Bugun...‘’Diyarbakır Kültür Yolu Festivali’ni Bakan Yardımcısı tanıttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Sur Kültür Yolu’ tanıtımını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından Hz Süleyman Camii önünde yapıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-09-2022 20:52:00 Tarih: 28-09-2022 17:24

‘’Diyarbakır Kültür Yolu Festivali’ni Bakan Yardımcısı tanıttı

Türkiye geneli yürütülen Kültür Yolu Festivali Projesi kapsamında Diyarbakır’da icra edilecek program tanıtımını Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ortaklaşa düzenlediği bir basın toplantısında anlattı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su;

Diyarbakır'ımızın kültür ve turizm bakanlığımızın Kültür Yolu Festivallerinin bir parçası olmasından dolayı büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu anlamda ekim ayı içerisinde İstanbul'da, Beyoğlu Kültür yolu festivali, Ankara'da Başkent Kültür Yolu Festivali ilimizde de Sur Kültür Yolu Festivali gerçekleşecek. Bizim festivalimiz 8-16 Ekim tarihleri arasında İnşallah yapılmış olacak. Tabii gerçekten bu festival hem ilimizin tanıtım açısından çok önemli hem de burada yaşayan Diyarbakırlı hemşerilerimizin ve bölgede, çevremizdeki illerde yaşayan çok değerli vatandaşlarımızın, hem de uzaktan yakından buraya festivali izlemeye gelecek vatandaşlarımız için çok önemli. Çok güzel haz duyacakları imkânlar sunmuş olacak. Bu çerçevede festival içerisinde 600 civarında etkinlik 2000'den fazla sanatçımızla gerçekleştireceğimiz 7'den 77'ye herkesin mutlu huzur bulacağı haz duyacağı etkinlikler gerçekleşecek Dağkapı’da konserlerimiz olacak Hz Süleyman Camii, Ulu cami gibi mekânlarımızda dini motifli programlarımız olacak. Kurşunlu cami civarında çocuklarımız için çocuk oyun atölyeleri, oyun grupları olacak. Sergi severler için sergilerimiz olacak. Şiir sevenler şiir dinletilerimiz olacak. Tiyatro sevenlerin için tiyatro programları sinema programları. Bu güzel festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta tabii ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcınıza, tabii ki tüm paydaş kurumlarımıza bu festivalin gerçekleşmesinde görev alan herkese ayrı ayrı şahsım adına, Diyarbakırlı hemşerileriniz adına teşekkür ediyorum. Festivalimizin güzel bir şekilde geçmesini şehrimizin tanıtılmasına ve festivali gelen herkesin en güzel şekilde mutlu bir şekilde festivalden ayrılmasına ve festivali yaşamasına vesile olmasını temenni ediyor hepinize sevgiler saygılar sunuyorum.’’ İfadelerini kullandı.

Daha sonra Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan söz aldı ;

kültür yolu festivallerinin düşünsel zemini nedir diye bir soru soracak olursak iki cümleyle burada onun özetini yapmak isterim. Malumunuz, insan temelde üç temel varlığı vardır. Bir ruhu, onun kişiliğidir. Bedeni kimliğidir. Bir de aklı vardır ve insanı var eden en önemli varlığı toplum hayatına temel özelliği, toplumun ruhu, kültürüdür. Somut olmayan miras diyoruz buna. Toplumun bedeni şehridir. Toplumun aklı da sanatıdır yani bir toplumsal hayattan bahsediyorsak üç temel öge mutlak vardır. Bunlardan birincisi şehirdir. İkincisi o şehrin kendine has yaşam tarzı dediğimiz kültürü, yemesi içmesi, oturması kalkması yaşam tarzı, coğrafyası, havası, suyu iklimi, onların hepsinin ortaya koyduğu bir yaşam tarzı, el sanatı vardır. Sanatçıları vardır. Sanatçılar o şehirdeki toplumsal ihtiyaçları ama fikri ama ilhami ama pratik hayatta sorunlarına cevap bulan onları çözen ve topluma kabullendiren liderleri sanatçıları. Bakanlığımızın en önemli hedefi Anadolu gibi 81 vilayetimizin olduğu ama geçmişte binlerce küçük antik şehrin olduğu ve bütün dünyanın batısıyla doğusu arasında kuzeyiyle güneyi arasında binlerce yıllık içerisinde, binlerce medeniyetin küçük şehrin kurulduğu bir geçiş noktası olan Türkiye'mizde kültürleri farklı dinler farklı diller farklı kültürler farklı medeniyetlerin yaşadığı Anadolu coğrafyasındayız.  Ama tarihe meydan okuyan binlerce yıl içerisinde var olmuş İstanbul gibi Diyarbakır gibi önemli şehirlerimizde bizim gurur kaynağımız işte Kültür ve Turizm bakanlığı olarak en önemli hedefimiz 2 temel dinamik üzerine kuruludur;  Birincisi Kültür Varlıklarını Genel Müdürlüğü'nde Türkiye'de bulunan kültür varlıklarını korumak, bunu vakıflar aracılığıyla Kültür Varlıklarımız aracılığıyla yapıyoruz. Sivil mimari örneklerinde nasıl restore edileceğine karar vererek site alanlarında yaptığımız koruma amaçlı imal planlarıyla bunu gerçekleştiriyoruz. Öte yandan o şehre ait somut olmayan mirası, gastronomisi ile modası ile yemesi ile içmesiyle bütün yaşamın paydaşlarıyla korumak, geliştirmek, yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve bütün dünyaya bu kültürümüzü yaymak, Kültür Turizm Bakanlığının en aslı, en önemli hedefidir.

Sanatımızı var etmek onu ön plana çıkartmak en asli vazifemizdir. Çayönü'nde yapılan kazıların sonucunda Diyarbakır'ın yanlış yaşı 12.500 yıl olarak hesap edildi ancak kasalarda bunun da ötesinde. Diyarbakır'ın Anadolu'nun yakın Doğu coğrafyasının en eski yerleşim yeri ve tarımın anavatanı olarak keşfedildi. İlk buğday, ilk nohut, ilk mercimek, insanların ilk beşiği, kaynakları bu topraklarda filizlendi. Bakın ilk burada dövüldü dokumacılık, ilk burada başladı insanlığın en önemli besini,  ekmek ilk bu topraklarda mayalandı, teknolojinin ve astrolojinin hikâyesi de bu topraklarda takip etmemiz mümkün, Zerzevan Kalesi ve Mitras tapınağı aynı zamanda bir gökyüzü gözlemevi. Gökyüzündeki yıldızları yeryüzüne indiren bir insanlık macerasının ev sahiplerinden biri. Yıldız ve takımyıldızlarını ay şeklinde, aslan şeklinde, balık şeklinde, insan suretinde, taşlarına işleyen ilk şehirlerden biri Ulu caminin yanında inşa edilen Mesudiye medresesinin 3 Ana bilim dalı var. Astronomi fizik ve tıp modern dünyanın siber mekik ve robotik kurucusu olarak kabul ettiği El Cezeri. Diyarbakır İç Kale'de bulunan dünyanın en eski yönetim merkezinin başmühendisi bugün Ulu Camii’nin bahçesinde Güneş saatini halen çalışır bulmak mümkün. Kısaca bu şehir peygamberler sahabeler âlimler krallar ve sultanların diyarı Diyarbakır ’sız medeniyet tarihi dinler tarihi gastronomi tarihi yazılamaz. Medeniyetlerin emeklemeye yürümeye koşmaya başladı. Bu topraklar kültürün doğduğu, lezzetin harmanlandığı topraklardır. Bu bölge tüm insanlığın şehridir

‘’İnşallah halkımızı burada mutlu etmiş, bu vesileyle kültürümüzün, sanatımızı, hem çocuklarımız, gençlerimiz, geleceğimiz için. Hem de Diyarbakır'ımızı başta ülkemizdeki bütün 85 milyon vatandaşımıza ve dünyaya tanıtmak için bir vesile olmasını temin ediyorum.

Basın toplantısında milletvekilleri adına söz alan Ak Parti Milletvekili Oya Eronat ise;

 Sur Kültür Yolu Festivali diyoruz.  Sur nedir? Sur genelde bilmeyenler için Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden biri.  Aslında Sur bu değil. Sur kadim Diyarbakır'ın ta kendisidir. Ben surda doğmuş büyümüş bir insan olarak Sur Kültür Yolu Festivali ile ilgili etkinlikle konuşmaktan bugün inanılmaz mutluluk duyuyorum. Kendim Melik Ahmetli bir insanım. 40 yıl çok acılar çektik. Çok gözyaşı döktük. Bilinmedik. Çıktığım her kanalda televizyon programlarında basında Diyarbakır'ı anlattım durdum. Her şeyini anlatmaya çalıştım. Bütün güzelliklerini. Tabii yıl yetmez ama anlatabildiğim kadarıyla ertesi gün negatif bir cümleyle bütün bu anlattıklarım yerle bir oldu ama çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük gayretiyle Diyarbakır algısını tamamen değiştirdik. Yapılanları saymayacağım her şey çok güzel olmuş bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.’’  Diyerek Sur Kültür Yolu basın bildirisinin son konuşmacısı oldu.

Daha sonra Sur Kültür Yolu Projesi kapsamında hazırlanan gezi otobüsü tamamlandı.

 

Yasin GÜLER

 
Editör: Yasin GÜLER

Bu haber 818 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Diyarbakır Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI