Bugun...Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dünya bugün Hazreti Muhammed'e daha fazla muhtaç

Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası Tanıtım Toplantısıanda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “O gün dünya Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize (Sallallahu Aleyhi Vesselem) ne kadar muhtaçsa, bugün ondan çok daha fazla muhtaç.” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2023 00:03

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dünya bugün Hazreti Muhammed'e daha fazla muhtaç

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" temasıyla düzenlenecek “Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası Tanıtım Toplantısı”na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Erbaş, dünya üzerinde en çok naat ve şiirin Peygamber Efendimize (Sallallahu Aleyhi Vesselem) yazıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Çünkü onu Rabbi methetti; ‘Ey Nebi! Biz, seni ancak bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik.’ Onun için bundan 1452 sene önce 571 yılında bir güneş doğdu. 40 yaşında kendisine Kur’an’ın indiriliş sebebini Rabbimiz yine Kur’an’ında şöyle anlatıyor; ‘Kitabı sana insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye indirdik.’ buyuruyor. Rabbimiz, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem)’in vazifesini bütün dünyaya böyle ilan ediyor. İşte mucize Kitap Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indiriliş amacı budur.”

“Kur’an ve sünnet kıyamete kadar bakidir”

Erbaş, Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem) döneminde insanlar ne kadar Kur’an-ı Kerim’e muhtaçsa bugün de insanların en az o kadar muhtaç olduğunu belirterek, “O gün dünya Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize (Sallallahu Aleyhi Vesselem) ne kadar muhtaçsa bugün ondan çok daha fazla muhtaç. Çünkü Kur’an kıyamete kadar hükmünü icra edecek, Allah Resulü Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) sünneti kıyamete kadar bakidir.” dedi.

Mevlid-i Nebi haftasına girildiğini hatırlatan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Allah Resulü Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem) Rebiülevvel ayının 12. gecesi doğdu. Rabbimiz onu her açıdan ‘üsve-i hasene’ yani ‘en güzel örnek’ olarak gösterdi; devlet başkanlığında, babalıkta, öğretmenlikte, imamlıkta, vaizlikte, kardeşlikte ve aklınıza ne geliyorsa en güzel örnektir. Hayatına baktığımız zaman bunu görüyoruz, savaşlara katıldı, savaşlarda, savaş taktiklerinde, devletini savunmasında en güzel örnek. Onun için bizim ordumuzdaki askerlere ‘Muhammed’ ismini vermişiz. O yüzden ne diyoruz? Peygamber ocağı şanlı ordumuzun her bir Mehmetçiğine ‘karada, havada, denizde, her veçhile mansur ve muzaffer eyle ya Rabbi’ diye dualarımıza katıyoruz.”

“Yaptığımız en güzel faaliyetlerinden birisi”

Erbaş, her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid-i Nebi Haftasında yurt içinde ve yurt dışında Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) anılacağını anımsatarak, “Onun insanlığa kazandırdığı zenginlikleri yeniden hatırlayıp, hatırlatacağız inşallah. Bu bizim bir yıl içerisinde her yıl yaptığımız en güzel faaliyetlerinden birisi. Peygamberimizi (Sallallahu Aleyhi Vesselem) anmak kadar güzel bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

Yapacakları etkinliklerle Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) insanlara kazandırdığı değerleri Türkiye’nin her yerinde anlatacaklarını belirten Başkan Erbaş, bu doğrultuda konferans ve seminerler düzenleneceğini, okullarda ise Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) hayatını ön plana çıkaran siyer, şiir yarışmaları gibi etkinlikler yapılacağını ifade etti.

Başkan Erbaş, 1 Ekim’de “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın başlayacağını hatırlatarak, “Mevlid-i Nebi haftasıyla Camiler ve Din Görevlileri Haftasını birleştirdik ve ikisinde de biz ‘ihdinas sıratel mustakim’ diye dua edeceğiz. ‘Ya Rabbi! Bizleri azımsatmışların yolundan uzak tut. Peygamberimizin yolunda bizi daim eyle’ diye dualarımızı daha da yoğunlaştıracağız inşallah.” dedi.

Erbaş, tüm İslam aleminin Mevlid-i Nebi haftasını tebrik etti.

“2023 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Proje Yarışması”nda dereceye girenler

Programın sonunda Başkan Erbaş, “2023 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Proje Yarışması”nda dereceye girenlere de ödüllerini takdim etti.

Buna göre; Lise öğrencilerinin etkinlikler sayesinde sünneti öğrenmeleri ve sünnetin önemini kavramaları amacıyla “Sevgili Peygamberimiz Okulda da Rehberimiz” başlıklı projeyi hazırlayan Amasya İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Tülay Çankaya’ya üçüncülük, Meslek yüksekokulu öğrencilerinin dini ve manevi değerlerine bağlı kalarak topluma faydalı bireyler olmaları amacıyla “Peygamberinin Ahlakını Yaşayan Gençlik” başlıklı projeyi hazırlayan Giresun Espiye İlçe Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Orhan Cesur’a ikincilik, Lise ve üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri süreç boyunca öğrendikleri ahlaki ilkeleri yaşamlarına yerleştirebilmeleri amacıyla “Yaşıyorum-Yarışıyorum” başlıklı projeyi hazırlayan Ankara Pursaklar İlçe Müftülüğü Vaizi Yasemin Yılmaz’a birincilik ödülü verildi.
Bu haber 577 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Manşetler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI