Bugun...Deva Partisi sahada….

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Merkez ekibi, Diyarbakır 1. Dicle İlçe Kongresine katılmak ve esnafın sorunlarını dinlemek amacıyla Diyarbakır’a çıkarma yaptı. Kongrede, yakın zamanda Genel Başkan Ali Babacan tarafından açıklanan Tarım Eylem Planını ilgililerine anlatılırken, esnaf ziyareti geçekleştirdi.

facebook-paylas
Tarih: 17-06-2021 00:59

Deva Partisi sahada….

Diyarbakır’a gelen DEVA Partisi Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mustafa Uçak, Güneydoğu Bölge Koordinatörü Van Eski Milletvekili İkram Dinçer, Kurucular Kurulu Üyeleri İbrahim Dönertaş, Av. Yusuf Türkmen ve Av. Duygu Aydın Diri, Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz ile diğer ilçe başkanları katıldı. 

DEVA 1. DİCLE İLÇE KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1. Dicle Olağan Kongresinin açılış Konuşmasını gerçekleştiren Divan Başkanı Eczacı Erdal Akildiz, Dicle İlçemiz kadim kültürü ve köklü tarihiyle, taş devrinden de önceki devirlere ait dönemin yerleşim birimlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Kaleleri, köprüleri, eski mezraları ve mağaraları ile büyük bir tarihi zenginliğe sahip ve sıklıkla Piran adıyla bilinen ilçemizi, bugün Deva damlaları ile buluşturmak için bir aradayız. Hepimizin gördüğü ve yaşadığı üzere ülkemizin, şehrimizin ve yurttaşlarımızın sıkıntıları her geçen gün katlanarak artmaktadır” dedi.
 

“ESNAF AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR”

Geldiğimiz noktada çığ gibi büyüyen işsizler ordusu, kirasını dahi ödeyemeyen esnafımız ve açlığa mahkum edilen halkın, siyasi iktidarın tamamen keyfe keder yönetim anlayışıyla maalesef yalnızlığa terk edildiğine değinen Akildiz, “Özellikle pandemi sürecinde; yurttaşlara sosyal devlet ilkesi gereği eşit bir şekilde eğitim, sağlık gibi temel hizmetlerin sunulamaması bile iktidarın artık ülkeyi yönetme kabiliyetini apaçık kaybettiğinin göstergesidir. İktidar gündemi değiştirmek ve ekonomik krizi gölgelemek için; "yerli otomobil" , "haftada bir gaz bulma" , "yeni anayasa", "Hdp’nin kapatılması" gibi suni gündemler oluşturmakta ve mafya-medya-ticaret sarmalındaki kirli ilişki iddialarına karşı sus pus olmaktadır. Oysa bu ülkenin gerçek gündemi yoksulluktur, geçim sıkıntısıdır, üniversite bitirip iş bulamayacağını düşündüğü için yurtdışına kaçmak isteyen gençlerdir, hukuksuz bir şekilde ihraç edildikten sonra mahkemelerce aklandığı halde görevine dönemeyen KHK’lılardır, cinayete kurban giden kadınlardır, maaşıyla ay sonunu getiremeyen memur ve emeklilerdir, 40 yılı aşkın bir süredir savaşın karanlığında çözüm bekleyen Kürtler’dir” dedi.

İl Başkanı Avukat Cihan Ülsen ise, Ülkedeki mevcut sorunları anlatmaya çalışmanın günlerce süreceğine işaret ederek, “Türkiye’deki kurumlar ve kuruşların tek kişi vesayeti altına girmesi nedeniyle çürümüşlük yaşanmaktadır. Bedene girmiş cerehattın atılması için, mevcut durum ve iktidarla atılması mümkün değildir. Ancak mevcut sorunların çözülmesi ve hal edilmesi için çok ciddi bir değişime ihtiyaç vardır. Deva partisi kurulduğu zaman birçok yerde ve alanda teşkilatları kuramayacakları ve kimseyi bulamayacakları söyleniyordu. Oysaki bugün birçok il ve ilçede teşkilatlarımızı kurduk ve damla damla büyüyoruz. Buradan yükselen sesi, buradan yükselecek ışığı tüm ülkeye yayacağız. Cumhuriyet döneminden şimdiye kadar bu hükümet sürecinde hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, işsizliğin büyük boyutlara ulaştığı bir dönem görmedik ve göremeyiz. Ülkenin bu 10 yıl içerisinde girmiş olduğu girdap, bu çürümüşlüğün yanı sıra insanların nefes alamadığı, insanların biribiriyle konuşamadığı, insanların düşüncelerini ifade edemediği bir süreç yaşıyoruz’’ dedi.

UÇAK: ‘’DEVA DİYARBAKIR’A, DİYARBAKIR DEVA’YA ÇOK YAKIŞTI’’

DEVA Partisi İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Uçak da, Diyarbakırlıların umut, adalet ve özgürlük arayışlarını; Partilerin vizyonunda, programında bulduklarını belirterek, "Ortak ve tek vatanımızda; huzurlu, mutlu yarınlar için birlikte güzel bir geleceğe yürümemizin yolu DEVA’dan geçiyor. DEVA demek, ekonomik kalkınma demektir. DEVA demek, fikir ve vicdan özgürlüğü demektir. DEVA demek, bölünmeden, ayrışmadan, ortak vatanımızda onurlu bir yaşama sahip olmak demektir. DEVA demek, kimsenin ırkından, dininden, etnik kökeninden dolayı ayrımcılığa maruz kalmaması demektir. DEVA demek, eşitlik ve adalet demektir. Diyarbakır’ın feraset sahibi insanları da Partimizin Türkiye’nin en büyük umudu olduğunu gördü ve ilk günden itibaren DEVA’sına sahip çıktı. DEVA Diyarbakır’a, Diyarbakır DEVA’ya çok yakıştı” şeklinde konuştu.

 ‘’DİYARBAKIR’IN SIRADAN BİR ŞEHİR OLMADIĞINI İFADE ETMEYE GEREK YOK’’

Diyarbakır’ın, yalnızca sahip olduğu binlerce yıllık medeniyet birikimiyle değil; içinde barındırdığı etnik ve kültürel zenginlikle de ülkede birliğin, kardeşliğin sembolü olduğunu vurgulayan Uçak, “Bizim gidecek başka bir ülkemiz yok. Birbirimizden başka sırtımızı yaslayacağımız kimse de yok. Onun için farklılıklarımızdan korkmadan, geleceğe birlikte yürümek zorundayız. Terörün, şiddetin karşısında olacağız. Sorunlarımızın çözümünü hiçbir zaman şiddette ve silahta aramayacağız. Bununla birlikte artık Kürt vatandaşlarımızın sorunlarının kayyumlarla, baskı ve şiddetle görmezden gelinemeyeceğini de anlamak zorundayız. Halkın iradesine kayyum olmaz. Halkın iradesine ipotek konulamaz. DEVA Partisi olarak bizler Kürt vatandaşlarımızın ortak vatanımızda özgür, müreffeh, adil bir düzende yaşamalarını istiyoruz. İnsanlığın onuru olan temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalmadıkları; doğuştan sahip olduğu haklarının lütuf gibi görülmediği bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. Çünkü bizler biliyoruz ki, Diyarbakırlı kardeşimin derdi ne bölünmedir ne ayrışmadır. Diyarbakırlı kardeşimin tek derdi kendi vatanında; özgür, adil, huzurlu bir yaşamdır. Diyarbakır’ın DEVA’sı, demokrasi ve atılım hareketinden geçiyor. DEVA’nın iktidar yolculuğunun en önemli duraklarından birisi de Diyarbakır’dır’’ ifadelerini kullandı.

“ESNAF VE ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR”

Dicle İlçe Kongresinden sonra DEVA partisi yöneticileri Diyarbakır’da Yenişehir İlçe Ziraat Odası ve Sur İlçe Ziraat odası başkanlarını ziyaret ederek çiftçinin yaşadığı sorunları dinledi.  Oda başkanları yaşanan sorunlara değinerek çözüm talebinde bulundular. DEVA yöneticileri de Genel Başkan Ali Babacan’ın Adana’da startını verdiği Tarım Politikaları hakkında bilgilendirmelerde bulundular.  Daha sonra esnaf ziyaretlerini gerçekleştiren DEVA Partisi İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Uçak, Güneydoğu Bölge Koordinatörü Van Eski Milletvekili İkram Dinçer, Kurucular Kurulu Üyeleri İbrahim Dönertaş, Av. Yusuf Türkmen ve Av. Duygu Aydın Diri Diyarbakır’a gelerek bir dizi etkinliklere katıldı. Diyarbakır’a çıkarma gerçekleştiren DEVA Partisi Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mustafa Uçak, Güneydoğu Bölge Koordinatörü Van Eski Milletvekili İkram Dinçer, Kurucular Kurulu Üyeleri İbrahim Dönertaş, Av. Yusuf Türkmen ve Av. Duygu Aydın Diri, Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen,  yanı sıra, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanlarının aralarında bulunduğu DEVA gönüllüleri Balıkçılarbaşında bulunan esnafları ziyaret ettiler.

 
Bu haber 2085 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI