finans haberleri
Bugun...Dicle Üniversitesi arazisi imara açıldı

Dicle Üniversitesi’nin talebiyle üniversite arazisinin 157 hektarlık alanı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından imara açıldı.

facebook-paylas
Tarih: 23-06-2022 01:18

Dicle Üniversitesi arazisi imara açıldı

Dicle Üniversitesi Rektörlüğünün talebiyle Sur ilçesi Yiğitçavuş Mahallesi sınırları içinde kalan üniversite arazisinin 157 hektarlık alanı imara açıldı. Üniversite yönetimi, 157 hektarlık alanın kentsel yerleşme alanı, 3.4 hektarlık alanın da kamu kuruluş alanı olarak imara açılması istemiyle yaptığı başvuru Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kabul edildi.

 

Bakanlığın 25 Nisan’a kabul aldığı karara karşı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şubesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Genel Müdürlüğü'ne başvurarak, itirazda bulundu. İtirazda, düzenlemenin Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ile Çevre Düzeni Planlarına Dair Yönetmeliği’ne aykırı olduğu belirtildi.

 

Mevcut yönetmelikte yer alan Madde 1'e istinaden "İlgili planda Yiğitçavuş Mahallesi sınırlarında yer alan 7560 ada 1 Nolu parselde bulunan ağaçların yaklaşık 25 yılı aşkın süredir varlığını devam ettirdiği bilinmektedir. İlgili bölge, bulunduğu konum itibariyle Kentsel Gelişme Alanının yayılımını önlediği bir tampon bölgedir. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği Farklı Nüfus Gruplarında Asgari Sosyal ve Teknik Altyapı Alanlarına İlişkin Standartlar ve Asgari Alan Büyüklükleri Tablosunda yer alan Sosyal Açık Ve Yeşil Alanlar m²/kişi 10 olarak belirlenmiştir ve Diyarbakır kentinde bu oranın sağlanamadığı bilinmektedir. Bu bağlamda ele alınması gereken ilgili değişiklik, Mekansal planlar yapım yönetmeliğinde ilgili maddede yer alan doğal değerleri korumak ve koruma kullanma dengesini sağlamak ilkeleriyle bağdaşmadığı tarafımızca tespit edilmiştir" denildi.

 

EKOLOJİ DENGE BOZULACAK

 

Aynı Yönetmeliğin 8'inci maddesine de değinilen başvuruda, ilgili plan açıklama raporunda, nüfus analizi ve projeksiyonunun yapılmayarak, üniversitenin öğrenci nüfusuna dair bilgi verilmediği, yürürlükteki planla birlikte değerlendirilmesi gereken analizlerin yapılmadığı kaydedildi. İtirazda, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 19'uncu Maddesi’nde yer alan,  ilgili plan değişikliğinin gerekçesi olarak, “1973 yılında kurulmuş olan Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin tüm Diyarbakır İline hizmet vermekte olduğu ve ana hastane binası ve fakülte binaları fiziksel ömrünü tamamlamış olduğundan söz konusu binaların yenilenebilmesi için kaynak oluşturmak istenildiği” bilgisine yer veren ŞPO, bu gerekçeyle ağaçlık alanların imarlı arazilere dönüşmesiyle tahrip olacağını belirtti. ŞPO, "Bu düzenlemeyle birlikte ilgili maddeyle bağdaşmayan kararların alındığı tespit edilmiştir. Ekolojik dengenin bozulacağı, doğal yapı alanlarının geliştirilmesi aksine doğal alanların tahrip edileceği, arazi kullanım bütünlüğünün bozulacağı tarafımızca tespit edilmiştir" diye belirtti.

 

İPTAL EDİLSİN

 

İtiraz dilekçesinde, son olarak şunlara yer verildi: "İtirazın 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile 'Üniversite Alanı' olarak tanımlı, yaklaşık 157 hektar alanın ÇDP'nin M44 nolu plan paftasında 'Kentsel Yerleşme Alanı (kentsel yerleşik alan ve kentsel gelişme alanı)' ve yaklaşık 3.4 hektarlık alanın 'Büyük Alan Kullanımı Gerektiren Kamu Kuruluş Alanı' olarak yapılan düzenleme değişikliğinin yapılması yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırıdır. Değişiklik yapılan alana ilişkin Çevre Düzeni Planı’nın Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin ilgili maddelerine aykırı olması sebebiyle plan değişikliği kararına itirazımızın dikkate alınmasını ve iptal edilerek, gereğinin yapılmasını rica ederiz.”

 

Mevcut alanda bulunan ormanlık alanın ise yaklaşık 10 hektar olduğu belirtildi.

 

Salih YEŞİL
Bu haber 527 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI