finans haberleri
Bugun...Diyarbakır Amatör spor kulüplerine destek Sağlanmalı

Diyarbakır Amatör spor kulüpleri Federasyonu Amatör Takımlarına Malzeme yardımı 1 yıldır gerçekleştirilmiyor. Amatör Takımları maddi imkansızlıklar sonucu malzeme alamadıklarını ve kapılarına kilit vuruyor.

facebook-paylas
Tarih: 05-08-2022 00:12

Diyarbakır Amatör spor kulüplerine destek  Sağlanmalı

1 Yıldan Fazla Malzeme Desteği  Sağlanmadı

Diyarbakır Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Remzi Dayan, amatör spor kulüplerinin malzeme yardımların kesilmesinden  dolayı  Vali Ali İhsan Su’ya çağrıda bulunarak, “Bir yıldan fazladır hiçbir amatör spor kulübüne bir çorap dahi Büyükşehir bütçesinden sağlanmadı” dedi.

ASKF Başkanı Dayan, en son Vali Hasan Basri Güzel döneminde bir destek sağlandığını ancak o günden bugüne hiçbir amatör spor kulüplerinin Büyükşehir’den malzeme desteği alamadığını ifade etti. Diyarbakır Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Remzi Dayan‘ ‘Büyükşehirlerde İl Özel İdaresinin kapanmasından sonra spora ayrılan bütçenin Büyükşehir Belediyesi bütçesine kaydırıldığını ifade eden ASKF Başkanı Dayan, amatör spor kulüplerine yapılması gereken desteklere ilişkin şunları söyledi: “Amatör spor kulüplerine belediye gelirlerinin binde 7’sinin nakdi veya ayni olarak aktarılması gerekiyor. ‘’ ifade  etti.

 2 Vali değişti  hiçbir amatör spor kulübüne hiçbir malzeme  sağlanmadı.

Remzi  Dayan , ‘’Belediyelerimiz bu nakdi ve ayni yardımları öngördükleri kulüplere, vakıflara, spor okullarına yaptıklarını ya da gezilerde spor malzemeleri dağıttıklarını bu bütçeden sağlıyorlar. Halbu ki, öyle değil. Bu bütçenin amatör spor kulüplerine harcanması gerekiyor. Ama bir süredir yaz spor okulları açıyorlar ya da Spor Daire Başkanı adı altında yaptıkları organizasyonlarına  harcıyorlar, amatör spor kulüplerine yapmaları gereken yardımları. yapılmıyor. Oysa ki, bu yardımların amatör spor kulüplerine nakdi ya da malzeme desteği şeklinde yansıtılması gerekiyor. Türkiye’nin 81 ilinde yapılması gereken bu uygulama maalesef Diyarbakır’da değişen 2 Vali değişti  ama  hiçbir amatör spor kulübüne Belediye bütçesinden hiçbir malzeme  sağlanmadı.”

‘Vali Hasan Basri Güzel’den sonra yardım yapılmadı’

Amatör spor kulüplerinin hakkı olan yardımların yapılmamasını 3 defa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı’na sunduklarını ifade eden Dayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada bizim listelerimiz var. Kulüplerimizin isimleri var. Ayni yardım taleplerimiz var. Bundan önce Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen idi. İhale aşamasına gelindiğini, Vali Beye sunacaklarını söyleyip durdu. Bizi sürekli geçiştirici sözlerle oyaladı. Yeni gelen arkadaşlara da bakacağız, onların bu konudaki niyetleri nedir. İnşallah bu konuda iyi niyetli bir yaklaşımları olur. En son Hasan Basri Güzel döneminde kulüplerimize nakdi ve ayni yardım yapılmıştı. Onun dışında herhangi bir yardım yapılmadı.”

Gençlerimizi  Kahve Köşelerinden uzak Tutmak ve Spor’a kazandırmaktır

Türkiye genelinde Büyükşehir Belediyelerinin amatör spor kulüplerine yaptıkları nakdi ve ayni yardımların Diyarbakır’da da yapılması gerektiğini belirterek, Vali Ali İhsan Su ve ilgili daire başkanına çağrıda bulunan Dayan, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemizin tüm amatör kulüplerimize kesilen yardımları başlatmaları lazım. Amatör spor kulüplerimizin kendileri zaten birer sosyal sorumluluk projesidir. Amatör spor kulüplerimiz gönüllü olarak gençlerimize sahip çıkıyor. Gençleri mizi kahve köşelerinden uzak tutmak ve spora   kazandırmaktır,.”
Bu haber 777 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI