Bugun...Diyarbakır İş Dünyası, “Yeni Bakanlar Kurulu Daha Teknokrat!”

Diyarbakır iş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreninde yaptığı konuşmasın ve Yeni Cumhurbaşkanlığı kabinesini değerlendirdi. DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının özellikle yeni bir sayfanın açılması ve kapsayıcı bir birliktelik mesaj vermesi açısından önemli olduğunu vurgularken, Borsa Başkanı Engin Yeşil de, Ülkece el birliğiyle üretmenin ve her zamankinden daha fazla çalışmanın gerektiği bir zamandan geçildiğini söyledi.

facebook-paylas
Güncelleme: 05-06-2023 07:31:26 Tarih: 05-06-2023 00:25

Diyarbakır İş Dünyası, “Yeni Bakanlar Kurulu Daha Teknokrat!”

Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle yemin töreninde yaptığı konuşma ve verdiği mesajlar, Diyarbakır’da olumlu karşılandı.

“YENİ BİR SAYFANIN AÇILMASI VE KAPSAYICI BİRLİKTELİK MESAJ VERMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

                               

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını değerlendiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Cumhurbaşkanının yemin töreninde yaptığı konuşmanın özellikle yeni bir sayfanın açılması ve kapsayıcı bir birliktelik mesajı vermesi açısından oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “Ayrıca yeni kabineye baktığımız zamanda Cumhurbaşkanının önemli mesajlar verdiğini görebiliyoruz. Birincisi yeni kabinedeki bakanların coğrafik dağılımı önemli mesaj içermektedir. İkincisi ise bir önceki dönem bakanlar kurulu güvenlik politikasını ekonomi politikasının önünde tutan, kutuplaştırıcı bir dilin hakim olduğunu bir bakanlık kurulu anlayışına sahip olduğunu gördük.

“YENİ BAKANLAR KURULU DAHA TEKNOKRAT!”

Yeni bakanlar kurulu ise daha teknokrat, ekonomiyi önceleyen niteliktedir. Yeni bakanların geçmişlerine baktığımız zamanda önceden yaptıkları çalışmalarda da anlaşıldığı üzere daha uzlaşıcı bir dille çalışacaklarının mesajı verildi. Bu da başta iş dünyası olmak üzere toplumun tüm kesiminde bir umut yarattı. Umarız bu umut boşa çıkarılmaz” diye konuştu.

“DEMOKRASİ, HUKUK VE ADALETİ ÖNCELEYEN BİR ÇALIŞMA YÖNTEMİ ESAS ALINMALI”

Toplumun önceliklerini dikkate alan ve ülkenin başta ekonomik sorunları olmak üzere demokrasi, hukuk ve adaleti önceleyen bir çalışma yöntemini esas alması gerektiğine işaret eden Kaya, “Son dönemlerde yönetimde ihmal edilen istişare kültürünün yeniden hayata geçeceği bir çalışmayı öncelikli amaç edinirler. Ülkenin ekonomik sorunların bir an önce çözülmesi için bunlar gerekli olan adımlardır. Muhalefetin de ilk günden karşı duruş sergilemek yerine izlemek ve yapıcı eleştirilerde bulunması ülkenin selameti açısından gerekli ve önemlidir” dedi.

                              

YEŞİL: “BÜYÜME VE KALKINMAYA ODAKLANMALIYIZ”

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil de, Ülkece el birliğiyle üretmenin ve her zamankinden daha fazla çalışmanın gerektiği bir zamandan geçildiğini belirterek, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ülke için hayırlı olmasını temenni etti.

“YENİ BAKANLAR KURULUNDAN TÜM TÜRKİYE’NİN BEKLENTİSİ VAR”

Yeni Bakanlar Kurulu’ndan yalnızca Diyarbakır'ın değil tüm Türkiye'nin beklentisi olduğunu dile getirerek, “Özellikle ekonomi ile ilgili acilen yatırımların yapılması gerekiyor. Bu şuanda en büyük beklentidir. Özellikle bürokrasiyi azaltarak karar alma ve kalkınma hızımızı artırıp, bundan sonraki süreçte hiç vakit kaybetmeden artık büyümeye ve kalkınmaya odaklanmalıyız” diye konuştu.

Mehmet Zeki ÖZER özel haber
Bu haber 704 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI