımızın çoluk çocuklarının rızkını yedirmemek adına dik bir duruş göstererek emekçilerin hak ettiklerini almaları adına bir mücadeleye girdik. Bizler sendika olarak işçi kardeşlerimizin haklarını korkusuzca korumaya ve mücadele etmeye karar verdik ve başaracağız. Şuan Diyarbakır’da binin üstünde üye sayısına ulaştık.  Sendika olarak bundan sonraki toplu işçi sözleşmesini sadece işçi kardeşlerimizin menfaatlerini gözeterek yapacağımızı belirtmek istiyorum.”
Bu haber 584 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI